آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47515
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1392 11:2
تعداد بازدید : 1078

سرگیجه بازار روی الاکلنگ دلار

قیمت کالاهای کامپیوتری سال آینده بالا می رود

اگر چه قیمت انواع نوت بوک، تبلت، دوربین دیجیتال و تجهیزات کامپیوتری در ده روز قبل در بازار درحدود 30 تا 50 هزار تومان کاهش یافت. اما پس از رشد نرخ دلار آزاد طی هفته جاری در بازار شاهد افزایش 30 تا 70هزار تومانی قیمت ها هستیم.بر اساس اعلام فعالان بازار این افت و خیز قیمت ارتباط مستقیمی با نوسان نرخ دلار آزاد دارد و تا زمانی که نرخ دلار آزاد ثابت نشود، وضعیت به همین منوال خواهد بود.

این در حالی است که روز  گذشته رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در گفت و گو با ایسنا از کاهش قیمت‌ها در بازار روزهای اخیر خبر داده و اعلام کرده بود که در حال حاضر به دلایل مختلف با کاهش قیمت کالاهای فناوری مواجه بوده‌ایم و حتی در همین اسفندماه، در حالی که تنها 11 روز از ماه گذشته قیمت‌ها نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است.  به گفته وی، درواقع از ابتدای بهمن ماه امسال درحدود 10 تا 15 درصد کاهش قیمت داشته‌ایم که این رقم در ارتباط با برخی تجهیزات به 20 درصد هم می‌رسد.

 آزادسازی ثبت سفارش به کاهش قیمت ختم نمی‌شود
سیدمهدی میرمهدی که اشاره‌ای به تبعیت فروشندگان بازار قیمت دلار آزاد برای قیمت گذاری کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی نکرده، معتقد است که خارج شدن تجهیزات رایانه‌ای از فهرست کالاهای اولویت 10 از دلایل کاهش قیمت محصولات کامپیوتری بوده است.
کارشناسان بازار نیز می‌گویند: اتفاقی که در مورد کالاهای حوزه دیجیتال و کامپیوتر افتاده، این است که ثبت سفارش آنها آزاد شده است. به گفته آنان، این موضوع تا حدودی منجر به تسهیل عملیات واردات کالا می‌شود؛ اما تاثیری در روند قیمت‌ها نمی‌گذارد؛ زیرا این اتفاق نه به ارایه ارز مبادله‌ای به واردکنندگان منتهی شده و نه کاهش هزینه‌های جانبی.محسن بهنامی، یکی از فعالان بازار که دستی در واردات محصولات کامپیوتری دارد، در این باره می‌گوید: قطعا اتفاقات اخیر (لغو ممنوعیت ثبت سفارش کالاهای اولویت دهم) تاثیری بر قیمت کالاها نمی‌گذارد.وی با اشاره به روند صعودی قیمت کالاهای کامپیوتری طی هفته جاری گفت: قیمت‌ها حداقل 30 هزار تومان افزایش یافته است که علت هم نوسانات نرخ ارز است. یکی دیگر از فعالان بازار هم با اشاره به رشد قیمت‌ها در هفته جاری اعلام کرد: اگر چه افزایش قیمت‌ها در هفته‌های اخیر می‌رفت تا روندی نزولی در پیش گیرد، اما با افزایش ناگهانی قیمت دلار، کسبه قیمت‌ها را افزایش دادند.

 سال آینده قیمت‌های کامپیوتر افزایش می‌یابد
به گفته فعالان بازار؛ با توجه به شرایط فعلی به نظر می‌رسد قیمت‌ها در سال آینده هم افزایش یابد. زیرا در سال جدید نرخ مالیات بر ارزش افزوده به هشت درصد افزایش خواهد یافت و در ضمن شاهد رشد هزینه‌های جانبی نیز خواهیم بود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران هم با تایید این موضوع اعلام کرد: با توجه به افزایش هزینه‌ها، قطعا در سال آتی با افزایش قیمت کالاهای فناوری مواجه خواهیم بود. به گفته سیدمهدی میرمهدی، در ابتدای هر سال بسیاری از هزینه‌های مربوط به صنوف از جمله قیمت حامل‌های انرژی، حقوق کارمندان، بیمه و عوارض گمرکی افزایش پیدا می‌کند که در نهایت افزایش این هزینه‌ها موجب بالا رفتن قیمت برای مصرف کنندگان خواهد شد که البته به این افزایش قیمت تنها به رایانه و لوازم جانبی آن محدود نخواهد شد و کالاها و صنوف دیگر را نیز دربرمی‌گیرد.وی همچنین یادآور شد: معمولا تعطیلات نوروز باعث می‌شود که بازارها به مدت حدود 20 روز راکد باشد. پس ازاین دوره نیز تا پایان فروردین ماه خرید و فروش چندانی در بازار مشاهده نمی‌شود. حال مدتی است تعداد خریدار در بازار نسبت به قبل کاهش پیدا کرده و در نهایت همکاران ما به ناچار برای مقابله با این رکود مجبور شده‌اند، به منظور تامین هزینه‌ها دست به برگزاری نمایشگاه‌های زمستانه زده و یا اجناس خود را با تخفیف‌های مورد تائید اتحادیه ارائه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :