آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47847
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 11:40
تعداد بازدید : 960

گلایه های مالیاتی آخر سال فعالان بازار کامپیوتر

زورمان به این مالیات ها نمی رسد

بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال طی یکی دو سال گذشته یا بهتر بگوییم از زمان آغاز نوسانات نرخ ارز و تشدید برخی از تحریم ها در برهه ای از زمان با مشکلات بسیاری دست به گریبان بوده است.از رشد شدید قیمت ها و کاهش تقاضا و کند شدن روند واردات محصولات تکنولوژیکی که بگذریم، فعالان این صنف با مشکلات دیگری مواجه شده اند که ریشه های داخلی دارد. مشکلاتی در رابطه با مسائلی کلی و مهم که اگر چه فعالان صنفی در اصل و ریشه با آن مشکلی ندارند، اما به برخی از شیوه های اجرایی و... ایراداتی گرفته و خواستار اجرای درست و عادلانه قانون در این رابطه هستند. یکی از موضوعاتی که گروه های مختلف صنفی در حوزه کامپیوتر نسبت به برخی از بخش های آن ایراداتی گرفته اند، بحث مالیات است؛ موضوعی که اعضاي صنف شیوه های محاسبه و پرداخت آن را سختگیرانه و غیرعادلانه می دانند. گروهی نیز نسبت به عدم شفافیت معافیت های مالیاتی انتقاد دارند.
شیوه محاسبه مالیات، ضرایب مالیاتی، بی اعتمادی حسابرسان و ممیزهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی به فعالان بازار در رابطه با ارائه دفاتر مالیاتی و مواردی از این دست برخی از مواردی است که فعالان صنف ای تی به ویژه بدنه فروشگاهی به آن اعتراض دارند.
گویا امسال نیز با وجود رکود حاکم بر بازار قرار است طبق قوانین مالیاتی، مالیات پرداختی فعالان حوزه آی تی افزایش یابد. این موضوع موجب اعتراض گروه های فعال و حتی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران و موضوع گزارش ما شده است.

مریم عسگری

  افزایش مالیات در سال رکود
طبق رسم هر سال گویا امسال نیز میزان مالیات اعضای صنف آی تی و دیجیتال در حدود 15 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت.
این موضوع با توجه به اینکه امسال بازار کامپیوتر روزهای بسیار سرد و بی رونقی را سپری کرده است، موجب اعتراض کسبه و فعالان بازار شده است.
آنان می پرسند که در شرایطی که صنف کامپیوتر کمترین میزان فروش و سود را دارد، چرا باید هر سال بر میزان پرداختی‌اش به دولت افزوده شود. آنها می‌گویند: بهتر بود امسال با توجه به شرایط خاص بازار و رکود شدید در اکثر ماه های سال، سازمان امور مالیاتی نسبت به تعیین میزان مالیات کمی منعطف‌تر باشد.
محمد فروغی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می‌گوید: میزان مالیات تعیین شده برای اصناف یکی از موضوعات مهم امسال است؛ چرا که امسال اکثرا کسبه و فعالان بازار سودی نکرده‌اند و قطعا افزایش مالیات بازار را بیش از پیش متضرر می کند.
مرادیان یکی از فعالان بازار هم در این باره گفت: محاسبه مالیات با ضرایب نامعقول از مشکلات صنفی ماست که سالهاست با آن دست به گریبانیم. به طوری‌که ما در حال حاضر سود بسیار کمی از محل معاملات خود مي‌کنیم و باید حدود 25 تا 35 درصد از این سود ناچیز را به عنوان مالیات تکلیفی و علاوه بر این 8 درصد را در سال جدید به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنیم که در این صورت چیزی برای مان نمی‌ماند. این در حالی است که صنوف دیگر که سود بالاتری دارند وضعيت بهتري دارند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره گفت: ضریب نامعقول هر سال بار مالیاتی سنگینی را به این صنف تحمیل می‌کند. به گفته وی، طبق قانون مالیاتی، برای صنف آی تی در سال 7 درصد سود خالص (10 درصد ناخالص) پیش‌بینی شده که شرکت‌ها باید 18 درصد از این 7 درصد را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. هر سال نیز نسبت به سال قبل، بین 15 تا 20 درصد به این مبلغ افزوده می‌شود. این درحالی است که تعیین 7 درصد سود خالص برای صنف آی تی متعلق به سال 77 است که سود ناخالص صنف 10 درصد بود؛ نه حالا که سود ناخالص صنف تنها 2 تا 3 درصد است. برای مثال روی لپ تاپ یک میلیون و 500 هزار تومانی ما فقط  40هزار تومان سود می‌کنیم. محمدی افزود: علاوه بر این از فروشگاه‌های محصولات آی تی که محاسبه مالیات‌شان براساس ارائه دفاتر مالیاتی نیست، مالیات به صورت علی الراس و با افزایش 15 تا 20 درصدی نسبت به مالیات سال گذشته اخذ می‌شود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران هم با انتقاد از وضعیت مالیات‌هایی که بر درآمد این صنف وضع می‌شود گفت: درآمد صنف ما طی سال‌های گذشته تغییری نکرده و حاشیه سود ما نسبت به گذشته کمتر هم شده است.
سیدمهدی میرمهدی کمیجانی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: اگرچه گفته می‌شود طی سال‌های اخیر قیمت رایانه، تبلت و تجهیزات رایانه‌ای افزایش چشم‌گیر داشته، اما باید به این نکته توجه کرد که از این افزایش قیمت سودی نصیب فروشندگان و فعالان این صنف نمی‌شود و در واقع حتی می توان گفت حاشیه سود ما سال‌های قبل خیلی بهتر از این بود.
وی افزود: اکنون یکی از دلایل عمده‌ی گرانی‌های بازار رایانه به نوسانات نرخ ارز در گذشته مربوط می‌شود که همین موضوع خود باعث شد بسیاری از همکاران ما متضرر شوند. به عنوان مثال اگر ما در گذشته یک لپ‌تاپ را به طور مثال با قیمت 100 دلار تهیه می‌کردیم، قیمت دلار هزار تومان بود اما پس از مدتی این نرخ به حدود 3600 تومان رسید و بر همین اساس قیمت تجهیزات رایانه‌ای در بازار افزایش یافت تا جایی که حتی می‌توان گفت که کالاهای این حوزه به دلیل افزایش نرخ ارز 200 تا 250 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.  رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران هم‌چنین عنوان کرد: اکنون این افزایش قیمت بازار ما را بسیار کساد کرده و حاشیه سود را پایین آورده است، حال با این شرایط مالیات‌های ما افزایش پیدا کرده و دارایی هیچ کاری به وضعیت بازار ندارد و هر ساله 15 تا 20 درصد نرخ مالیات را افزایش می‌دهد.
این موضوع هزینه‌ی سنگینی به همکاران ما تحمیل می‌کند و مشکلات متعددی برای آنها ایجاد می‌کند.
وی افزود؛ در چنین شرایطی توضیحات ما برای مسوولان گمرک و مالیات بی‌فایده بوده و ما نتوانسته‌ایم این مساله را برای آنها توجیه کنیم که حاشیه سود ما به اندازه مالیاتی که برایمان تعریف می‌شود نیست.
اگر همکاران ما سودی بالا داشته باشند قطعا موظف هستند که مالیات خود را هم بپردازند، اما لازم است که مالیات وضع شده متناسب با درآمد افراد باشد نه فروش آنها چرا که از آنچه به فروش می‌رسد تنها درصد کوچکی از آن درآمد و سود محسوب می‌شود و مابقی مبلغی است که بابت خرید آن کالا در نظر گرفته شده است.

  سایرگلایه‌های مالیاتی
شیوه محاسبه و مسير دريافت ماليات یکی از گلایه های قدیمی فعالان بازار بوده است .
حقیقت این است که سالهاست سازمان امور مالیاتی از شیوه محاسباتی «علی الراس» برای تعیین مالیات استفاده می کند که این موضوع مورد اعتراض کسبه قرار گرفته است.
مرادیان یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید؛ بزرگ‌ترين مشکل صنف فروشگاهي حوزه کامپیوتر اين است که سازمان امور مالياتي از يک مکانيزم صحيح براي سنجش ماليات فروشگاه‌ها استفاده نمي‌کند و به شیوه محاسباتی «علی الراس» پایبند است و ما هر چه فرهنگ نگارش صحيح دفاتر فروش و خوداظهاري دقيق و واقعي را ترويج مي‌کنيم، اما نتيجه مثبتي حاصل نمي شود.
چرا که اگر اين دفاتر هم درست و حقيقي نگارش شوند و به سازمان امور مالياتي ارائه شوند،سازمان با ديده بي‌اعتمادي به اين دفاتر و اظهارات فروشندگان مي‌نگرد.
علاوه براین بی اعتمادی حسابرسان سازمان امور مالیاتی به دفاتر ارائه شده از سوی فروشگاه‌داران از موارد دیگری است که فعالان بازار به آن اعتراض دارند. به گفته آنها ممیزهای مالیاتی به دفاتر ارائه شده مربوط به سود و زیان از جانب فروشنده اعتنا نکرده و خود به تحقیق و بررسی در این رابطه می پردازند.

 برای صنف آی تی در سال 7 درصد سود خالص (10 درصد ناخالص) پیش‌بینی شده که شرکت‌ها باید 18 درصد از این 7 درصد را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. هر سال نیز نسبت به سال قبل، بین 15 تا 20 درصد به این مبلغ افزوده می‌شود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :