آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47382
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 10:13
تعداد بازدید : 1087

در میزگرد بررسی کپی‌رایت نرم‌افزار در ایران مطرح شد:

ضعف فرهنگی عامل تضعیف کپی رایت نرم افزار

میزگرد بررسی مقررات کپی رایت نرم افزار در حقوق ایران، با حضور جمعی از حقوقدانان و فعالان صنعت نرم افزار ایران در شرکت همکاران سیستم برگزار شد.

فناوران- در این میزگرد ستار زرکلام متخصص حقوق مالکیت‌‌های فکری و مدرس دانشگاه، آزاده داننده رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای تهران، شهرام شنتیایی کارشناس رسمی دادگستری در رشته نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، مهدی امیری مدیرعامل شرکت همکاران سیستم و ساناز توسلی کارشناس ارشد حقوق مالکیت‌‌های فکری، حضور داشتند. در این نشست حاضران با مروری​ بر قوانین و مقررات کپی رایت در صنعت نرم‌افزار، به بیان چالش‌های این حوزه و تجارب عملی موجود پرداختند و ضمن مرور لایحه  قانون جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط، رویکردهای لایحه جدید به نرم افزارهای کامپیوتری را مورد بررسی قرار دادند.

 ضعف قانون و نبود ضمانت اجرایی
در ابتدای میزگرد تاریخچه قانون و آثار آن مورد بحث قرار گرفت. زرکلام در مورد ضعف‌های قانون حمایت از پدید آورندگان نرم‌افزار گفت: توصیف نحوه ثبت نرم‌افزار و صدور تاییدیه فنی پس از تایید محتوا توسط وزارت ارشاد و مشروط کردن حمایت از نرم‌افزارها و اخذ تاییدیه فنی یکی از مهم‌ترین نقاط مناقشه برانگیز این قانون است.
به گفته زرکلام همچنین امکان صدور دستور توقیف نرم‌افزارهای موضوع جرم نیز در قانون 79 پیش بینی نشده است.
آزاده داننده رییس نصر تهران نیز در این مورد گفت: با وجود گذشت 13 سال از تصویب این قانون، همچنان آثار اجرایی چندانی از آن در جامعه ما قابل مشاهده نیست و همکاران نرم افزاری ما این حمایت را حمایت جدی و عملی تلقی نمی‌‌کنند.
مهدی امیری، مدیر عامل همکاران سیستم نیز گفت: برآمدن شرکت‌هایی چون گوگل و مایکروسافت و موفقیت آن‌ها قطعا تحت حمایت‌های قانونی و زیرساخت‌های حقوقی مناسبی بوده که در جامعه و کشورهای پيشرفته موجود است.
یکی از دیگر نکات مورد تاکید در این میزگرد، ضعف فرهنگی کشور در حوزه حمایت از قانون کپی رایت بود. زرکلام در این رابطه گفت: فرهنگ‌سازی در حوزه کپی رایت، یک ضرورت انکارنشدنی است. باید این آموزش‌ها از مدرسه شروع شود و همچنین در رادیو و تلویزیون و رسانه‌های گروهی و سایت‌های مختلف، اهمیت این موضوع ترویج و به مردم گوشزد شود. در همین حال مهدی امیری، مدیر عامل شرکت همکاران سیستم نیز گفت: ما کلمه «سرقت» را در خصوص نقض کپی رايت نرم‌افزارها در جامعه به کار نمی‌بریم از این رو قبح این کار ملموس نشده است.

 ناآگاهی تولیدکنندگان و دستگاه‌های اجرایی
شهرام شنتیایی، در ادامه میزگرد به ذکر نمونه‌هایی از پرونده‌های موجود در حوزه کپی رایت پرداخت و گفت: درصد قابل توجهی از نقض کپی رایت به دلیل ناآگاهی است. یعنی تولیدکننده نمی‌داند چه حقوقی دارد و چطور باید از آنها صیانت کند، وقتی که خود مال باخته آنچه را که از دست داده، ارزش‌گذاری نکرده و در دفاتر ثبت نکرده ما در مقام کارشناسی چگونه می‌توانیم ارزش آن را تعیین کنیم؟
مهدی امیری، مدیر عامل شرکت همکاران سیستم نیز در این ارتباط گفت: افرادی هم که در این صنعت فعالیت می‌کنند، باید آشنایی بیشتری با قانون 79 و لایحه جدید پیدا کنند، چرا که در این صورت راحت‌تر می‌توانند مسایل خود را پیش ببرند.
آزاده داننده، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز در مورد ضرورت وجود دادگاه‌های تخصصی در این حوزه گفت: متاسفانه قضات ما نسبت به این موضوعات اطلاعات زیادی ندارند و این امر می‌تواند به مقوله حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار آسیب جدی وارد کند.
وی افزود:‌در شرایط موجود ، کشور ما به طور حتم نیاز به دادگاه‌های تخصصی و قاضی کارآزموده در این زمینه دارد.

 پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت کپی‌رایت
در بخش پایانی میزگرد، ساناز توسلی کارشناس ارشد حقوق مالکیت فکری در خصوص موارد بهبود یافته در لایحه جامع گفت: در این لایحه، برخلاف قانون سال 79 برای شروع جرم، تکرار جرم و جرایم سازمان یافته مجازات تعیین شده و راجع به این موارد در لایحه جرم‌انگاری شده است. به ویژه اینکه جرایم سازمان یافته جنبه عمومی پیدا کرده‌اند.
به گفته این کارشناس حقوق، مجازاتی که در لایحه برای نقض عمدی حقوق موضوع قانون پیش‌بینی شده حبس از 91 روز تا سه سال و جزای نقدی از 50 تا 500 میلیون ریال است. البته یک‌سری مجازات‌های تکمیلی مانند محرومیت از حقوق اجتماعی و محرومیت از اشتغال در حوزه کسب و کار موضوع قانون و انفصال از خدمت در جایی که کارمند دولت باشد هم پیش بینی شده است.
وی همچنین افزود: تا زمان ارسال لایحه به مجلس و بررسی آن توسط کمسیون حقوقی، فرصت خوبی وجود دارد که فعالان و متخصصین صنعت نرم افزار کشور، از طریق نوشتن مقاله، ارسال نظرات مشورتی به مجلس و ارتباط با نماینده‌ها بتوانند تغییراتی را در شکل فعلی لایحه ایجاد کنند تا ایرادهای آن برطرف شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :