آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4755
تاریخ انتشار : 17 دی 1390 9:23
تعداد بازدید : 1210

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :

سیم کارت رایتل در کرج با تعرفه دقیقه ای 85 تومان عرضه شد

به گفته وزیر ارتباطات واگذاری سیم کارت های اپراتور سوم در کرج آغاز شده و به محض پوشش کامل شهر تهران ،تامین تله کام واگذاری سیم کارت نسل سوم را آغاز خواهد کرد.

فناوران - رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درخصوص اپراتور سوم، گفت: هم‌اکنون در استان البرز سیم‌کارت‌های اپراتور سوم واگذار شده و برای تهران نیز به صورت آزمایشی این شبکه روشن است و تعدادی سیم‌کارت توزیع کرده‌ایم و حتی بنده الان از این سیم‌کارت استفاده می‌کنم و به محض اینکه پوشش کامل شود اجازه فروش سیم‌کارت برای عموم هم صادر می‌شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره قیمت سیم‌کارت اپراتور سوم افزود: قیمت این سیم‌کارت‌ها 120 هزار تومان به علاوه 4 درصد ارزش افزوده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین قیمت مکالمه سیم‌کارت اپراتور سوم را 85 تومان برای هر دقیقه عنوان کرد.
تقی‌پور همچنین در پاسخ به سوالی درباره علت پایین بودن سرعت اینترنت گفت: بعضی از این مشکلات مقطعی بوده که به خاطر قطع شدن کابل در خلیج فارس بود و در نصف روز وصل شد که ما عکس‌های کابل‌های قطع شده را به رسانه‌ها دادیم.
وی بیان کرد: مشکل دیگر نیز به خاطر آتش سوزی در یکی از ایستگاه‌های مسیر شمال بود که موجب اختلال شده بود اما بیش از 13 درگاه ورودی داریم که سعی می‌کنیم از سایر مسیرها کمبود را جبران کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: از نظر زیرساخت‌ها در بحث واگذاری اینترنت مشکلی نداریم بنابراین نباید تغییری در سرعت اینترنت داشته باشیم.
تقی‌پور همچنین در پاسخ به سوالی دیگر درباره شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد: اینکه مطرح می‌شود اینترنت ملی درست نیست. برابر تکلیف قانون برنامه پنجم، تکلیف به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات داریم.
وی افزود: امید است که تا پایان سال فاز اول شبکه ملی اطلاعات را اجرا کنیم که مزیت آن برای سایت‌های داخلی پهنای باند بیشتر و امنیت آن است.

زمان كاهش تعرفه اينترنت
وزير ارتباطات درباره زمان اعمال كاهش تعرفه اينترنت در كشور گفت: اين موضوع در حال حاضر در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات مطرح شده است و زماني كه مسير قانوني‌اش طي شود، اعلام و اطلاع‌رساني خواهد شد.
تقي‌پور، درباره ميزان كاهش تعرفه اينترنت براي كاربران با بيان اينكه براي اين موضوع، مراحل ديگري نيز وجود دارد كه بايد طي شوند، افزود: زماني كه مراحل قانوني تكميل شود، اين طرح اطلاع‌رسانی خواهد شد.
او گفت: پيشنهاد كاهش 20 درصدي پهناي باند كه توسط شركت ارتباطات زيرساخت ارایه شد و ميزان تاثير آن در هزينه‌هاي كاربر نهايي به اين موضوع بستگي دارد كه تركيب هزينه‌ها در حال حاضر به چه صورتي است.
وي ادامه داد:‌ تعرفه پهناي باندي که به دست كاربر می‌رسد، شمال بخش‌های مختلفي است كه بخشي از آن به زيرساخت مربوط است كه ما سعي كرديم در حوزه زيرساخت كاهش را انجام دهيم.

حل سرعت اینترنت با شبکه ملی اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح ابعاد مختلف راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور یکی از مهمترین محدودیت‌های این پروژه را تخصیص اعتبارات سالیانه آن عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی سریع این پروژه نیازمند آن است که این اعتبارات به صورت یکجا و در سال اول اختصاص یابد.
تقی‌پور، بحث ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات را به عنوان نقطه و کانون اصلی فعالیت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه برشمرد که نشان از اراده و عزم ملی برای توسعه فناوری اطلاعات و فراهم کردن زیرساخت‌ها و بسترهای لازم در زمینه‌های مختلف ارتباطی و نرم افزار دارد و گفت: شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه پنجم توسعه عملیاتی خواهد شد.

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات  3500 میلیارد تومانی
وی یکی از محدودیت‌های اجرای این پروژه را تخصیص اعتبارات به صورت سالیانه عنوان کرد و به گفت: در صورتی که بتوانیم تمامی اعتبارات این پروژه را به صورت یکجا دریافت کنیم زمان‌بندی اجرای این پروژه به طور قطع تغییر خواهد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اختصاص مبلغ 3500 میلیارد تومان را در شرایط فعلی و با نرخ‌های امروزی برای تحقق شبکه ملی اینترنت مورد نیاز دانست و گفت: در صورتی که این مبلغ به مرور در اختیار ما قرار گیرد هر سال بخشی از این پروژه عملیاتی خواهد شد.

 راه اندازی شبکه ملی اطلاعات با تجهیزات داخلی
تقی‌پور، درباره تامین تجهیزات پروژه شبکه ملی اطلاعات نیز تاکید کرد: تصمیم داریم در راه‌اندازی این شبکه از تجهیزات و به ویژه نرم‌افزارهای بومی استفاده شود.
وی افزود: طبیعتا در مواقعی که با توجه به تنوع و گستردگی تجهیزات به هر دلیل تولید داخلی شکل نگرفته است به ناچار از تجهیزات تولیدی معتبر شرکت‌های خارجی استفاده خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را رفع اتکا به پهنای باند اینترنت بین‌الملل عنوان کرد تا چنانچه این پهنای باند به هر دلیلی چون اختلالات بین المللی و وجود اشکالات در درگاه‌های ورودی کشور محدود شد، این محدودیت به کاربران داخلی اعمال نشود.
وی گفت: در اینکه امروز سرعت دسترسی کاربران به اینترنت با فراز و نشیب‌هایی روبرو است شکی نیست یکی از بحث‌های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز همین موضوع است که در این رابطه باید نظارت‌هایی بر فعالیت ارایه‌کنندگان خدمات اینترنت صورت گیرد.
تقی پور پیش بینی کرد که در شبکه ملی اطلاعات و با هماهنگی‌های اولیه‌ای که انجام شده است، مشکلات امنیتی کاهش پیدا می‌کند.
وی گفت: از آنجا که در این شبکه مشکل امنیتی نخواهیم داشت و در بحث هزینه‌ها نیز با کاهش روبرو خواهیم شد، افزایش پهنای باند دسترسی اینترنت با سرعت حداقل 2 مگابیت در ثانیه برای کاربران دیده شده است.

تغییر تعرفه تلفن ثابت بررسی می‌شود
وزير ارتباطات همچنين درباره تغيير تعرفه مكالمات تلفن ثابت گفت: مخابرات پيشنهادش را به سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي ارایه كرده كه بايد كار كارشناسي برروي آن انجام و در دستور كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات قرار بگيرد و هرچه كه كميسيون تصميم گرفت، ابلاغ خواهد ‌شد.
گفتنی است، وزیر ارتباطات پيش از اين كاهش تعرفه قيمت پهناي باند را به عنوان هديه روز ارتباطات نام برده و گفته بود: ما هديه‌اي را به مجموعه داديم و آن هم اين بود كه هزينه‌هاي پهناي باند اينترنت را به ميزان 20 درصد براي جاهايي كه مستقيما از شركت ارتباطات زيرساخت پهناي باند دريافت مي‌كنند، كاهش داديم.
وي اظهار كرده بود: ارایه اين تخفيف براي شركت‌هاي ندا به اين مشروط است كه مستنداتي به ما ارایه دهند كه اين تخفيف را براي كاربرانشان ارایه مي‌كنند، يعني هر شركت ندا كه اين تخفيف را براي كاربران نهايي‌اش اعمال و اجرايي كند، مي‌تواند اين تخفيف را از ما بگيرد.
اما محمود خسروي، مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت نيز درباره كاهش قيمت اينترنت گفته بود: ما درصدد كاهش قيمت اينترنت هستيم و در اين زمينه فعاليت‌هاي لازم را انجام مي‌دهيم و اگر بخش خصوصي ادعا دارد كه مي‌تواند اينترنت و پهناي باند را ارزان‌تر از شركت ارتباطات زيرساخت وارد كند، بايد به بحث كيفيت آن نيز توجه شود زيرا ما مي‌خواهيم شبكه بهتر، با امكانات و كيفيت بالاتري و در نتيجه امنيت بيش‌تري داشته باشيم و هزينه‌هاي لازم را نيز در اين زمينه انجام مي‌دهيم.
اين اظهارات در حالي است كه اخيرا مسوولان يكي از شركت‌هاي ندا - ارایه كننده سرويس اينترنت پرسرعت - اعلام كرد كه با اعمال كاهش 20 درصدي اينترنت هزينه اوليه سرويسي كه به مشتري داده مي‌شد، تغيير خاصي نمي‌كند زيرا 70 درصد هزينه‌هاي ديگر ارايه سرويس اين شركت هر سال رو به افزايش است.

دليل بالا بودن قيمت اينترنت بين‌المللي است؟
اما محمد سليماني، وزير پيشين ارتباطات و فناوري اطلاعات پس از واگذاري تصدي وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در پاسخ به بالا بودن قيمت در حوزه اينترنت گفته بود: قيمت در حوزه اينترنت نسبتا بالاست كه آن هم دليل بين‌المللي دارد زيرا از خارج از كشور خريداري مي‌شود كه بايد كاهش يابد.
لازم به ذکر است، براساس گزارش اتحاديه جهاني مخابرات، قيمت‌هاي پهناي باند از سال 2008 تا 2009 به طور جهاني 42 درصد كاهش يافته است. با وجود كاهش قابل توجه در قيمت خدمات فناوري اطلاعات و ارتباطات در سطح جهاني، پهناي باند اينترنتي دور از دسترس بسياري از مردم در كشورهاي فقير به‌ويژه در آفريقا مانده است.
در گزارش اتحاديه جهاني مخابرات (ITU) با عنوان “بررسي جامعه اطلاعاتي 2010 “ اين سازمان تاكيد كرده كه به دليل ارتباط نزديكي كه بين مصرف ICT و درآمد ملي وجود دارد، بيش‌تر كشورهاي فقير از نظر دسترسي به IT در رتبه‌هاي پايين قرار دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :