آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47409
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 11:30
تعداد بازدید : 815

برندهای ایرانی حرف اول را در زمینه کیس کامپیوتر می‌زنند

بازار کوچک اما سرسبز

در میان تجهیزات کامپیوتری، کیس یا همان جعبه کامپیوتر از جمله کالاهایی است که نمونه هاش داخلی عرصه را بر رقبای خارجی تنگ کرده و در بازار شاهد تنوع بالای این کالا از لحاظ مدل، طرح و ویژگی های کاربردی هستیم.

مریم عسگری

می‌توان گفت که با وجود کوچک شدن بازار این کالا به دلیل رشد عرضه نوت‌‌بوک به بازار، تنوع در بازار کیس در حدی است که برای هر سلیقه‌ای کیسی وجود دارد و کاربران می‌توانند بسته به نوع کاربری و انتظاری که از کیس دارند، از میان نمونه‌های گوناگون این کالا یک مدل مطابق با انتظارات خود انتخاب کنند.
البته نزد برخی از  کاربران کیس تنها حکم جعبه‌ای برای نگهداری قطعاتی نظیر رم و مادربورد را دارد و نزد گروهی تنها ظاهر کیس‌ است که اهمیت می‌یابد و ملاک‌های مهم و حرفه‌ای‌تری همچون منبع تغذیه، سیستم تهویه داخل کیس، ضخامت ورق استفاده شده در کیس، طراحی داخلی و طراحی آیرودینامیکی خارج کیس که به طور غیر‌مستقیم بر عملکرد سیستم تاثیر‌گذار است، چندان مورد توجه نیست. اما برای کاربران حرفه‌ای ظاهر کیس در مرحله آخر بررسی قرار می‌گیرد.
به گفته فعالان بازار، بازار کیس در سال‌های اخیر تحت تاثیر رشد استفاده از نوت‌بوک در حد چشمگیری نسبت به قبل کوچک شده است. اما این به معنی پایان یافتن دوره کیس کامپیوتری نیست. به گفته آنان، در حال حاضر عمده مخاطبان این کالا ادارات دولتی، آموزشگاه‌ها و کاربران شخصی نظیر گیمرها و گرافیست‌ها هستند.
محمد صالحی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که دایره کاربری کیس هر روز محدود و محدودتر می‌شود، گفت: با این حال بازار این کالا از لحاظ  برند تنوع بالایی دارد و برندهای گرین، پرفکت و فراسو از برندهای مطرح در بازار هستند که روی نمونه‌های حرفه ای متمرکز شده اند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان اینکه گرین بیشترین سهم محبوبیت را در بازار کیس دارد گفت: اگر چه هر سال کاهش سهم محبوبیت این کالا در بازار هستیم. اما در هر حال بازار تنوع خود را از لحاظ برند و مدل حفظ کرده است.
همچنین بر اساس گزارش باشگاه فعالان آی سی تی که زیر نظر شرکت فراسو به گردآوری و ارائه اطلاعات می‌پردازد، در میان برندهای موجود در بازار کیس‌های کامپیوتری گرین با کسب 33.4 درصد محبوب ترین برند بازار کیس است. بر اساس این گزارش سهم محبوبیت کیس‌های این برند در بازار در چهار ماه گذشته در حدود 34.3 درصد بوده است.
پس از این برند هم ویرا با کسب 14.3 درصد از سهم محبوبیت بازار کیس در مقام دوم ایستاده است. این درحالی است که سهم محبوبیت کیس‌های این برند در چهار ماه گذشته در حدود 14.9 گزارش شده است.
پرفکت برند دیگری در بازار کیس است که 7.9 درصد از محبوبیت بازار کیس را به خود اختصاص داده است. سهم محبوبیت کیس‌های این برند در آبان ماهی که گذشت در حدود 10.3 درصد بوده است.
نکست هم برند دیگری است که با کسب 6.1 درصد عنوان چهارمین برند محبوب بازار کیس را به خود اختصاص داده است. برندهای فراسو و الگانس هم به ترتیب با کسب 5.8 و 5.3 درصد در رده‌های بعدی محبوبیت در بازار کیس قرار دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :