آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47989
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1392 11:47
تعداد بازدید : 925

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

اینترنت را سالم و سالم تر می کنیم

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: نرم افزار فعلی فیلترینگ جامع نیست و با تمام سایت ها با یک سیاست برخورد می کند؛ از این رو در قالب اینترنت سالم و سالم تر به هوشمند سازی فیلترینگ خواهیم پرداخت.

خبرگزاری فارس - محمدحسن انتظاری دیروز در یک نشست خبری به مناسبت سالگرد تاسیس شورای عالی فضای مجازی گفت: برنامه‌ریزی برای سیاست‌گذاری کلان توسط شورای عالی فضای مجازی انجام می‌شود و اجرا به سه قوه سپرده شده است.

 40 درصد سایت‌های دولتی روی میزبانان خارجی
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص شبکه ملی اطلاعات گفت: در حال حاضر 40 درصد سایت‌های دولتی در خارج از کشور میزبانی می‌شوند و سایت‌های خصوصی نیز اکثرا در خارج از کشور میزبانی می‌شوند و به این ترتیب بخش اعظم ترافیک کشور در خارج از کشور به گردش در می‌آید.
وی درخصوص برنامه این شورا برای افزایش سرعت اینترنت گفت: ‌عمده فعالیت شورا برای این منظور در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات دیده شده است.
انتظاری گفت:‌80 درصد فعالیت کاربران ایرانی با سایت‌های داخلی است که با پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات، این نیاز با قیمت ارزان‌تر پاسخ داده خواهد شد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: با شبکه ملی اطلاعات کل ترافیک کشور در داخل به گردش در می‌آید و با ایجاد شبکه‌ای پرسرعت و پایدار، صرفه‌جویی بزرگی در هزینه‌های ارزی خواهیم داشت.

 پرهیز از ورود به VPN
انتظاری در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مصوبه VPN قانونی که پیش از این در دوره مدیریت سابق شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده بود، گفت:‌ این شورا سیاست‌گذاری کلان را بر عهده دارد و از ورود به موارد بخشی پرهیز می‌کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص تکلیف پروانه‌های از قبل صادر شده توسط شورای عالی فضای مجازی گفت: پروانه‌های قبلی در حال بررسی دوباره است و اگر اصول کلی این پروانه‌ها با اهداف کلی شورای عالی فضای مجازی تطبیق داشته باشد، می‌تواند ادامه کار دهند و مانعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.
وی همچنین در خصوص برگزاری جلسات شورای عالی و شورای معین شورای عالی گفت:‌ جلسات شورای عالی فضای مجازی با حضور تمام اعضا برگزار می‌شود، مگر اینکه برخی از اعضا مسافرت باشند. علاوه بر این جلسات معین در حالی که هر 4 هفته یک بار می‌تواند برگزار شود اما هر هفته برگزار می‌شود، زیرا اعضا به شدت مایل به پیشبرد برنامه‌ها هستند.

 سیاست‌گذاری استفاده از شبکه اجتماعی
انتظاری همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص وعده مقررات‌گذاری برای شبکه‌های اجتماعی توسط شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی ابعاد متنوع و وسیعی دارند گفت: یک کارگروه فرهنگی اجتماعی در مرکز ملی فضای مجازی ایجاد شده که متشکل از افراد صاحب‌نظر در این حوزه است.
وی ادامه داد: پس از ارزیابی‌های اولیه سیاست‌گذاری در این باره انجام خواهد شد.
انتظاری تاکید کرد: به این موضوع در سطح کلان نگاه خواهیم کرد به این معنا که چگونه شبکه اجتماعی می‌تواند در خدمت توسعه فرهنگ و نیاز کاربران ایرانی قرار بگیرد.

 نارضایتی از نرم‌افزار فیلترینگ فعلی
انتظاری در پاسخ به سؤالی در خصوص موضوع فیلترینگ و اعمال سیاست‌های فیلترینگ در کشور گفت: به موضوع فیلترینگ در لایه کلا‌ن‌تر و در غالب بحث اینترنت سالم یا سالم‌تر در شورای عالی فضای مجازی نگاه شده است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: تاکنون به موضوع فیلترینگ به صورت سلبی نگاه شده و از این پس باید به صورت ایجابی با این قضیه برخورد کنیم.
وی گفت: باید به موضوع اینترنت سالم و فیلترینگ از نگاه جامعی نگریسته شود تا از وضعیت منفعلانه فعلی بیرون آید.
انتظاری توضیح داد: برای مثال در آغاز به کار یک سرویس جدید باید آگاهی‌سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی برای ارتقاء سواد دیجیتال کاربران مدنظر قرار داده شود و همچنین کاربر مسوولیت‌پذیری، مشارکت فعالانه و تشخیص را به صورت اختیاری در مواجهه با مسایل و محتواها انتخاب کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین با بیان اینکه نرم‌افزار فیلترینگ فعلی مشکل دارد، گفت: این نرم‌افزار جامع نیست و نیازمند فیلترینگ هوشمند هستیم که بتواند سیاست‌های اعمالی را پیاده کند.
وی ادامه داد: هم اکنون نرم‌افزار فیلترینگ با تمام سایت‌ها با یک سیاست برخورد می‌کند، در حالی که طبق استاندارد یونسکو جوامع به دسته‌بندی مختلف مخاطبان تقسیم می‌شود.
انتظاری گفت: ‌در رابطه با پروژه نرم‌افزار هوشمند فیلترینگ هم اکنون چند پروژه در کشور زیر بار است که با به صحنه آمدن سیستم‌های فیلترینگ هوشمند بسیاری از نقایص فعلی اصلاح خواهد شد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص اینکه آیا کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (فیلترینگ) عمل فیلترینگ را سلیقه‌ای انجام می‌دهد، گفت: کمیته فیلترینگ بر اساس قانون عمل می‌کند و کاری که انجام می‌دهد مصداق قانونی دارد.
انتظاری ادامه داد: تاکنون بیش از 10 جلسه در خصوص ابعاد اینترنت سالم و فیلترینگ هوشمند برگزار شده اما این موضوع به قدری وسیع است که ناگزیریم در یک چارچوب کلان آن را بررسی کنیم.
وی گفت: بیشترین حجم کار شورای عالی فضای مجازی در حوزه فرهنگی و اجتماعی در حال انجام است.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اینکه آیا احتمال جابه جایی ساختار کمیته فیلترینگ و انتقال آن از زیرمجموعه قوه قضاییه به شورای عالی فضای مجازی وجود دارد، گفت: کمیته فیلترینگ از نظر ساختار در ذیل قوه قضاییه قرار دارد و سیاست‌های کلان را نیز شورای عالی به این کمیته ابلاغ خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اینترنت سالم تاکید کرد: واژه اینترنت سالم یک واژه بین‌المللی است که تمام کشورها با آن درگیر هستند.

 تعیین تکلیف ۳ شورای IT
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص فعالیت سه شورای عالی فناری اطلاعات، شورای عالی اطلاع‌رسانی و شورای عالی انفورماتیک موازی با شورای عالی فضای مجازی گفت: مأموریت این شوراها اصلاح و یا تعیین تکلیف خواهد شد و ممکن است ادامه کار آنها موضوعیت نداشته باشد.
انتظاری در پاسخ به سؤالی در خصوص تعیین تکلیف شوراهای موازی شورای عالی فضای مجازی، از جمله شوراهای عالی فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و انفورماتیک، گفت: تعیین تکلیف شوراهای عالی موازی در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی،‌افزود: دستگاه‌ها و اعضای شورا،  تعیین تکلیف این موضوع در صحن شورای عالی فضای مجازی را مطرح و درخواست کردند.
وی گفت:  اینکه مأموریت این شوراها اصلاح خواهد شد تا تعیین تکلیف می‌شود به این معنا که ممکن است ادامه کار این شوراهای موازی موضوعیت نداشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :