آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47851
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 11:43
تعداد بازدید : 1086

پیروان نافی

ظاهر قضیه نشان می دهد ما پیروانی هستیم که آنچه از آن پیروی می کنیم را نفی می کنیم. در مذمت آنچه از آن تقلید می کنیم می کوشیم. خودمان را به در و دیوار می زنیم که بگوییم فیس بوک بد است. توییتر بد است. اینستاگرام بد است. و اگر بتوانیم می گوییم حتی اینترنت هم بد است. بعد با تقلید از فیس بوک، شبکه اجتماعی راه می اندازیم، نه یکی نه دوتا، چند تا. در بعضی از آنها حتی رنگ غالب را هم تغییر نمی دهیم. می رویم با تقلید از اینستاگرام، شبکه اجتماعی به اشتراک گذاری عکس راه می اندازیم. بعد می آییم و می گوییم فیس بوک آنها بد است. شبکه ما خوب است. اینستاگرام آنها بد است. شبکه ما خوب است. با «آنها بد هستند» و «ما خوب هستیم» می خواهیم دیگران را به خود جذب کنیم. جالب این است که در وصف شبکه خودمان اولین جمله مان این است: این شبکه تمام امکانات فیس بوک را، اینستاگرام را و غیره را دارد.

شبنم کهن چی

اینها حرف‌هایی است که پیش از این هم گفته شده. اما کاش کمی خلاقیت به خرج می‌دادیم، رقابت می‌کردیم، فرهنگ‌سازی می‌کردیم و انتخاب را به دیگران واگذار می‌کردیم که ارزش انتخاب شدن به همین است. حالا به تازگی شبکه اجتماعی ایرانی راه‌اندازی شده که در ارایه خدماتش خلاقیت به خرج داده است. شبکه ایرانی که به شبکه اجتماعی خانواده‌های ایرانی شهرت پیدا کرده و هفته گذشته رونمایی شد. شبکه‌ای که از یک شب تا هفت صبح برخی از سرویس‌هایش را تعطیل می‌کند. چون مدیران این شبکه اجتماعی معتقدند همیشه در دسترس بودن، یکی از آسیب‌هایی است که شبکه‌های اجتماعی خارجی به کاربران وارد می‌کنند. این تصمیم که به بهانه محافظت از کاربران ایرانی از آسیب‌های اجتماعی آن هم از ساعت یک نیمه شب تا 7 صبح اجرا شده است، در حقیقت محدودیت است. و محدودیت همان چیزی است که سال‌ها برای کاربران در نظر گرفته می‌شود.
اتفاقی که طی این سال‌ها در هیات فیترینگ، اینترنت ملی، شبکه‌های اجتماعی ایرانی و امثال اینها افتاده است، نه تنها در ارتقای فرهنگ کاربران ایرانی و در راستای استفاده صحیح از ابزارهای نوین اثرگذار نبوده بلکه باعث بروز آسیب‌های اجتماعی و دور شدن کاربران شده است. وقتی به جای اطلاع‌رسانی درباره استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی –خارجی و داخلی- درگیر بدگویی صرف و ایجاد محدودیت و تقلید هستیم، کاربران بدون آگاهی درست از بهره‌ای که می‌توانند از شبکه‌های اجتماعی ببرند، فقط دور می‌شوند. ما هم می‌توانیم بنشینیم و همینطور به نفی کردن ادامه دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :