آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47895
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 12:9
تعداد بازدید : 892

خانه تکانی در دوربین دیجیتال

این روزها برای علاقه مندان به عکاسی، روزهای طلایی عکس گرفتن است. درختان کم کم جوانه می زنند، فروش سبزه و لاله و سنبل، ماهی قرمز، حاجی فیروزهای سر چهارراه ها، باغچه با گل های پامچال، فرش های شسته شده آویزان از پشت بام ها، شلوغی مراکز خرید و خلاصه صدها سوژه ای که هر فرد علاقه مند به عکاسی را سر ذوق می آورند. به استقبال فصلی می رویم که همه چیز خوش رنگ و تمیز است. برای گرفتن عکس های شفاف، خوش رنگ و خوب اول از همه باید دوربین عکاسی عکاس تمیز باشد. گرد و غبار روی سنسور آن نبوده و روی لنز جای لکه و انگشت نباشد. پس به لیست کارهای نیمه تمام آخر سال، تمیز کردن دوربین عکاسی تان را هم اضافه کنید.

بهار ادیبان

  قدم اول
برای تمیز کردن دوربین خود در محیطی قرار بگیرید که گرد و غبار نداشته باشد، هوا در گردش نباشد و آن‌چه نیاز دارید در دسترس‌ قرار دهید.  وسایل مورد نیازتان را تهیه کرده، میزتان را تمیز کنید و وسایل را مرتب روی آن بچینید و کارتان را شروع کنید.

 قدم دوم
باید بدنه دوربین‌تان را قبل از لنز و آینه داخلی آن تمیز کنید تا در حین کار آلودگی روی بدنه دوربین وارد دوربین‌تان نشود. بدنه دوربین را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. برخی معتقدند چرم و جیر بدنه دوربین را بهتر تمیز می‌کنند. می‌توانید با برس‌های نرم و کوچکی شیار دور دکمه‌های روی بدنه را تمیز کنید و گرد و غبار را از شیارها بیرون بکشید. با یک گوش پاک کن هم می‌توانید پیچ و خم‌های دوربین را تمیز کنید. مراقب باشید از مواد شوینده یا الکل استفاده نکنید چون شاید به مواد پلاستیکی بدنه دوربین شما آسیب وارد کنند.

  قدم سوم
از دستمال عینک یا دستمال‌هایی که برای پاک کردن صفحه نمایش تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌هایتان استفاده می‌کنید، می‌توانید برای پاک کردن صفحه نمایش‌تان هم بهره ببرید. می‌توانید از شوینده‌های استاندارد استفاده کنید. این شوینده‌ها در بسته‌های ابزار تمیز کننده لنز دوربین در فروشگاه‌های دوربین در دسترس است.

 قدم چهارم
این مرحله حساس‌ترین بخش از تمیز کردن دوربین‌تان است. یک اشتباه یا استفاده از یک وسیله نادرست می‌تواند به دوربین شما آسیب جدی وارد کند. بنابراین احتیاط کنید و از ابزارهای مناسب استفاده کنید. تمیز کردن آینه با گوش پاک کن یا دستمال را فراموش کنید. این کار به دوربین شما آسیب می‌زند. برای تمیز کردن این بخش از دوربین حتما باید ابزار مناسبی مانند پاک کننده سنسور استفاده کنید. ساده‎‌ترین این بسته‌ها دارای دو نوع دستمال هستند؛ خشک و تر و دمنده هستند. پارچه یا فوم تر آغشته به یک حلال است که حلال چربی است و استفاده زیاد از آن به سنسور آسیب نمی‌زند. بعد از استفاده از این پارچه می‌توانید از فوم خشک استفاده کنید تا بدون بر جا گذاشتن ردی سطح مورد نظرتان را خشک و تمیز کند. فقط هنگام خرید بسته‌های تمیز کننده سنسور حتما به یاد داشته باشید بسته‌ای که مناسب مدل دوربین‌تان هست را بخرید.

 قدم پنجم
بعد از پاک کردن بدنه و داخل دوربین سراغ لنزتان بروید. برای پاک کردن عدسی به آن فشار نیاورید. پاک کردن عدسی با دستمال معمولی را فراموش کنید. عدسی‌ها بسیار حساس هستند و روکش ظریفی دارند که خیلی زود حتی با کشیدن دستمال معمولی از بین می‌روند. پرز دستمال موجب از بین بردن روکش روی عدسی و ایجاد خراش‌های نازک روی آن می‌شود. می‌توانید از دستمال‌هایی که برای عینک و صفحه نمایش لپ تاپ و تبلت‌تان دارید استفاده کنید. از هیچ مایعی به غیر از مایع مخصوص پاک کردن عدسی استفاده نکنید. اگر این مایع در دسترس‌تان نیست می‌توانید روی عدسی «ها» کنید تا مرطوب شود بعد دستمال را روی آن بکشید.

 قدم ششم
حالا که دوربین‌تان تمیز شده آن را روشن کنید و عکس‌های قدیمی روی دوربین را به کامپیوتر منتقل کنید. بهتر است حافظه دوربین را کاملا خالی کنید. تنظیمات دوربین را کنترل کنید؛ تاریخ، ساعت، تنظیمات مربوط به صفحه نمایش و سایر تنظیمات.
دوربین شما آماده و تمیز است. از عکاسی لذت ببرید.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :