آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48119
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1392 10:42
تعداد بازدید : 877

کاربران خانگی مراقب باشند

حمله لشگر زامبی ها به کامپیوتر ایرانی ها

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با اعلام هشدار درباره سوء استفاده مجرمان سايبري از رايانه هاي کاربران خانگي گفت: ايران يکي از 10 کشور دنيا است که رايانه هاي متصل به شبکه اينترنت در آن، براي حملات سايبري استفاده می شوند.

خبرگزاری مهر - سرهنگ علي نيك نفس با بیان اينكه براساس گزارشات شرکت‌هاي معتبر امنيتي در چند سال اخير تعداد بدافزارها در سطح جهان رشد چند ده برابري داشته است، گفت: متاسفانه حجم آلودگي سيستم‌هاي رايانه‌اي کشور به ويژه سيستم‌هاي مربوط به کاربران خانگي بسيار زياد است.
وي با بیان اينکه بر اساس بررسي‌هاي انجام شده حجم زياد ترافيک بات نتي در کشور توسط مجرمان سايبري  آلوده به بدافزار شده و از اين طريق حمله‌هايي به سازمان‌هاي داخلي و خارجي صورت می‌گيرد، ادامه داد: اين حجم آلودگي با وجود کمتر بودن تعداد کاربران و سيستم‌هاي رايانه‌اي و همچنين کم بودن پهناي باند کاربران و سازمان‌هاي کشور در مقايسه با ساير کشورها، نشانه خوبي نيست. وی ادامه داد: مجرمان سايبري با سو استفاده از رايانه‌هاي کاربران خانگي و آلوده کردن آنها به بدافزارهاي مختلف، موجب تبديل شدن کاربران داخل کشور به يک شبکه منسجم می‌شوند.
به گفته وی هر رايانه  آلوده، زامبي ناميده می‌شود که با ايجاد لشکري از زامبي‌هاي تحت فرمان اقدام به انجام اعمال مجرمانه و حملات سايبري و جاسوسي در سطح وسيع می‌کنند، به عنوان مثال در برخي از گزارشات دوره‌اي، ايران يکي از ده کشور دنيا است که رايانه‌هاي متصل به شبکه اينترنت در آن براي حملات سايبري استفاده می‌شوند.
نیک نفس افزود: با توجه به اينکه فضاي سايبر مجموعه‌ایي از کاربران و سيستم‌هاي رايانه‌اي است که از طريق بسترهاي شبکه‌اي ديجيتال بسيار وسيع در سطح جهاني به يکديگر متصل و مرتبط شده اند، لذا ايمني و امنيت کل اين شبکه به ميزان قابل ملاحظه اي ارتباط مستقيم با امنيت شخصي تک تک کاربران و رايانه‌هاي متصل به آن دارد.
ریيس مرکز تشخيص و پيشگيري پليس فتا با بیان اينکه اگر در نقطه‌اي از اين شبکه بزرگ جهاني رايانه يا کاربري آسيب پذير يا تهديدزا وجود داشته باشد تمامی‌شبکه را آسيب پذير می‌کند، گفت: به موازات افزايش تعداد رايانه‌ها و کاربران آسيب پذير ميزان تهديدات نيز بيشتر می‌شود؛ اين گونه شبکه‌هاي مجرمانه که توسط هکرها و مجرمان سايبري و در اغلب اوقات بدون آگاهي کاربران و مالکان سيستم‌ها ايجاد و کنترل می‌شود، می‌تواند علاوه بر سرقت اطلاعات شخصي کاربران از پهناي باند اينترنت آنها به منظور حمله به سامانه‌هاي مهم کشور سؤاستفاده کرده و کاربر را درگير جرمی ‌مهم
کنند.
وي يکي از بهترين روش‌هاي افزايش امنيت اينترنت و رايانه‌هاي خانگي کشور را که از بروز آسيب به هموطنان و سرقت اطلاعات آنان جلوگيري کرده و احتمال حمله به سامانه‌هاي مهم کشوري را نيز کاهش می‌دهد، حفظ امنيت تک‌تک سيستم‌ها از طريق نصب و به روز نگهداري آنتي ويروس‌ها و ديواره آتش و ديگر مسائل امنيتي دانست.
نيک نفس با بیان اينکه کاربران بايد دقت داشته باشند که در صورت آلودگي سيستم شخصي يا اداري آنها به بدافزار امکان سرقت اطلاعات آنها وجود دارد، گفت: برخي بدافزارها با سوءاستفاده از سيستم رايانه و پهناي باند کاربران اقدام به حمله به سامانه‌هاي مهم سازمان‌ها و سيستم‌هاي حساس دولتي به عنوان نمونه بانکها می کنند.درواقع سيستم کاربر به عنوان مزدور و عامل حمله به کار گرفته می‌شود.
اين كارشناس پليس فتا، به روز نگهداشتن سيستم عامل و نرم‌افزارهاي کاربردي که در صورت وجود آسيب‌پذيري در آنها موجب آلوده شدن رايانه به بدافزار می‌شود،  افزايش آگاهي از قرار گرفتن در معرض بات نت مانند دقت در باز کردن پيام‌هاي الکترونيکی، دانلود فايل‌هاي پيوست، کليک روي لينک‌هاي غيرمطمئن،  استفاده از ابزار آنتي بات نت برای شناسايي و تلاش پيشگيرانه به وسيله مسدود کردن  بات نت قبل از آلوده شدن رايانه را از توصيه‌هاي اين پليس به کاربران عنوان کرد.
وي ادامه داد: شناسايي بات نت بدون داشتن قابليت حذف آن سودمند نيست، زماني که بات نت روي رايانه شناسايي می‌شود، با استفاده از نرم افزارهاي امنيتي داراي قابليت حذف بات نت، سريعاً بايد از بين برود.
نيك نفس همچنين از کاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش تماس با ما به اين پليس گزارش
كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :