آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47537
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1392 11:43
تعداد بازدید : 901

پاسخ رگولاتوری به اعتراض شرکت‌های اینترنتی

80 درصد مردم مشترک ISPها نیستند

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اواخر بهمن ماه سال جاری در مصوبه 181 خود تعرفه ارایه خدمات اینترنت پرسرعت ADSL را با هدف کاهش هزینه اینترنت در سبد خانوار تا سقف 35 درصد کاهش داد.

فناوران -از آنجایی که مصوبه 181 رگولاتوری و کاهش قیمت پهنای باند و اینترنت فقط شامل شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت پرسرعت می‌شد، سایر شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنت اعم از ISPها، ISDPها و غیره در نامه‌ای به وزیر ارتباطات  به مصوبه مذکور اعتراض کرده و آن را تبغیض آمیز خواندند.
در همین حال انجمن شرکت‌های اینترنتی ایران نیز در نامه‌ای خواستار تعمیم تعرفه جدید به کلیه دارندگان پروانه ارایه خدمات اینترنت شد.
آنگونه که انجمن شرکت‌های اینترنتی در نامه خود اعلام کرد؛ بر اساس گزارشات آماری مراجع ذی‌صلاح از جمله مرکز آمار ایران و مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت سهم فناوری ADSL در میان انواع فناوری‌های متداول در بازار خدمات ایران در مقطع حاضر کمتر از 25 درصد است که اجرای مصوبه اخیر در عمل خیل عظیمی ‌از کاربران اینترنت کشور را از تخفیفات مد نظر کمیسیون محروم می‌کند.
 این در حالی است که رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دیروز در جمع خبرنگاران  گفت: 80 درصد خانوارهای ایرانی از ADSL استفاده می‌کنند و هدف ما در این طرح نیز مردم عادی بودند.

 پاسخ صریح عمیدیان به اعتراض‌ها
علی اصغر عمیدیان رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واکنش به اعتراض شرکت‌های اینترنتی به مصوبه 181 رگولاتوری گفت: شرکت‌هایی در رابطه با این موضوع که فقط ما تخفیف‌های 25 درصدی را برای 11 شرکت ارایه دهنده خدمات ADSL اعمال کردیم اعتراض داشتند. جواب ما به این شرکت‌ها این گونه است اگر شما در پروانه‌هایتان می‌توانستید خدمات ADSL به مردم ارایه کنید، شامل این تخفیف‌ها می‌شدید.
وی افزود: ISPها و ISDPها به شرکت‌های تجاری و کمپانی‌های بزرگ خدمات اینترنت پرسرعت را ارایه می‌کنند و هدف ما از کاهش 20 درصدی قیمت‌ها برای کاربر نهایی مردم عادی بود نه شرکت‌های بزرگ چراکه دلیلی وجود ندارد که ما قیمت‌ها را برای ارایه دهنده سرویس‌ها به شرکت‌های بزرگ کاهش دهیم آنها توانایی مالی پرداخت را دارند.

 بلاتکلیفی سرانجام کاربران غیر مشمول
سخنان رییس رگولاتوری در رابطه با مصوبه 181 آنهم زمانی که تصور می‌شد که به دلیل اعتراضات گسترده صنف اینترنت مصوبه اصلاح شود، کمی‌ شوک برانگیز بود. حالا باید دید واکنش کمیسیون اینترنت سازمان و انجمن شرکت‌های اینترنتی در اینباره چیست.
به هر تقدیر میان آنچه شرکت‌های اینترنتی و معاون وزیر ارتباطات می‌گوید، تفاوت عددی زیادی است، شرکت‌های اینترنتی 25 درصد مردم را کاربر ADSL می‌دانند و رییس رگولاتوری 80 درصد را.
اگرچه هنوز مشخص نیست که چرا نباید تمام کاربران اینترنتی از تخفیف‌های مذکور برخوردار شوند و آیا این اجحاف در حق کسانی که مشمول این طرح نیستند، محسوب نمی‌شود.
موضوع دیگری که با موضع‌گیری و ریختن آب پاکی از سوی رگولاتوری روی دست شرکت‌های اینترنتی نامعلوم باقی مانده این است که آیا با توجه به تغییر شرایط رقابتی باید منتظر از رده خارج شدن این شرکت‌ها که تعداد کمی هم نیستند از بازار باشیم؟

 بازنگری مجوز شرکت‌های ندا
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ادامه در خصوص برنامه‌های آینده رگولاتوری گفت: باید به دنبال اپراتورهای مجازی باشیم و با این کار مقدمات را برای رقابت بیشتر فراهم کنیم.
عمیدیان با بیان اینکه مجوز شرکت‌های ندا بازنگری می‌شود، افزود: بازنگری مجوز شرکتهای PAP را در دستور کار قرار دادیم و توسعه FTTX و ارتقای اپراتورهای وایمکس برای توسعه پهنای باند از دیگر برنامه‌هایی است که باید به آن توجه کنیم. CDNها نیز بسیار مهم هستند و باید به آن‌ها پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :