آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47297
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1392 11:44
تعداد بازدید : 1122

پیر امیدیار: کارل آیکان دغل است

چندی است که اختلافات شدیدی میان پیر امیدیار، بنیانگذار ایرانی الاصل eBay و کارل آیکان، سرمایه گذاری که در کمین شرکت های بزرگ نشسته، پیش آمده است و کار به آنجا کشیده شده که امیدیار، کارل را آدمی دغل و فریبکار دانسته است.

فناوران- ماجرا از آنجا شروع شد که کارل آیکان به امیدیار پیشنهاد داد Paypal، بخش پرداخت الکترونیکی eBay را بفروشد. این شرکت نیز این پیشنهاد را بررسی کرد و تصمیمی‌بر  خلاف آن گرفت.
بر همین اساس نیز آیکان به شدت از هیات مدیره eBay انتقاد کرد و گفت که ه خودشان هم نمی‌دانند که چه می‌خواهند.
آیکان همچنین با انتقاد شدید از اسکات کوک، یکی از اعضای هیات مدیره و بنیانگذار و سهامدار اصلی شرکت تولید کننده نرم افزار مالی Intuit اعلام کرد که این شرکت رقیب سرسخت PayPal به شمار می‌رود.
این در حالی است که eBay بارها اعلام کرده است که PayPal و Intuit با هم هیچ رقابتی ندارند، اما هر بار آیکان این مساله را رد کرده و در نامه‌ای سرگشاده به سهامداران نوشته که حضور کوک در هیات مدیره eBay کار اشتباهی است. امیدیار نیز در پاسخ به این نامه اعلام کرد: ادعاهای آقای آیکان درباره اسکات کوک کاملا بی اساس است.
اسکات به عنوان بنیانگذار Intuit و رییس کمیته اجرایی شرکت eBay تاکنون دست به نوآوری‌ها و دستاوردهای بسیاری در این شرکت زده است و او یکی از دارایی‌های ارزشمند هیات مدیره eBay به شمار می‌رود.
وی همچنین افزود: این دو شرکت وجوه مشترک بسیار کم و در حد ناچیزی با هم دارند. اگر قرار بود که مشکلی از این بابت پیش بیاید، سال‌های پیش این اتفاق رخ داده بود.
با این اوصاف، باز هم آیکان دست بردار نیست و اعلام کرد که سهامداران تاکنون چندین بار از این تناقضات موجود در هیات مدیره eBay متحمل ضرر شده اند. آیکان از این حرف اشاره دارد به مارک اندرسن، یکی از اعضای هیات سرمایه گذار که چندی پیش بی هیچ دلیلی از فروش سرویس ویدیو کنفرانس اسکایپ سود هنگفتی به جیب زده است.
آیکان در این مورد نوشت: eBay تصمیم گرفته بود که اسکایپ را به بازار بورس وارد کند. آقای اندرسن و گروه سرمایه گذاری اش با خرید 70 درصد از اسکایپ به مبلغی کمتر از آنچه eBay برای آن پرداخته بود، مانع ورود اسکایپ به بازار بورس شد. تا اینکه eBay اسکایپ را به مایکروسافت فروخت و در نهایت سهامداران این شرکت 4 میلیارد دلار به سرمایه شان اضافه شد و تیم آقای اندرسن تنها در مدت زمان یک سال و نیم همین میزان پول را به عنوان سود به جیب زدند.
امیدیار نیز در جواب این نامه گفت: آیکان ادعاهای ثابت نشده در مورد شرکت ما دارد و از عمد دارد از تمامی‌مدیران ما عیب‌جویی می‌کند. وی افزود: اندرسن با معامله اسکایپ خود را از بررسی‌های احتمالی نجات داد و فروش اسکایپ یکی از بهترین رویدادها را برای این شرکت رقم زد.
به طور کلی باید گفت که مشکل آیکان با eBay از آنجا بالا کشید که اوایل ماه میلادی جاری سهامداران فعال eBay به کمپین شش ماهه خود برای تحت فشار قرار دادن اپل به خرید دوباره 50 میلیارد دلار سهام این شرکت پایان دادند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :