آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4863
تاریخ انتشار : 19 دی 1390 22:9
تعداد بازدید : 522

وزارت صنعت موظف به تهیه نرم افزار نظارت بر فرآیند تجارت شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده 4 لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف به تهیه سامانه نرم افزاری جامع یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیند تجارت کردند.

مهر- وکلای ملت در ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا با تصویب ماده 4 این لایحه وظایف وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی، کشور، نفت، ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت و گمرک جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری از قاچاق کالا را مشخص کردند.
این ماده با 152 رای موافق، بدون رای مخالف و 22 رای ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.
در ماده 4 به منظور کاهش زمینه‌های بروز قاچاق کالا و ارز آمده است:
الف- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری ستاد و وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرگ جمهوری اسلامی ایران) و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط به تهیه، اجرا و بهره‌برداری از سامانه نرم‌افزاری جامعه یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت اقدام نماید.
تبصره: کلیه دستگاه‌های مرتبط با تجارت خارجی کشور،‌ موظفند با اجرا و بهره‌برداری از این سامانه به ارایه و تبادل اطلاعات از طریق آن اقدام نمایند.
ب- وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی با هدف کاهش توقف‌ها و افزایش دقت در کنترل و بازرسی کالا موظفند به تجهیز مبادی ورودی و خروجی و مسیرهای حمل و نقل به امکانات فنی مناسب و الکترونیکی نمودن کلیه اسناد ورود، صدور، عبور، حمل و نقل و نظایر آن اقدام نمایند.
پ- وزارت کشور با همکاری ستاد، لایحه توسعه و امنیت پایدار مناطق مرزی را با هدف تقویت معیشت مرزنشینان و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مناطق مرزی، تهیه می‌کند و به هیات وزیران ارایه می‌دهد.
ت- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری ستاد و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران صدور و تمدید کارت بازرگانی را از طریق اعتبارسنجی با هدف جلوگیری از بروز تخلفات و قاچاق کالا و ارز ساماندهی نماید.
ث- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط با استفاده از سامانه نرم‌افزاری شناسه‌دار کردن کلیه انبارها و مراکز نگهداری کالا و ثبت نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی از این اماکن با هدف شناسایی کالاهای قاچاق اقدام نماید.
ج- وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری ستاد و دستگاه‌های اجرایی عضو آن به ساماندهی و تجهیز و تکمیل اسکله‌ و خورها و انضباط بخشی به تردد و توقف شناورها اقدام نماید.
چ- وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری ستاد، وزارت نفت، مدیریت حمل و نقل سوخت به تجهیز شناورها و وسایل حمل و نقل جاده‌‌ای کالا به سامانه فنی ردیاب و کنترل مصرف سوخت بر مبنای مسافت طی شده اقدام نماید.
ح- وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است در راستای اجرای برنامه آمایش گمرکات، اولویت‌های پیشنهادی ستاد را با هدف پیشگیری از قاچاق کالا، مد نظر قرار دهد.
خ- گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای جلوگیری از استفاده مکرر از اسناد گمرکی اقدامات لازم را معمول دارد.
د- در صورت عدم تصویب پیشنهاد ستاد مبنی بر منطقی نمودن سود بازرگانی کالاهای پیشنهادی در کارگروه ماده (1) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، دولت می‌تواند حسب درخواست ستاد با هدف کاهش انگیزه‌های اقتصادی ارتکاب قاچاق، پیشنهاد ستاد را در دستور کار هیات وزیران قرار دهد.
تبصره: آیین نامه اجرایی این ماده توسط ستاد با همکاری دستگاه‌های مربوط تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :