آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4753
تاریخ انتشار : 17 دی 1390 9:18
تعداد بازدید : 510

هشدار رگولاتور به اپراتورها

مسیرهای غیر رسمی درز اطلاعات مشترکان را ببندید

معاون رگولاتوری گفت: از مسیرهای غیر رسمی اطلاعاتی شامل شماره تلفن همراه و چند رقم کدپستی خارج شده که برخی از این اطلاعات با نام و جنسیت مشترک همراه بوده است.

خبرگزاری فارس - حسن رضوانی در خصوص نتایج بررسی موضوع فروش احتمالی بانک اطلاعات مشترکان تلفن همراه از سوی اپراتورها، افزود: قضیه به معنی فروش نبوده ممکن است بخشی از اطلاعات از کانال‌های غیررسمی بیرون رفته باشد.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیان کرد: گفته‌ام که این کانال‌ها را اصلاح کنند و اطلاعات مشترکان را به نحوی به روز کنند که این مساله حل شود.
وی عنوان کرد: مسوولان شاید موارد امنیتی‌ را رعایت نکرده‌اند که به آنها تذکر داده شده تا اصلاح کنند.
وی ادامه داد: اپراتورها پذیرفته‌اند به گونه‌ای عمل کنند که نشت این اطلاعات به بیرون به حداقل یا صفر برسد.
وی در پاسخ به این سوال که فروش اطلاعات درست بوده، اما این اطلاعات را اپراتورها به صورت رسمی نفروخته‌اند، گفت: منطقی‌تر این است که اپراتور با علم به اینکه این موضوع حریم خصوصی است، برای 10 تا 15 میلیون تومان خود را خراب نکند.
وی افزود: احتمالا اطلاعات از کانال‌های غیررسمی خارج شده است.
وی گفت: اگر هم اطلاعات خارج شده، کامل نبوده است؛ اما این موضوع را رد نمی‌کنیم؛ ممکن است اطلاعات جنسیتی نیز وجود داشته، اما اطلاعات جنسیتی تمام مشترکان نبوده است.
رضوانی عنوان کرد: اطلاعات ناقصی از مسیرهایی که اپراتورها مراقبت نکردند، خارج شده که با تذکراتی که به اپراتورها داده شد، از این پس مراقب این موضوع هستند.
رضوانی در پاسخ به این سوال که آیا این اطلاعات در مورد همراه اول و ایرانسل است، پاسخ مثبت داد.
وی ادامه داد: از اینکه موضوع فروختن بوده، هنوز اطمینان نداریم، اما اطلاعاتی خارج شده که بعضی از آن نیز اصلا اطلاعات کاملی نبوده که معنی حریم خصوصی پیدا کند.
معاون رگولاتوری گفت: این اطلاعات شامل اطلاعات منطقه‌ای، یک‌سری کدپستی و یک‌سری شماره موبایل بوده است و تفسیر اینکه آیا حریم خصوصی بوده است یا نه باید بررسی شود، زیرا آدرس پستی کاملی نبوده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا نام صاحب خط نیز مشخص بوده است، گفت: نام نبوده، شماره و کدپستی بوده است.
رضوانی عنوان کرد: کامل که بگوییم تمام شماره‌ها، دارای کدپستی بوده است، خیر.
وی گفت: اطلاعات منطقه‌ای جسته و گریخته بوده است.
رضوانی گفت: در گذشته در دفترچه‌های 118، نام، شماره تلفن و محدوده آدرس مشترک درج می‌شد و همه هم این دفترچه‌ها را داشتند و خرید و فروش هم می‌شد و کسی نمی‌گفت که این دفترچه حریم خصوصی است.
رضوانی افزود: هم‌اکنون این موضوع در دنیا هم مرسوم است؛ این اطلاعات، برای تبلیغات به کار می‌رود و اگر منطقه‌ای اطلاع‌رسانی شود نمی‌دانم حریم خصوصی می‌شود یا خیر.
وی گفت: از نظر قانونی این روال در گذشته بوده است و با کدپستی می‌توان شماره را پیدا کرد.
وی گفت: این اطلاعات، کامل یا آدرس کامل نبوده است؛ اطلاعاتی بوده که از داخل آن می‌شده منطقه‌ آدرس را پیدا کرد و از روی چند رقم نخست کدپستی، شماره موبایل‌های آن منطقه را پیدا می‌کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :