fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 4777
  تاریخ انتشار : 17 دی 1390 10:9
  تعداد بازدید : 676

  معاون بین‌الملل و انتقال فناوری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد:

  راه اندازی سامانه دیپلوتک با هدف حضور شرکت های دانش بنیان در جوامع بین المللی

  معاون بین الملل و انتقال فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست رسانه ای همایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، از راه اندازی سایت سامانه دیپلوتک(DIPLOTECH) با هدف کمک به حضور شرکت های دانش بنیان در جوامع علمی و فناوری خبر داد.

  فناوران- نشست رسانه‌ای همایش ملی صادرات کالا و خدمات دانش بنیان که قرار بود با حضور نسرین سلطان‌خواه، معاون علمی و فناوری رییس جمهور برگزار شود، بدون حضور وی و با سخنرانی معاون بین‌الملل و انتقال فناوری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
   حسین سالار آملی در این نشست با بیان اینکه یکی از مباحث مهم برنامه پنجم توسعه، صادرات کالا و خدمات دانش بنیان است،گفت: با توجه به اینکه برنامه‌ریزی در مورد صادرات کالاهای دانش بنیان جزو وظایف دولت است، فعالیت‌های زیادی در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده و جلسات بسیاری را با شرکت‌های دانش بنیان برگزار کرد‌ه‌ایم.
  وی افزود: امروز نیز در همایش ملی صادرات کالا و خدمات دانش بنیان جلسات کلان‌تری با حضور 500 شرکت دانش بنیان خواهیم داشت.
  وی اضافه کرد:در این همایش سه نشست تخصصی خواهیم داشت که یکی از آنها یافتن راه‌حل‌هایی برای توسعه صادرات نرم‌افزار است. همچنین در حاشیه این همایش نمایشگاهی برگزار می‌شود که صد فناوری برتر کشور که به مرحله صادرات رسیده‌اند، معرفی خواهد شد.
  سالار در ادامه با بیان اینکه در سال‌های گذشته تغییرات شگرفی در اهداف توسعه علم و فناوری به وجود آمده است،گفت: طی سال‌های گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان  بسیاری شکل گرفته‌اند که با توجه به این موضوع، بحث توسعه علم و فناوری و تجاری‌سازی صادرات خدمات دانش بنیان به طور جدی در این معاونت مطرح شده و در حال پیگیری برای رسیدن به این اهداف هستیم.
  وی افزود: تلاش‌های صورت گرفته در زمینه صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان معاونت فناوری ریاست جمهوری، زیر نظر کارگروه صادرات کشور خواهد بود.
  معاون بین‌الملل و انتقال فناوری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: نکته ‌اساسی دیگر شکل گیری همکاری‌های جدی معاونت علمی و فناوری و وزارت امور خارجه است.
  وی همچنین با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های دیپلماسی خود در جهت توسعه فناوری استفاده کنیم،گفت: در این راستا مهم‌ترین کار طراحی سامانه‌ای  فارسی و انگلیسی زبان است که بتواند مجموعه اطلاعات متداول داخل کشور را در اختیار نمایندگی‌های ما قرار دهد و از این مهم‌تر خواستار دریافت اطلاعات مشخص و متداول در کشورهای دیگر برای خودمان هستیم. سالاری آملی گفت: از این طریق شرکت‌های دانش بنیان در بستر بهتری فعالیت خواهند کرد و می‌توانند خود را به شرکت‌های خارجی معرفی کنند.
  وی با بیان اینکه تسهیلاتی فراتر از تسهیلات معمولی برای شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته‌ایم، گفت: در حال حاضر حجم صادرات البته غیر از خدمات فنی و مهندسی یک درصد است که در پایان برنامه پنجم توسعه این رقم باید به 8 درصد افزایش یابد.
  وی افزود: امسال حدود 400 میلیون دلار در زمینه خدمات دانش بنیان صادرات داشته‌ایم.
  وی در ادامه با اشاره به سامانه دیپلماسی –فناوری(DIPLOTECH) گفت: این سامانه یک پایگاه اطلاع‌رسانی است که به واسطه آن شرکت‌های دانش‌بنیان، فناوران و محققان داخل کشور،سفرا، نمایندگان و وابستگان در خارج از کشور توانایی‌ها و نیازمندی‌های فناوری کشور را شناسایی کرده، ظرفیت دیگر کشورها را شناخته و در مذاکرات و فعالیت‌های خود مد نظر قرار می‌دهند.
   وی افزود: سامانه دیپلوتک در  مجموع 11 هدف عمده را دنبال می‌کند که برخی از آنها عبارتند از کمک به حضور در جوامع علمی و فناوری کشورهای هدف، کمک به توسعه صادرات کالاها و خدمات علم و فناوری از کشور و توسعه صادرات غیر نفتی،  بسترسازی هدایت سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور یا شرکت‌های خارجی، ارایه خدمات انتقال فناوری برای صنایع کوچک متوسط و شرکت‌های دانش بنیان داخل کشور و همچنین بازاریابی و توزیع محصول،شامل خرید و فروش فناوری در داخل و خارج کشور.
  وی همچنین در مورد شرح فعالیت‌ها و خدمات سایت سامانه گفت: در صفحه اول این سامانه پیوند‌های مختلفی قابل مشاهده است از جمله پیوند گزارش فناوری‌های راهبردی که در این پیوند گزارش موقعیت علمی و فناوری ایران در شاخه‌های مختلف تهیه شده و همراه آخرین آمار ارایه می‌شود.
  همچنین در پیوند عرضه و تقاضای فناوری کالا، خدمات و فناوری‌های کشور و قابل عرضه به بازارهای بین‌المللی به خصوص کشورهای منطقه همراه با نام شرکت‌های دانش بنیان و ظرفیت‌های هر کدام ارایه می‌شود تا بستری برای صادرات و انتقال فناوری داخلی به خارج از کشور فراهم شود.
  وی افزود: تقاضای فناوری نیز مربوط به نیازهای فناوری داخل کشور است که توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های مربوطه در داخل کشور درخواست می‌شود و انتظار می‌رود نمایندگی‌های ایران در راستای رفع این نیارها اقدام کنند.
  وی اضافه کرد: این پیوند به سامانه مهم فن بازار ملی متصل خواهد شد.
  پیوند آمار و اطلاعات دیگر کشورها  هم در این بخش توسط نمایندگی‌های ایران در خارج کشور تکمیل می‌شود تا راهنمایی باشد برای دستگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان داخل کشور برای ایجاد ارتباط با خارج از کشور.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :