آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47526
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1392 11:21
تعداد بازدید : 1071

نحوه انتخاب اپراتور چهارم هنوز معلوم نیست

رئیس رگولاتوری ارتقای اپراتورهای موبایل به نسل بالاتر، ورود اپراتورهای مجازی، توسعه وای فای، بازنگری در مجوزهای PAP، توسعه دسترسی فیبرنوری و تغییر تکنولوژی وایمکس را از برنامه های توسعه باند پهن اعلام کرد.

فناوران- علی‌اصغر عمیدیان پیرامون ارایه مجوز نسل چهارم تلفن همراه در کشور عنوان کرد که ممکن است در صورت نیاز اپراتور جدیدی وارد شبکه شود علاوه بر آن، این احتمال نیز وجود دارد که نیاز به اپراتور جدید نباشد. این درحالی است که پیش‌تر و از سوی وزیر ارتباطات اعلام شده بود که تکلیف نسل چهارم ارتباطی تا پایان سال 93 مشخص خواهد شد. با این حال اما چندی پیش رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفته بود شرایطی را برای نظارت بر عملکرد اپراتورها مشخص خواهیم کرد که بر اساس بررسی آن شرایط مشخص خواهد شد کدام اپراتورها می‌توانند مجوز ارایه خدمات نسل سوم و یا چهارم را دریافت کنند.
وی در عین حال عنوان کرده بود که برای ارایه خدمات نسل چهارم نیازمند بررسی بازار هستیم تا ببینیم آیا بازار ارتباطی کشور کشش حضور یک اپراتور جدید را خواهد داشت یا بهتر است خدمات نسل چهارم توسط اپراتورها قبلی ارایه شود.
اگرچه با توجه به ضریب نفوذ بالای نود درصد تلفن‌همراه در کشور مبهم بوده و منظور وی از کشش بازاری که وضعیت روشنی دارد، مشخص نیست.
 با تمام این وجود اما به نظر می‌رسد مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه زیرمجموعه قانون گذار خود یا هنوز تکلیف خود را برای ارایه خدمات نسل چهارم ارتباطی نمی‌داند، یا تدابیری اندیشیده که در حال حاضر قصد طرح آن را ندارد.
علی اصغر عمیدیان با بیان اینکه گردش اقتصادی بخش ICT در کشور 14 هزار میلیارد تومان است گفت: با احتساب دلار 2500 تومان اندازه بازار ICT ایران 5 میلیارد دلار است که پتانسیل افزایش به 17 میلیارد دلار را دارد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه باند پهن ثابت نسبت به باند پهن سیار گران‌تر است گفت: استفاده از باند پهن ثابت و سیار می‌تواند عقب‌ماندگی کشور را جبران کند.
وی با اعلام آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات  در 7 اکتبر 2013 گفت: ایران با امتیاز 3.8 در جایگاه 90 از 157 کشور دنیا قرار دارد.
عمیدیان ادامه داد: طبق این گزارش درصد خانوارهای دارای رایانه در ایران 42 درصد و از این میان درصد رایانه‌های متصل به اینترنت 27 درصد است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: همچنین در شاخص‌های استفاده از ICT، 26 درصد افراد ایرانی متصل به اینترنت هستند.
عمیدیان شبکه ملی اطلاعات، شبکه باند پهن موبایل، شبکه باند پهن ثابت، ارتقای پهنای باند بین‌الملل و شبکه تبادل اطلاعات را از حوزه‌های شبکه ملی باند پهن عنوان کرد و گفت: طرح باند پهن ملی کشور در دست تهیه قرار دارد.وی با آینده‌نگری در آزادسازی طیف گفت: طیف فرکانسی در احتکار برخی از سازمان‌ها است و باید با همکاری شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی طیف فرکانسی را آزاد کنیم و در اختیار اپراتورهای ارتباطی قرار دهیم.
عمیدیان برقراری رومینگ ملی، فلت‌کردن نامبرینگ و شارژینگ، ترابردپذیری و ارتقای باند پهن با پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات را از برنامه‌های ضروری اعلام کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :