آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47633
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1392 10:12
تعداد بازدید : 1111

فیس بوک قصد دارد با خرید 11 هزار پهپاد در سرتاسر آفریقا پوشش اینترنت ایجا دکند .

شرکت فیس بوک برای اینکه بتواند اینترنت را به جوامع دورافتاده آفریقا برساند، در حال چانه زنی با یک سازنده هواپیمای بی خلبان (پهپاد)است.

فناوران- شبکه اجتماعی فیس‌بوک یکی از حامیان اصلی پروژه internet.org به شمار می‌رود که براساس آن، قرار است مناطق وسیعی از جهان که هنوز به صورت آفلاین باقی مانده‌اند به شبکه جهانی وصل شوند. بنابر اعلام فیس بوک، امروزه فقط 2/7 میلیارد نفر که نزدیک به یک سوم جمعیت کل جهان می‌شود به اینترنت دسترسی دارند. از دیگر حامیان این پروژه می‌توان به نوکیا، اریکسون، مدیاتک، اپرا، کوالکام و سامسونگ اشاره کرد. در همین راستا نیز فیس‌بوک قصد خرید پهپاد (drone) پیشرفته‌ای را از یک شرکت سازنده دارد که انرژی مورد نیاز آنها با نور خورشید تامین می‌شود و می‌توانند بدون هیچ توقفی، بیش از پنج سال برفراز آسمان پرواز کنند. فیس بوک امیدوار است که با این کار بتواند اینترنت را به مناطق خیلی دورافتاده نیز ببرد. پهپادهای Titan Aerospace در ارتفاع بسیار بالایی یعنی 65 هزار پا پرواز می‌کنند و در نتیجه می‌توانند خیلی موثرتر و مشابه ماهواره‌ها، دسترسی به اینترنت را برای افراد جهان مهیا کنند. البته با این تفاوت که استفاده از این هواپیماها مسلما خیلی ارزان‌تر از ماهواره‌ تمام خواهد شد. فیس بوک لقب «توقفگاه اتمسفری» را به این پهپادها داده است. مدل‌های 50 و 60 این هواپیماها با نام Solara می‌توانند تا 100 کیلومتر تجهیزات را نیز جابه جا کنند. به گزارش TechCrunch، فیس بوک می‌خواهد 11 هزار از این پهپادها را بخرد تا بتواند به طور کامل پوشش دهی اینترنت را در مناطق دورافتاده انجام دهد.
گفته می‌شود که پروژه internet.org دقیقا برای رقابت با پروژه لون گوگل اجرا می‌شود. در پروژه گوگل 30 بالون در سطحی از استراتوسفر جو زمین قرار گرفته اند تا بتوانند با ایجاد یک شبکه اینترنتی برپایه بادهایی که همیشه در حال وزیدن در این لایه هستند، اینترنت را در هر موقعیت جغرافیایی دردسترس کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :