آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47387
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 10:26
تعداد بازدید : 688

عضو مجتمع قضایی جرایم اینترنتی:

تمام رفتار کاربران اینترنتی قابل رصد است

عضو اصلی مجتمع قضایی جرایم اینترنتی دادگستری تهران گفت: در حالی که در گذشته بیشترین جرایم اینترنتی در موارد اختلاف بر سر دامنه، کم فروشی اینترنت و هک کردن بود، اکنون بیشترین جرایم، مرتبط با موضوعات مالی و اخلاقی است.

خبرگزاری فارس - باقر افخمی از تنوع جرایم و تغییر جنس جرایم رایانه‌ای در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: در حالی که در گذشته بیشترین شکایات و جرایم اینترنتی در موضوعات اختلاف بر سر دامنه، کم‌فروشی اینترنت و هک بود، هم‌اکنون بیشترین جرایم، مرتبط با موضوعات مالی و اخلاقی است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون هک سایت‌های مالی، انتقال ناآگاهانه پول از طریق عابر بانک، هک رمز دوم با ایجاد صفحه مجازی و تقلب در سایت‌های خرید و فروش آنلاین از جمله شایع‌ترین جرایم رایانه‌ای است.
افخمی گفت : جرایم مالی به دلیل وجود ضعف‌هایی در حوزه انتقال و تراکنش‌های مالی ایجاد می‌شود و راه‌حل این جرایم پیدا کردن روش‌های مطمئن‌تر برای نقل و انتقال پول است؛ به گونه‌ای که مردم به زحمت نیفتند و دولت الکترونیکی نیز سخت نشود و زیر سؤال نرود.
عضو اصلی مجتمع قضایی جرایم اینترنتی دادگستری کل استان تهران همچنین درباره جرایم اخلاقی، گفت: بیشترین میزان این نوع جرایم در خصوص انتشار تصاویر خصوصی است که به دلیل برخورد ناآگاهانه و ساده‌انگارانه رخ می‌دهد.
وی گفت : راه‌حل این جرایم آگاهی رسانی بیشتر در رابطه با انتشار تصاویر شخصی است و پلیس باید در بخش پیشگیری عملیاتی‌تر وارد شود که در نهایت سبب پیشگیری از بروز جرم و صرفه‌جویی در وقت دادرسی می‌شود.
افخمی گفت: ایجاد یک زیرساخت قوی برای پیشگیری از جرایم رایانه‌ای ضروری است؛ تا برای مثال تمام کاربران بدانند تمام رفتارشان در شبانه‌روز مورد رصد قرار می‌گیرد و از طریق IPها قابل رهگیری هستند.
وی تاکید کرد: همچنین باید مانند جرایم سنتی و فیزیکی، یک بانک اطلاعات از افراد و نوع جرایم رایانه‌ای ایجاد شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :