آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47907
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 12:33
تعداد بازدید : 893

زنان فناور از دیروز تا امروز

با وجود این که استقبال زنان از کامپیوتر در دهه هشتاد میلادی چشمگیر بود اما علاقه به این تکنولوژی رفته رفته کمتر شد. زنان حالا بیشتر در دنیای وب فعالیت می کنند. برخی از زنانی که در دنیای تکنولوژی و اینترنت اثرگذار بودند عبارتند از:

آگوستا آدا لاولیس اولین برنامه‌نویس کامپیوتر در تاریخ است. او ۱۰ دسامبر ۱۸۱۵ در لندن انگلستان زاده شد و در طول زندگی خود چند برنامه برای "ماشین تفاضلی" و "ماشین تحلیلی" که مادر ماشین حساب و کامپیوتر بودند، تهیه کرد. وزارت دفاع آمریکا در سال ۱۹۷۹ به افتخار این دانشمند، نام وی را بر زبان برنامه‌نویسی "آدا" گذاشت. از سال ۲۰۰۸ هم مسابقات سالانه‌ای برای زنان دانشجوی علوم رایانه با نام وی برگزار می‌شود.

گریس هاپر ریاضی‌دان اهل نیویورک به‌ عنوان نخستین بانوی نرم‌افزار و نخستین مادر و مدرس برنامه‌نویسی رایانه شناخته شده است. او اولین زبان برنامه‌نویسی را در دهه ۱۹۵۰ برای رایانه مارک یکم و یونیواک یکم اختراع کرد. از وی به‌عنوان زنی که در پروژه طراحی و ساخت زبان کوبول پیشتاز بوده نیز یاد می‌شود. همچنین او، نخستین زنی بود که درجه دکترای ریاضی را دریافت کرد. گریس هاپر افسر نیروی دریایی آمریکا هم بود.

اولین کامپیوتر الکترونیکی همه ‌منظوره در سال ۱۹۴۶ تکمیل و ساخته شد. کامپیوتری که به "انیاک" معروف شد. کار برنامه‌نویسی این ماشین عظیم را که تحولی مهم در علم به شمار می‌رفت، یک گروه ۶ نفره انجام دادند که همگی زن بودند: کی مک‌نالتی، بتی جنینگز، بتی سیندر، مرلین وسکاف، فران بیلس و روت لیخترمن. نام این شش زن در سازمان جهانی "زنان و تکنولوژی" در جایگاهی بی‌بدیل قرار گرفته است.

رادیا پرلمن که خیلی‌ها از او به عنوان "مادر اینترنت" یاد می‌کنند، طراح نرم‌افزار و مهندس شبکه است. خودش اما دوست ندارد از او با این عنوان یاد شود. او کسی است که "پروتکل درخت پوشا" را اختراع کرد، پروتکلی که تحول عظیمی در علم شبکه‌سازی کامپیوتری را رقم زد و این امکان را فراهم کرد که هر کامپیوتر ارسال‌کننده‌ پیام، فقط یک مسیر برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر مقصد داشته باشد.

آریانا هافینگتون، سردبیر "هافینگتون پست"، یکی از زنان مطرح در رسانه‌های اینترنتی است. او که آمریکایی-یونانی است، در سال ۱۹۵۰ متولد شده است. او در دهه نود میلادی «هافینگتون پست» را راه‌اندازی کرد. گردانندگان "هافینگتون پست" از چهره‌های سرشناس رسانه‌ای، وبلاگی و کارشناسان دعوت می‌کنند تا برای آن‌ها وبلاگ بنویسند. این نشریه آن‌قدر موفق بود که در سال ۲۰۱۲ برنده‌ جایزه‌ پولیتزر نیز شد.

ماریسا مایر تحصیل کرده در رشته اینفورماتیک است و در یاهو به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت می‌کند. از در سال ۲۰۱۲ از گوگل به یاهو رفت و در لیست مدیران قدرتمند جهان قرار گرفت. او پس از کسب این مقام، سیاست استخدامی "یاهو" را تغییر داد و همه‌ کارمندانی هم که از راه دور کار می‌کردند موظف شدند در محل کار حاضر شوند. از زمانی که او ریاست "یاهو" را برعهده گرفته ارزش سهام یاهو دوبرابر شده است.
منبع: www.dw.de


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :