آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47525
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1392 11:20
تعداد بازدید : 910

تدبیر و امید زیرساخت 8 هزار میلیارد تومان خرج دارد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه های این وزارتخانه برای سرمایه گذاری در زیرساخت های ارتباطی کشور گفت: هم اکنون پروژه های تدبیر و امید در دستور کار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفته است و در این راستا نیازمند 8 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم.

فناوران- محمود خسروی که روز گذشته در یک همایش تخصصی صحبت می‌کرد به برنامه‌های مد نظر برای سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری در بستر کابل دریایی خلیج فارس و نیز سرمایه‌گذاری در کشور از جمله برنامه‌های مدنظر است که می‌تواند از لحاظ اقتصادی و با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران اعتبار خوبی را در منطقه و آسیا برای ایران فراهم کند.وی با بیان اینکه پروژه‌های امید یک، دو و سه را با هدف دسترسی به لایه‌های شبکه تا 5ماه آینده کلید می‌زنیم گفت: در این زمینه همچنین نیازمند سیاست‌های حاکمیتی در حوزه پالایش و امنیت هستیم. مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص شیوه‌های سرمایه‌گذاری در زیرساخت اعتباری کشور و ترغیب سرمایه گذاران داخلی در این زمینه گفت: در این راستا پروژه تدبیر یک را کلید زده‌ایم و در حال ارزیابی سرمایه‌گذاران داخلی و تولیدکنندگان هستیم همچنین از سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های ایرانی و خارجی برای توسعه این شبکه استقبال می‌کنیم.
معاون وزیر ارتباطات درباره عقب ماندگی کشور در حوزه ICT در تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه گفت: تاکنون تنها 15درصد تعهدات این برنامه توسعه‌ای محقق شده و این در حالی است که پایان سال سوم این برنامه را طی می‌کنیم.
وی یکی از چالش‌های مهم در این زمینه را تحریم عنوان کرد و گفت: چالش اصلی ما بحث بودجه است به نحوی که تا کنون 75درصد درآمد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به خزانه دولت واریز می‌شد و تنها 25 درصد درآمد این وزارتخانه که رقمی‌حدود 100 میلیارد تومان بود به سرمایه‌گذاری اختصاص می‌یافت.
خسروی افزود: هم‌اکنون شرکت ارتباطات زیرساخت در سال 200 تا 300 میلیارد تومان سوددهی دارد که از این مبلغ 70 درصد حقوق صاحبان سهام، عوارض، مالیات و تکالیف بودجه است که به خزانه واریز می‌شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: ‌به این ترتیب 25 درصد از سود سالیانه برای سرمایه‌گذاری باقی می‌ماند درحالی که انجام پروژه‌های در دستور کار شرکت ارتباطات زیرساخت هم‌اکنون به 8 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :