آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47901
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 12:26
تعداد بازدید : 848

چرا زنان فناوری گریزترند

پیدایش و توسعه فناوری ها در جهان و استقبال از فناوری ها و ابزارهایی که به صورت روزانه معرفی و به بازار عرضه می شوند، برخی نیز در مقابل آنها واکنشی متفاوت نشان می دهند و به قولی از آن هراس دارند.

به طوریکه به همان میزان که بومی‌های دنیای فناوری روز به روز افزایش می‌یابند، تکنوفوبیایی‌ها یعنی کسانی که از فناوری هراس دارند نیز افزایش می‌یابند. اما پژوهش‌های گوناگون نشان می‌دهند که در میان افراد جامعه، زنان بیشتر از هر قشر دیگری از فناوری‌ها گریزانند و به ندرت با این دنیای مدرن ارتباط برقرار می‌کنند. تا جایی که شکاف دیجیتالی جنسیتی نیز دسترسی به اینترنت را دشوارتر می‌کند.
به طور کلی می‌توان گفت که هراس از کامپیوتر و اینترنت بسته به ساختار و امکانات هر جامعه کم و بیش فراگیر است. در کشورهای توسعه‌ یافته این ترس بیشتر در میان سالمندان و به دلیل ناآشنایی با فناوری‌های جدید رواج دارد. در کشورهای توسعه نیافته دلایل گوناگونی از جمله محدودیت‌های امکان دسترسی به کامپیوتر و اینترنت و وجود ساختارهای سنتی (مانند الگوهای سنتی جنسیتی) باعث هراس از فناوری‌های جدید می‌شود.

 مردان مالک کامپیوتر خانه
تحقیقات مختلف در سال‌های گذشته نشان داده‌اند که ناآشنایی و نداشتن مهارت در فناوری‌های نوین افراد را هنگام کار با کامپیوتر با موانعی روبه رو می‌کند که می‌تواند به سرعت باعث دلسرد شدن آنها شود. در مورد زنان کلیشه‌های جنسیتی این مشکل را پیچیده‌تر نیز می‌کنند، چراکه در اکثر جوامع مردان “متخصص” فناوری محسوب می‌شوند. این جایگاه مردان بازتاب مناسبات قدرت در جامعه است. از سویی جامعه به زنان تلقین می‌کند که آنها توانایی به دست آوردن مهارت‌کافی در زمینه فناوری را ندارند و از سوی دیگر این تصور القا می‌شود که اشکالی هم وجود ندارد، چراکه داشتن این توانایی‌ها امری “زنانه” نیست.

 وقتی شکاف دیجیتالی، هراس از تکنولوژی را تشدید می‌کند
یکی از دلایل بروز هراس از اینترنت وجود شکاف دیجیتالی (digital divide) در جامعه است. شکاف دیجیتالی به این معناست که امکان دسترسی به اینترنت و سایر فناوری‌های ارتباطی در میان قشرهای مختلف جامعه به میزان یکسان وجود ندارد. جنسیت، درآمد و نژاد می‌توانند عوامل ایجاد شکاف دیجیتالی باشند. این شکاف از یک سو شامل تفاوت در دسترسی فیزیکی به فناوری می‌شود و از سوی دیگر شامل تفاوت در مهارت برای دسترسی موثر و مفید به فناوری می‌شود. سانسور اینترنت در برخی کشورها نیز باعث شده کاربران برای دسترسی به بسیاری از صفحه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی مجبور به استفاده از فیلترشکن باشند. کاری که خود به دانش و مهارت نیاز دارد. بنابراین دسترسی به اینترنت در این کشورها ساده نیست. همه این عوامل غلبه بر ترس و ایجاد انگیزه یادگیری را در زنانی که از اینترنت هراس دارند، دشوارتر می‌کند.

 آمار بین‌المللی
آمار و ارقام نشان می‌دهند که در سطح بین‌المللی نیز زنان کمتر از مردان از اینترنت استفاده می‌کنند. گرچه این تفاوت در کشورهای ‌پیشرفته کمتر است. تحقیقات در سال ۲۰۱۳ نشان داده‌اند که در آمریکا ۸۵ درصد بزرگسالان به اینترنت دسترسی دارند و میان میزان دسترسی زنان و مردان تفاوت چندانی وجود ندارد.
اهمیت یکسان بودن میزان دسترسی زنان و مردان به خصوص در استفاده از شبکه‌های اجتماعی مشخص می‌شود. شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر در سال‌های گذشته نقش مهمی‌در جنبش‌های اجتماعی پیدا کرده و به وسیله‌ای برای رساندن صدای “مردم عادی” به گوش مسوولان تبدیل شده‌اند. شکاف دیجیتالی باعث می‌شود زنان در استفاده از اینترنت به حاشیه رانده شوند و درنتیجه صدای آنها نیز بازتابی در شبکه‌های اجتماعی نداشته باشد. به عنوان مثال در کنیا فقط ۲۸ درصد شهروندان در سال ۲۰۱۳ به اینترنت دسترسی داشته‌اند. بر اساس یک نظرسنجی در کنیا ۱۷ درصد مردان و فقط ۸ درصد زنان شرکت‌کننده در نظرسنجی از اینترنت برای اطلاع از اخبار استفاده می‌کردند.
برخی کشورهای آفریقایی مانند آفریقای جنوبی پروژه‌های آموزشی را شروع کرده‌اند تا استفاده موثر از شبکه‌های اجتماعی را به زنان بیاموزند. مطالعات نشان داده‌اند که شهروندانی که به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند بیشتر از وقایع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اطراف خود آگاهند. آگاهی شهروندان نسبت به نابرابری‌ها باعث ایجاد واکنش و طرح مطالبات می‌شود.

جامعه به زنان تلقین می‌کند که آنها توانایی به دست آوردن مهارت‌کافی در زمینه فناوری را ندارند و از سوی دیگر این تصور القا می‌شود که اشکالی هم وجود ندارد، چراکه داشتن این توانایی‌ها امری “زنانه” نیست

***

شکاف دیجیتالی باعث می‌شود زنان در استفاده از اینترنت به حاشیه رانده شوند و درنتیجه صدای آنها نیز بازتابی در شبکه‌های اجتماعی نداشته باشد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :