آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47393
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 11:1
تعداد بازدید : 739

رشد کدام اپراتور به نفع دولت است؟

در حال حاضر سه اپراتور در حوزه ارتباطات سیار کشور در حال جذب مشترک و ارایه خدمات هستند.

امیر احدی

این سه اپراتور به ترتیب جایگاه و مشترکان عبارتند از همراه اول، اپراتور ایرانی خارجی ام‌.تی.ان-ایرانسل و رایتل.
اما رشد و بزرگ شدن کدامیک از این اپراتورها بیشتر به نفع دولت است؟ برای پاسخ به این پرسش باید نگاهی به سهم دولت از درآمد اپراتورهای مذکور داشت.
سهام شرکت مخابرات ایران که اپراتور همراه اول نیز یکی از زیرمجموعه‌های آن به شمار می‌رود در سال ۸۸ در چندین مرحله واگذار شد که در بزرگ‌ترین واگذاری انجام شده ۵۰ درصد سهام این شرکت در مهرماه سال ۸۹ به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین فروخته شد.
 ۲۰ درصد سهام شرکت مخابرات ایران هم اکنون در اختیار دولت قرار دارد، ۲۰ درصد آن به عنوان سهام عدالت، ۵درصد سهام ترجیحی کارکنان و ۵درصد نیز در قالب سهام خرد فروخته شد. به عبارت ساده تر سهم دولت از همراه اول معادل 40 درصد است.
اپراتور ایرانی خارجی ام‌.تی.ان-ایرانسل نیز دو سهامدار عمده دارد، شرکت ام‌.تی‌.ان آفریقای جنوبی با 49 درصد سهم و شرکت گسترش الکترونیک ایران متشکل از صنایع الکترونیک ایران (صاایران) و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی‌۵۱ درصد سهم.
شرکت صاایران متعلق به وزارت دفاع است و بنیاد مستضعفان نیز یک نهاد حاکمیتی محسوب می‌شود. و اما سهامدار اپراتور سوم تلفن‌همراه یا همان رایتل، شرکت ارتباطات تامین شمس نوین (تامین تلکام) وابسته به سازمان تامین اجتماعی است که این سازمان نیز زیرمجموعه وزارت کار و رفاه اجتماعی است. به عبارت دیگر سهامدار صد در صدی رایتل وزارت کار یا همان دولت است.
با توضیحاتی که در پی آمد آنچه در نگاه اول به چشم می‌خورد این است که دولت از همراه اول 40 درصد از ایرانسل قریب به 25 درصد و از رایتل صددرصد سهم دارد.
بدیهیست سود دولتی جایی است که بالاترین سهم را دارد، به این ترتیب این پرسش مطرح است که آیا دولت قصد تقویت رایتل را
دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :