آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47995
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1392 11:58
تعداد بازدید : 705

در دست بررسی است

روز گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی به مناسبت سومین سال تشکیل این شورا در نشستی با "برخی" رسانه های خبری، پاسخ هایی به پرسش حاضران داد که از ابعاد مختلفی قابل تامل بود. مواردی که در ادامه می آید، عیناً برگرفته از اظهارات دبیر شورای مذکور در این نشست است.

علی شمیرانی

سیاستگذاری استفاده از شبکه‌های اجتماعی در دست بررسی است، ابعاد اینترنت سالم در دست بررسی است، تعیین تکلیف شوراهای عالی IT در دست بررسی است، پروانه‌های قبلی این شورا در دست بررسی است، دو روز قبل هم از این شورا خبر رسید که مقررات پول مجازی در دست بررسی است.
از بخش در دست بررسی‌های این نشست که بگذریم در ادامه دبیر شورای عالی فضای مجازی به تشریح کارکردهای شبکه ملی اطلاعات پرداخته و آن را مفید دانسته است. وی همچنین در خصوص “اینترنت سالم” که مشخصا و برای نخستین بار از سوی وی در رسانه‌ها مطرح شده و ابهامات زیادی در خصوص تفاوت آن با اینترنت پاک دولت قبلی نیز اینگونه پاسخ داده که: تاکنون بیش از 10 جلسه در خصوص ابعاد اینترنت سالم و فیلترینگ هوشمند برگزار شده، این موضوع به قدری وسیع است که ناگزیریم در یک چارچوب کلان آن را بررسی کنیم." حالا این پرسش می‌ماند که موضوع اینترنت سالم که آنقدر کلان است که نمی‌توان حتی بخشی از آن را برای مردم شرح داد یا فقط یک ایده خام است یا آنکه واقعاً یک طرح است که در هر صورت ذکر تیتروار ابعاد آن نیز گویای مقصود از اینترنت سالم خواهد بود. در خصوص اینترنت سالم تنها چیزی که از لابه‌لای سخنان ایشان به دست می‌آید این است که عبارت اینترنت سالم در کنار فیلترینگ هوشمند تکرار شده است.خلاصه آنکه امروز اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان، توفیق شورای عالی فضای مجازی در کارهایش را گره‌گشای بسیاری از چالش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی امنیتی کشور می‌دانند. از این رو به واسطه ماموریت‌ها و جایگاه بالای این شورا که روسای سه قوه کشور و مسوولان رده بالای سطوح مختلف در آن شرکت دارند، به نظر می‌رسد موضوعات مطروحه به ویژه شکل طرح آن باید فراخور شان این شورا باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :