آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47386
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 10:23
تعداد بازدید : 1051

رسانه ای شدن مجدد اختلاف نظراعضای کمیته فیلترینگ

جنتی: فیلتر فیس بوک به مرور رفع می شود خرم آبادی: هیچ برنامه ای نداریم

بار دیگر موضوع اختلاف نظر دو عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص فیلتر فیس بوک به رسانه ها کشیده شد.

فناوران - روز گذشته علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در اظهاراتی فیلترینگ فیس‌بوک را غلط و ناشی از به روز نبودن قوانین دانسته و از رفع فیلترینگ این شبکه اجتماعی در آینده خبر داد.
این اظهار نظر به فاصله کوتاهی با واکنش دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قوه قضاییه مواجه شد.
خرم آبادی تلویحاً اظهارات علی جنتی درباره لغو فیلتر فیس‌بوک را تکذیب کرد و گفت: هیچ برنامه‌ای برای رفع فیلتر سایت‌هایی نظیر فیس‌بوک وجود ندارد.
عبدالصمد خرم آبادی تاکید کرد : خبر وزیر ارشاد مبنی بر رفع فیلتر فیس‌بوک مورد تایید ما نیست و هیچ برنامه‌ای برای رفع فیلتر فیس‌بوک و سایت‌های نظیر آن نداریم.

 فیلتر فیس‌بوک به مرور برداشته می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌با بیان این که بسیاری از اقدامات انجام شده در زمینه فیلترینگ در اینترنت و ممیزی کتاب به علت قوانین موجود است گفت: این قوانین باتوجه به شرایط روز باید به تدریج اصلاح شود.
علی جنتی در مراسم رونمایی از سایت فیدیبو (فروشگاه کتاب الکترونیکی در ایران) در خصوص صحبت‌های برخی سخنرانان این مراسم مبنی بر ضرورت از بین رفتن فیلترینگ و ممیزی کتاب از سوی دولت و سپردن آن به خانواده‌ها، گفت: من همه این حرف‌ها را قبول دارم و باید به تدریج آن را حل و فصل
کنیم.
 ما محصور در قوانین مصوب هستیم
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که ما محصور در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی‌و شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.
جنتی ادامه داد: البته بسیاری از این قوانین کاملا بجاست زیرا ما هم مانند هرکشوری باید مراقب فرهنگ خود و آسیب‌های احتمالی به آن باشیم لذا به این دلیل نمی‌توانیم بدون هیچ ممیزی و مراقبتی کتاب منتشر کنیم و کنترل آن را به عهده خانواده‌ها بگذاریم.

 قوانین فیلترینگ باید اصلاح شود
عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تاکید کرد: قوانین مربوط به ممیزی و فیلترینگ باید اصلاح شود اما پیش از آن لازم است که زمینه‌های اجتماعی این امر فراهم شود زیرا بدون این کار در رسیدن به هدف خود موفق نخواهیم شد.

 سایت فیدیبو راه اندازی شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌درباره رونمایی از سایت فیدیبو گفت: ابتکاری که در راه اندازی این سایت به عمل آمده برایم بسیار جالب بود. ما در دنیایی به هم پیوسته زندگی می‌کنیم که همواره در حال تحول است. نمی‌توانیم از این تحولات دور باشیم و خود را در یک حصار محدود و محصور کنیم.
وی افزود: باید فاصله خود را با دنیا کاهش دهیم وگرنه یک کشور عقب افتاده باقی می‌مانیم.

 یک کشورمفلوک الهام بخش نیست
جنتی تاکید کرد: بر اساس سند چشم انداز بیست ساله، ایران باید در سال 1404 به کشوری الهام بخش در منطقه تبدیل شود. برای رسیدن به این جایگاه، باید از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی توسعه یافته باشیم. یک کشور مفلوک که از نظر فساد اداری و عدم شفافیت در پایین ترین رده‌های جهانی قرار دارد نمی‌تواند نقش الهام بخش را بازی کند. وی گفت: طراحی سایت فروش کتاب الکترونیکی کاری اجتناب ناپذیر بود. هرچه پیش می‌رویم تعداد افراد با سواد و کسانی که مطالعه می‌کنند در کشور افزایش می‌یابد و این مساله تقاضا برای کتاب را افزایش می‌دهد. کتاب به صورت کاغذی همچنان باید حفظ شود اما می‌توانیم از طریق کتاب الکترونیکی میراث فرهنگی خود را به دورترین نقاط جهان به آسانی منتقل کنیم. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پیش از این زمانی که مثلا قصد ارسال یک کتاب به عربستان برای استفاده شیعیان این کشور را داشتیم مجبور بودیم این کار را از طریق قاچاق و با مشکلات فراوان انجام دهیم اما سایت فیدیبو این کار را به راحتی برای ما انجام می‌دهد.

 ترس‌های نا به جا را کنار بگذاریم
جنتی گفت: باید با هر پدیده‌ای که روبرو می‌شویم به دنبال راهی برای استفاده از آن پدیده در راستای آرمان‌های خود باشیم نه اینکه آن را عجیب و غریب بنامیم و تصور کنیم برای تخریب فرهنگ ما ساخته شده است. اینگونه ترس‌ها نابجاست.

 71 درصد تهرانی‌ها ماهواره می‌بینند
وی ادامه داد: زمانی چنین برخوردی با ماهواره می‌شد که هنوز هم ادامه دارد درحالی که مقابله با این پدیده عملی نبود. بر اساس پژوهشی که در سازمان فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شده، 71 درصد مردم تهران از ماهواره استفاده می‌کنند. این مسئله یعنی این جمعیت از مردم هر شب مشغول کار خلاف قانون هستند اما این شیوه صحیحی در برخورد با مسایل نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در پایان گفت: از همه ناشران کشور انتظار می‌رود که به سایت فیدیبو بپیوندند و کتاب‌های خود را در اختیار آن قرار دهند. مطمئن باشند کتاب الکترونیکی راهی است که با استفاده از آن می‌توانیم فرهنگ خود را منتشر کنیم و ضرری هم به بخش کتاب کاغذی وارد نمی‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :