آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48045
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1392 13:12
تعداد بازدید : 824

جاسوس‌ها به دوستان‌شان هم رحم نمی‌کنند

جاسوسی آزاد

ايالات متحد مدت هاست كه با همكارى پنج كشور موسوم به پنج چشم شامل استراليا، كانادا، نيوزيلند و انگلیس مشغول انجام عمليات نظارت جهانى است. اما حتى كشورهاى موسوم به “پنج چشم” نيز از جاسوسى كردن از يكديگر کوتاهی نكرده اند. براساس اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن، پيمانكار سابق آژانس امنيت ملى آمريكا، اين آژانس از شهروندان فرانسوى و ارتباطات داخلى وزرات امور خارجه و ديپلمات هاى فرانسوى جاسوسى مى كرده است.

در همین راستا، چند روز پیش در جريان كنفرانس مطبوعاتى مشترك فرانسوا اولاند، رياست جمهورى فرانسه و باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، از اوباما پرسيده شد كه آيا انتخاب فرانسه به عنوان اولين ميهمان رسمى خود پس از دوره دوم رياست جمهورى، نشانه توافقى درباره جاسوسى با اين متحد اروپايى ايالات متحد است یا نه، وی در پاسخ گفت: كشورى وجود ندارد كه ما با آن توافقنامه عدم جاسوسى به امضا رسانده باشيم.  اوباما سپس به تشریخ تغييراتى كه وى از آژانس‌هاى آمريكايى خواسته تا در خصوص نظارت مستقيم بر رهبران خارجى اعمال كنند، پرداخت. طى اعلام اين تغييرات در ماه ژانويه، اوباما گفت كه ايالات متحد به عنوان تنها ابرقدرت جهان بايد به ادامه عملياتى ادامه دهد كه متحدانش به تنهايى قادر به انجام آن نيستند. وى گفت: ما به اين دليل كه سرويس‌هاى ما عملكرد موثرترى دارند از كسى عذرخواهى نمى كنيم، اما سران كشورها و دولتمردانى كه ما با آنها همكارى نزديك داريم بايد مطمئن باشند كه با آنها به عنوان شركاى واقعى خود رفتار مى‌كنيم.
اوباما اعلام کرد که دولت ايالات متحد به جمع آورى اطلاعاتى درباره نيات دولت‌هاى خارجى ادامه خواهد داد. در اين حال وى قول داد كه آژانس امنيت ملى آمريكا ارتباطات سران كشورهاى متحد خود را به جز در موارد اضطرارى مرتبط با امنيت ملى رصد نخواهد كرد.
اوباما اعلام كرد كه فصل ٧٠٢ از قانون نظارت اطلاعاتى خارجى نيز نياز به بازنگرى و اصلاح دارد. اين قانون كه در سال ١٩٧٨ با امضاى رييس جمهور وقت كارتر به اجرا در آمد و پس از حملات يازدهم سپتامبر ٢٠٠١ بارها اصلاح شد به ايالات متحد اجازه مى‌دهد ارتباطات اهداف خارجی و همينطور شهروندان و اتباع آمريكايى مشكوك به جاسوسى و تروريسم را رهگیری كند.
گفتنی است که اولاند كه پس از اوباما به صحبت پرداخت، گفت كه دو كشور اين مباحثات را پشت سر گذارده اند؛ هر چند وى افزود كه حريم خصوصى شهروندان خارجى بايد تا حدى مورد احترام قرار گيرد. اولاند گفت: اعتماد متقابل بايد بر مبناى احترام به كشورهاى همديگر شكل گيرد، اما عوامل ديگرى همچون حفاظت از زندگى شخصى و اطلاعات خصوصى افراد نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. تا اين تاريخ نشانه‌هايى مبنى بر جاسوسى آژانس امنيت ملى آمريكا از فرانسوا اولاند به دست نيامده است. وى گفت: در پى افشاگری‌هاى اسنودن، من و اوباما مواضع مان را مشخص كرديم. اين موضوع مربوط به گذشته است. اعتماد متقابل مجددا احيا شده است. اولاند همچنین گفت: ما مصمم به مقابله با تروريسم هستيم، اما بايد برخى از اصول اخلاقى را نيز رعايت كنيم.
  جاسوسی‌ها از اوکراین بیشتر شد
 این اخبار در حالی منتشر می‌شود که در پی تداوم ناآرامی‌ها در اوکراین و به ویژه شبه‌جزیره کریمه، به نظر می‌رسد آمریکا فعالیت‌های جاسوسی خود را در روسیه تشدید کرده است. آمریکا از سرویس‌های اطلاعاتی خود را برای  اقدام علیه  روسیه درباره اوکراین به کار می‌گیرد. مقامات ارشد آمریکایی به شبکه خبری CNN گفتند که واشنگتن با پوشش ماهواره‌ای بیشتر، ارتباطات گسترده‌تر درباره جمع آوری اطلاعات تلاش می‌کند، اما  همچنان اقدام نظامی‌در دستور کار نیست. نقش اساسی در اقدام واشنگتن علیه مسکو  را فیلیپ بریدلاو، فرمانده نیروهای اروپایی آمریکا تعیین می‌کند. یکی از مقامات آمریکایی در این مورد گفت که وضعیت تحت کنترل است و  آنچه در حال رخ دادن است، زیر نظر  قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :