آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4778
تاریخ انتشار : 17 دی 1390 10:11
تعداد بازدید : 636

دغدغه روی خط کند اینترنت

شروع سال نو میلادی هر چند برای ما ایرانی ها مانند نوروز عزیز نیست اما شکی نیست که در مبادلات تجاری- روابط اجتماعی حاکم بر فضای مجازی و حتی مراودات سیاسی نیز اثر گذار است. هفته پیش بسیاری از کاربران ایرانی هم مانند کاربران سراسر دنیا شروع سال 2012 را تبریک گفتند و حتی عده ای پیش بینی های خود از این سال را منتشر کردند. اما همه این پیش بینی ها و تبریکات میان غوغای افزایش دوباره دلار گم شده بود. ماجرای جدی تر و شدید شدن تحریم های ایران و بی ثباتی قیمت دلار، افزایش قیمت در بازارهای داخلی را به ارمغان آورده است. این دومین هفته است که فضای مجازی که ساکنانش همان مردم دنیای واقعی هستند تحت تاثیر بی ثباتی قیمت دلار قرار گرفته است.

بهار ادیبان

اما دغدغه جدی‌تری که کاربران ایرانی را به خود مشغول کرده، اختلالات اخیر اینترنت و احتمال ادامه یا بدتر شدن این اختلالات به خاطر راه‌اندازی اینترنت ملی است. بسیاری از کاربران نگران این هستند که کندی اخیر اینترنت که یک ماهی می‌شود به صورت پیوسته ادامه دارد، ناشی از اجرای طرح اینترنت ملی یا همان شبکه ملی اطلاعات است. عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خارجی، نگرانی است که هر روز بیش از گذشته کاربران را آشفته می‌کند.
اما در کنار همه دغدغه‌های جدی اقتصادی و اینترنتی زندگی همچنان ادامه دارد. فضای مجازی هر روز بیش از گذشته سفره میزبانی‌اش را برای نویسنده‌هایی که بنا به دلایلی موفق به کسب مجوز برای چاپ کتاب‌شان نشده‌اند، باز می‌کند. این‌بار کتابی به نام عروسک‌ساز از نویسنده نوپایی روی اینترنت قرار گرفته که حدود 20 وبلاگ نویس درباره آن نقد و نظر منتشر کرده‌اند.
در دنیای سیاست هم کاربران آهسته آهسته درگیر ماجراهای انتخابات مجلس می‌شوند. هر چند به تازگی اعلامیه‌ای منتشر شده که موارد مجرمانه را در این خصوص گوشزد کرده و محدودیت‌هایی برای انتشار نظرهای شخصی به وجود آورده است اما هنوز هم کاربران در شبکه‌های اجتماعی به صورت جسته گریخته درباره اولین انتخابات بزرگ بعد از انتخابات ریاست جمهوری گپ و گفتی دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :