آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47900
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 12:25
تعداد بازدید : 586

مخالفت نادلا و گیتس بر سر خرید نوکیا

حال که استیو بالمر کم کم دارد سکان مایکروسافت را رها می کند و ساتیا نادلا به عنوان جانشینش شروع به کار می کند، به نظر می رسد که وی قصد دارد که بی نظمی های چند سال اخیر را سرو سامان دهد و این کار را با تغییرات و جابه جایی هایی در رده مدیران سطح بالا شروع کرده است. البته این تغییر و تحولات به مذاق برخی خوش نیامده و تصمیم به ترک این شرکت گرفته اند.

اما یکی دیگر از مواردی که انجام تغییرات و عوض کردن شرایط کمی‌در آن سخت است، داستان تصاحب نوکیا توسط غول نرم‌افزاری جهان، یعنی مایکروسافت است. تابستان سال گذشته، زمانی که بالمر درصدد آماده کردن شرایط برای خرید نوکیا بود، گزینه‌ اصلی مجادلات برای خرید فقط شامل نقشه ‌Here نبود. داستان تصاحب نوکیا مخالفان بزرگی در مایکروسافت داشت که نه فقط در مورد خرید نقشه‌های  Here، بلکه در مورد ورود مایکروسافت به کسب و کار تولید تلفن‌های‌هوشمند اتفاق نظر نداشتند. این سوال یکی از اساسی‌ترین تغییرات در فلسفه‌ کاری مایکروسافت بود، هرچند پیش از این نیز مایکروسافت وارد عرصه تولید سخت افزار از طریق لوازم جانبی شده بود. همچنین مایکروسافت کنسول بازی خود را نیز در اختیار داشت، لازم به ذکر است که این شرکت پیش از خرید نوکیا نیز تبلت‌هایی را با عنوان سرفیس به بازار عرضه کرده بود. از میان تمامی‌محصولات سخت‌افزاری ذکر شده که توسط مایکروسافت تولید شده‌اند، تنها ایکس‌باکس موفقیتی بزرگ را برای مایکروسافتی‌ها به ارمغان آورده است، در حالی که سرفیس یک تبلت تقریبا شکست خورده به شمار می‌رود و سایر محصولات تولید شده نیز در مقایسه با رقبا تعریف چندانی ندارند.
در مورد تصاحب نوکیا توسط مایکروسافت نیز در ابتدا ساتیا نادلا و بیل‌گیتس از مخالفان عمده‌ ورود مایکروسافت به حوزه‌ سابزار‌های قابل حمل بودند. بعدها ساتیا نادلا به جبهه‌ موافقان این امر پیوست. در حالی که گیتس همچنان به مخالفت خود ادامه می‌داد و در برابر این مفهوم که باید مایکروسافت نیز وارد دنیای تولید سخت‌افزارهای قابل حمل شود، مقاومت می‌کرد. متقاعد کردن دوستان و همکاران قدیمی‌برای بالمر کاری بس دشوار بود. حال نادلا در حال انجام خانه تکانی‌هایی است که منجر به خروج تونی‌ بیتز و تمی‌‌رلر از این کمپانی شده است. هرچند بالمر به رویای خود مبنی بر تصاحب بخش تولید سخت‌افزار و همچنین نقشه‌های Here‌ نوکیا دست یافت، اما وی شرکت را ترک کرد. بسیاری از گمانه‌زنی‌ها دلیل ترک او از مایکروسافت را عدم پشتیبانی گیتس از بالمر در زمان ارایه‌ پشنهاد خرید نوکیا عنوان کرده‌اند که تاکنون نیز ادامه داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :