آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4760
تاریخ انتشار : 17 دی 1390 9:33
تعداد بازدید : 961

افزايش نگران كننده ضريب نفوذ اينترنت

بر اساس گزارش روز چهارشنبه مركز آمار ايران، ضريب نفوذ اينترنت ایران نزديك به 15 درصد است، حال آنكه آمار مندرج در سايت سازمان جهاني مخابرات كه از سوي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات كشورمان ارايه مي شود، رقمي در حدود 50 درصد ضريب نفوذ اينترنت را نشان مي دهد. آگاهان علت اين اختلاف را در روش و سبك آمارگيري اين دو نهاد مي دانند. اما صرف نظر از علت اختلاف مذكور كه در جاي خود قابل بررسي است، مركز آمار ايران از افزايش 6/3 درصدي رشد ضريب نفوذ اينترنت به نسبت سال هاي گذشته خبر داده است. گذشته از اين رشد كه نگران كننده بوده و زيبنده كشوري كه دانايي محوري شاه بيت برنامه توسعه آن محسوب مي شود نيست، روي ديگر آمار مذكور دسترسي نداشتن 85 درصد مردم ایران به اينترنت است. از اين نكته نیز نبايد غافل شد كه دسترسي صرف به اينترنت به خودي خود ارزش محسوب نمی شود و باید بستر خدمات ملي مبتني بر آن نيز فراهم شود.

علی شمیرانی

اين ضريب نفوذ 15 درصدي از يك زاويه ديگر نيز نگران كننده است. بر اساس آمار از 11 ميليون كاربر آنلاين ايراني، نزديك به 85 درصد همچنان با روش منسوخ دايال‌آپ به اينترنت دسترسي دارند. اين درحالي است كه در تعاریف جهاني نه تنها دایال‌آپ از شاخص‌هاي توسعه به شمار نمي‌رود، بلكه استاندارد و حداقل سرعت دسترسي به اينترنت نيز به سرعت در حال تغيير و تحول است.
گشت و گذار در آمار مذكور حكايت از نگراني‌هاي ديگري نيز دارد. در اين آمار استان‌هاي تهران، مازندران و اصفهان بيشترين و استان سيستان و بلوچستان كمترين ضريب نفوذ را به خود اختصاص داده‌اند. گذشته از افزايش شكاف ديجيتالي ميان كشورهاي توسعه يافته با ساير كشورهاي درحال توسعه و جهان سومي، در بيانيه‌هاي اجلاس جهاني سران درباره جامعه اطلاعاتي، نسبت به شكاف ديجيتالي آنهم داخل كشورها هشدارهاي جدي داده شد؛ موضوعي كه تدابير جدي مسوولان ذي‌ربط در فراهم‌سازي دسترسي همگاني به خدمات مبتني بر اينترنت و شبكه ملي اطلاعات را طلب مي‌كند.
مخلص كلام آنكه آمار منتشره از ميزان ضريب نفوذ اينترنت كشور، اگرچه گوياي رشد است، اما اين رشد در دسترسي از حيث برنامه‌هاي كلان توسعه در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي، شيوه دسترسي به اينترنت و رشد ناهمگون ضريب نفوذ اينترنت نگران‌كننده بوده و مطلوب تلقي نمي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :