آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47402
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 11:17
تعداد بازدید : 753

افزایش پهنای اولویت اصلی دولت

کشور به زیرساخت ارتباطی 15 برابری نیاز دارد

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه، افزایش سرعت ارتباطات و گسترش شبکه های تلفن همراه از اهداف این وزارتخانه است، گفت: ارائه اینترنت پر سرعت و افزایش پهنای باند از اولویت های دولت یازدهم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

ایرنا- برات قنبری با بیان این مطلب افزود: روند تحولات دنیا با سرعت وسیع در حال حرکت است و امروزه موضوع تلفن همراه و سرعت پایین اینترنت برای جامعه قابل تصور نیست.
وی با بیان اینکه، بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه باید زیرساخت‌ها را 15 برابر افزایش دهیم و برای این اقدام سرمایه‌گذاری لازم است، ادامه داد: 15 درصد از این سرمایه‌گذاری‌ها توسط دولت و 75 درصد توسط بخش خصوصی و اپراتورها باید انجام شود تا سرویس خدمات پهن در کشور فراهم شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه، مشکل کشور بحث فضاسازی و نگرانی امنیتی است، اظهار داشت: جامعه امروز از زیرساخت پهنای باند بالای 50 مگابایت را می‌خواهد، در حالی که برنامه‌ریزی‌ها برای 2 مگابایت بوده که فاصله زیادی است و باید زمینه‌های فرهنگی را برای آن فراهم کنیم.
قنبری با بیان این که، نگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر این است که کارهایی را که مردم انجام می‌دهند مانع انجام آن نشویم، گفت: یعنی اگر کمکی نمی‌کنیم، مانع هم ایجاد نکنیم و به همین دلیل باید روی منابع فناوری کشور تمرکز کنیم.
وی افزود: فرکانس و نامبرینگ منابعی هستند که تجدیدپذیر نیستند و از سرمایه‌های بزرگ کشور به حساب می‌آیند که باید توسط دولت نظارت شوند، اما وقتی بهره‌وری فرکانس در کشور خیلی پایین است باید فکری اندیشید.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: بهره‌وری یک هرتز فرکانس در کشور تقریبا یک پنجاهم دنیا است و با توقعات جامعه دیگر نمی‌توان مخابرات و ارتباطات را تنها در تلفن ثابت خلاصه کرد.
وی خاطر نشان کرد: امروزه مردم در روستاها هم انتظار دارند خدمات اینترنت پر سرعت ارائه دهیم و از طرفی هم هزینه تمام شده سرویس بالا است.
وی با بیان اینکه اقدامات اداری مانند مراجعات بانکی در دنیا تقریبا هفت دلار هزینه دارد، گفت: این موضوعات و سایر اقدامات که از طریق ایمیل یا وب انجام می‌شود هزینه‌ها را به سنت و کمتر کاهش می‌دهد.
قنبری افزود: ناگزیر هستیم در توسعه به این موضوعات توجه کنیم و دولت یازدهم نیز گسترش فضای مجازی، عدم دخالت در کارها و زمینه‌سازی برای توسعه و رشد اپراتورها را نیز در برنامه و سیاست‌های خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه، باید فضا برای ورود بازیگران جدید فراهم شود، گفت: کشور در شرایط خاص قراردارد که تورم و اشتغال بالا است و اگر بخواهیم بخشی از مشکلات اشتغال را حل کنیم باید زمینه ورود بازیگران جدید را در این عرصه فراهم کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :