آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47828
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 11:15
تعداد بازدید : 1437

پارسی زبانان درتصمیم های کلان اینترنت مشارکت می کنند

مجمع راهبری اینترنت پارسی زبانان (Persian IGF) از مشاوران و کارشناسان فعال در حوزه اینترنت دعوت کرد تا در تصمیم سازی حاکمیتی اینترنت در جهان شرکت کنند.

روابط عمومی‌نصر تهران- مجمع راهبری اینترنت پارسی‌ زبانان به عنوان یکی از انجمن‌های منطقه‌ای راهبری اینترنت جهان(   ‌Regional   IGF)، در تلاش است  تا با حمایت سازمان نصر تهران، زمینه را برای مشارکت ایرانیان در تصمیم‌گیری جهانی حوزه اینترنت فراهم کند.مجمع راهبری اینترنت پارسی‌زبانان، یک انجمن منطقه‌ای بحث و تبادل‌نظر در خصوص آینده حاکمیت اینترنت است. این انجمن می‌کوشد تا علاوه بر گسترش نقش‌آفرینی کاربران ایرانی در تصمیم‌سازی کلان فضای مجازی، دسترسی ایرانیان را به منابع اطلاعاتی مربوط به راهبری اینترنت فراهم کند.

 مشارکت ایران در مباحث کلان اینترنت
شهرام ثبوتی‌پور، مشاور امور بین‌الملل سازمان نصر تهران و عضو هیات موسس Persian   IGF، درباره اهمیت  این مشارکت گفت: با توجه به انزوای فعلی کشور در ارتباط با مباحث جهانی راهبری اینترنت، به نظر می‌رسد راه‌اندازی یک نهاد فارسی‌زبان به عنوان زیر مجموعه منطقه‌ایIGF، می‌تواند علاوه بر توسعه ارتباط بین‌المللی کشور، راهی برای مشارکت بیشتر مشاوران و اشخاص حقیقی فعال حوزه اینترنت در عرصه تصمیم سازی‌های مربوط به حاکمیت اینترنت باز کند.
ثبوتی‌پور درباره اهداف مجمع راهبری اینترنت پارسی زبانان گفت: از طریق حضور نمایندگان فارسی زبان در این انجمن، منافع و خواسته‌های پارسی زبانان در زمینه راهبری اینترنت و مسائل آن شناسایی و مطرح می‌شود که این موضوع تاثیر بسزایی در تامین منافع کشورهای فارسی زبان به ویژه ایران در تصمیم‌سازی‌های جهانی اینترنت دارد.
او ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری اجلاس آتیIGF در شهریورماه  93در استانبول فعالیت بیشتر ذی‌نفعان اینترنت در ایران، به ویژه شرکت‌ها و مؤسسات بخش خصوصی به منظور مشارکت بیشتر در روند تصمیم‌سازی بسیار ضروری و سرنوشت‌ساز است.
ثبوتی‌پور در خصوص مشارکت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در راه اندازیPersian   IGF گفت: سازمان به عنوان یکی از اولین حامیان این انجمن در اجرای برنامه‌های آن مشارکت خواهد داشت. سازمان به دلیل دسترسی مستقیم به متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین شرکت‌های این حوزه که همگی مخاطبان و ذی‌نفعان اینترنت محسوب می‌شوند، پل ارتباطی موثری میان Persian   IGF و مخاطبان آن خواهد بود.

 لزوم فرهنگ‌سازی برای مجمع راهبری اینترنت پارسی زبانان
بر اساس این گزارش به همین منظور سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در نظر دارد جهت معرفی اهمیت افزایش حضور ایران در مجمع راهبری اینترنت (IGF)، نخستین سمینار " آشنایی با مجمع راهبری اینترنت پارسی زبانان و نحوه مشارکت در این مجمع" را یکشنبه، 18اسفندماه با مشارکت کمیسیون افتا و کمیسیون مشاوران خود برگزار کند.
بهناز آریا، رییس کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اعلام این خبر گفت: این سمینار در ادامه سلسله سمینارهای آشنایی و آموزشی کمیسیون افتا با همکاری کمیسیون مشاوران برگزار می‌شود. فعالان ICT می‌توانند با حضور در این دوره ، با ضرورت و اهمیت حضور نماینده ایران در  مجمع راهبری اینترنت آشنا شوند.
آریا در این خصوص ادامه داد: در این مقطع زمانی که پیش‌بینی می‌شود تصمیم‌گیری‌های عمده‌ای در خصوص حاکمیت اینترنت  طی ۲ سال آینده انجام پذیرد، نبود صدای هر یک از ذی‌نفعان از جمله کشورمان در نشست‌های IGFممکن است منجر به نادیده گرفتن منافع آن بخش در تصمیمات شود که خسارتی جبران‌ناپذیر برای جامعه مربوطه است.
او با تاکید بر ضرورت حضور ایران در تصمیم‌گیری‌های کلان اینترنت ادامه داد: نکته جالب توجه این است که هر یک از ذی‌نفعان اینترنت (حتی اشخاص و شرکت‌های کوچک) می‌توانند به صورت مستقل در نشست‌هایIGF حضور یابند و با برپایی کارگاه‌ها به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود بپردازند . حضور نمایندگان ایران نیز در این نشست‌ها، نشان‌دهنده اهمیت جایگاه فناوری اطلاعات در کشور خواهد بود.

 درباره مجمع راهبری اینترنت (IGF)
بیش از ۸ سال از برگزاری اجلاس‌های سران برای جامعه اطلاعاتی موسوم به
 World Summit on the Information Society (WSIS)   می‌گذرد و راهبری و حاکمیت اینترنت همچنان به عنوان یکی از بحث‌های داغ محافل سیاسی و فنی و بدون دستیابی به راهکاری فراگیر مطرح است.
اجلاس‌هایWSIS در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ میزبان بالاترین رده رهبران سیاسی و سایر ذی نفعان اینترنت (دولت‌ها، شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌های تخصصی و...) از سرتاسر جهان بود تا به بحث در خصوص آینده مدیریت اینترنت بپردازند و راهکاری برای چگونگی حاکمیت فراگیر بر اینترنت بیابد. بحثی که همچنان پس از گذشت نزدیک به یک دهه، بدون دستیابی به نتیجه‌ای مشخص ادامه دارد.
در آن زمان عمده جهت‌گیری‌ها در راستای انتقال مدیریت اینترنت از ساختار ایجاد شده توسط دولت ایالات متحده آمریکا (مؤسسه آیکن) به سازمان ملل (به عنوان نماینده تمامی‌دول) بود.خواسته‌ای که با مخالفت سرسختانه آمریکا و برخی کشورهای غربی در آن زمان عملاً منجر به قفل شدن مذاکرات در آخرین روز نشست گردید و در نهایت اجلاس تنها به برپایی دبیرخانه مجمع راهبری اینترنت (Internet Governance Forum, IGF) بسنده کرد تا از این طریق با برگزاری نشست‌های سالانه، ذی نفعان مختلف اینترنت فرصت ارائه دیدگاه‌ها و نظرات در خصوص راهکارهای مختلف این حاکمیت فراگیر را داشته باشند.از آن زمان تا کنون ۸ نشست مجمع راهبری اینترنت به ترتیب در آتن یونان (۲۰۰۶)، ریودوژانیرو برزیل (۲۰۰۷)، حیدرآباد هند (۲۰۰۸)، شرم الشیخ مصر (۲۰۰۹)، ویلنیوس لیتوانی (۲۰۱۰)، نایروبی کنیا (۲۰۱۱)، باکو آذربایجان (۲۰۱۲) و بالی اندونزی (۲۰۱۳) برگزار شده است و اجلاس سال آتی نیز در استانبول ترکیه از 11تا14 شهریور 93 برگزار خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :