آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47823
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 11:1
تعداد بازدید : 1672

معاون مرکز ملی فضای مجازی:

قوانین استفاده از پول مجازی در ایران تدوین می شود

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تدوین ضوابط و مقررات برای استفاده از پول "بیت کوین" در فضای مجازی خبر داد و گفت: به دلیل آثار منفی استفاده از این واحد پول در فضای مجازی برای اقتصاد جامعه، قوانین مالی و حقوقی برای استفاده از این واحد پول در سال 93 تدوین می شود.

خبرگزاری مهر - سعید مهدیون با بیان اینکه بیت کوین واحد پول در فضای مجازی است که چندی است در دنیا رایج شده و به راحتی می‌تواند تمامی‌نظام‌های مالی دنیا را دور بزند گفت: تدوین مقررات مالی و حقوقی برای استفاده از بیت کوین در فضای مجازی با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط صورت می‌گیرد چرا که برای مثال بانک مرکزی برای مقررات مالی و قوه قضاییه برای مقررات حقوقی به نوعی درگیر این موضوع هستند.
وی با بیان اینکه بیت کوین با پرداخت الکترونیکی متفاوت است و مقررات فیزیکی برآن حاکم نیست افزود: این واحد پول دیجیتال با کارت بانک‌هایی که در جیبمان می‌گذاریم و در فضای فیزیکی ما به ازاء دارد متفاوت است. بیت کوین در فضای واقعی دیده نمی‌شود اما فردی که صاحبش است روز به روز بر ثروتش افزوده می‌شود.
معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر اینکه این سرمایه مجازی در دنیای دیجیتال به راحتی دست به دست می‌شود و تمام نظام‌های مالی دنیا را دور می‌زند ادامه داد: این موضوع از دغدغه‌ کشورهای جهان است و بر این اساس در ایران نیز مطالعات برای تدوین مقررات و ضوابط استفاده از آن در دستور کار قرار گرفته است.مهدیون گفت : تدوین مقررات با تقسیم کار میان سازمان‌های مرتبط، در کمیسیون تنظیم مقررات فضای مجازی صورت می‌گیرد؛ به نحوی که برای مثال لوایح مربوط در حوزه مقررات مالی، تکلیف بانک مرکزی خواهد بود.
وی با بیان اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم کشور رو به این سمت خواهد رفت گفت: بهتر است در این زمینه با تصمیم و برنامه‌ریزی جلو برویم تا آثار منفی استفاده از این پول در فضای مجازی برای اقتصاد جامعه کاهش یابد و مزایای آن نیز به کار گرفته شود.
بر اساس این گزارش بیت کوین که از رمزنگاری کلید عمومی‌استفاده می‌کند به کاربران امکان می‌دهد بدون هیچ واسطه‌ای انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :