آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47510
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1392 10:49
تعداد بازدید : 1249

تراکنش های ناموفق از اردیبهشت 93 جریمه دارد

مدیرکل اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در مورد عملیاتی شدن طرح های چکاوک، سپاس و اوراق مشارکت الکترونیکی، گفت: از اردیبهشت ۹۳ از تراکنش های ناموفقی که موجب بلوکه شدن پول در بانک ها می شود، جریمه دریافت خواهد شد.

 خبرگزاری فارس- ناصر حکیمی‌با بیان این که بین 37 تا 42 میلیون تراکنش در روز انجام می‌شود گفت: هدف ما افزایش سطح کیفی خدمات است و به همین دلیل سطح استاندارد تراکنش موفق را از 95 درصد به 97.5 درصد رساندیم.
وی افزود: بر این اساس در صورتی که سطح تراکنش‌های موفق بانکی کمتر از 97.5 درصد شود، آن بانک جریمه خواهد شد و در اوج ساعات کاری هم درجه استاندارد تراکنش ناموفق بیشتر می‌شود.
مدیر کل اداره نظام‌‌های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: بانک‌ها باید عملیات روزآمدی سیستم‌ها را در ساعات پایانی شب انجام دهند.وی در مورد الکترونیکی شدن اوراق مشارکت بانک مرکزی نیز گفت: در اوراق مشارکتی که مدتی پیش بانک مرکزی عرضه کرد، به صورت کاغذی طرح اجرا شد و عملیات الکترونیکی آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت.

 چکاوک تا پایان سال راه می‌افتد
حکیمی‌در مورد اجرای طرح چکاوک، گفت: این طرح از بهمن ماه امسال در 10 بانک به صورت آزمایشی اجرا شد و امیدواریم تا پایان سال سطح گستردگی آن به گونه‌ای باشد که بتوانیم در سه ماهه اول سال آینده به طور کامل آن را اجرایی کنیم.
وی در مورد ویژگی‌های چکاوک گفت: چکاوک به فرد اطمینان می‌دهد که چک دریافتی قابل وصول یا بلامحل است به طوری که به محض ارسال شناسه چک به سامانه طراحی شده بانک مرکزی، می‌تواند اعتبار فرد صادر کننده را استعلام کند.
مدیر کل اداره نظام‌‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: امیدواریم با هماهنگی بخش حقوقی در سه ماهه اول سال آینده طرح چکاوک به طور کامل اجرایی شود.‌ البته نمی‌گوییم با این طرح معضل چک‌های برگشتی از بین خواهد رفت بلکه جلوی کلاه‌برداری گرفته خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه اولویت سال آینده راه‌اندازی چکاوک است، در مورد اجرای طرح سپاس، گفت: مقررات و آیین‌نامه‌های این طرح به تصویب رسیده و از اوایل سال آینده اجرای آن کلید خورده و تا پایان نیمه اول سال آینده به مرحله اجرا خواهد رسید.

 توقف کارت به کارت در موبایل
حکیمی‌با بیان اینکه برنامه سال آینده بانک مرکزی ایجاد بستر و زیرساخت نقل و انتقال‌های خرد از طریق گوشی‌های تلفن همراه است، افزود: در واقع با این کار کیف پول خرد اینترنتی راه‌اندازی خواهد شد و تمرکز ما در سیستم بانکی در حوزه پرداخت و بانکداری، ارائه خدمات از این طریق است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا هم‌اکنون نقل و انتقال کارت به کارت از طریق موبایل متوقف شده است،‌گفت: فعلا انتقال کارت به کارت ممنوع است زیرا در حال حاضر بستر موبایل ایمن نیست و تنها امکان مانده‌گیری وجود دارد.
مدیر کل اداره نظام‌‌های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: تلاش بانک مرکزی ایجاد بستر و زیرساخت مناسب و امین برای فعال شدن خدمات پرداخت و بانکداری از طریق گوشی‌های تلفن همراه است.
وی درخصوص طرح دریافت خسارت از بانک‌ها برای تراکنش‌های ناموفق نیز گفت: از اردیبهشت سال آینده برای تراکنش‌های ناموفقی که پول به حساب مورد نظر منتقل نشده و در حساب، صاحب حساب هم نیست، اعمال خواهد
شد.
حکیمی‌افزود: مصوبه لازم برای اجرای این طرح اخذ شده اما درصد دریافت خسارت هنوز مشخص نشده است؛‌ فرمول محاسبه خسارت 500 تا هزار تومان برای هر تراکنش به اضافه درصدی از مبلغ بلوکه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :