آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47271
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1392 11:12
تعداد بازدید : 763

تاثیر نوسان نرخ دلار آزاد بازار بر بازار کامپیوتر

بی رونق تر از همیشه

طی هفته گذشته بازار خرید و فروش کامپیوتر دستخوش تغییر و تحولات بسیاری بوده است؛ تحولاتی که طبق معمول از نوسان نرخ دلار آزاد و درهم ناشی شده و موجب نگرانی فعالان بازار و سردرگمی خریداران برای خرید کردن یا نکردن شده است.اگر طی هفته گذشته فرصت کرده و سری به بازار خرید و فروش کامپیوتر زده باشید حتما کسادی بازار چه از لحاظ تقاضا و چه از لحاظ مراجعه خریداران به چشم شما آمده است و مشاهده این وضعیت در چنین ایامی (شب عید) کمی عجیب به نظر می رسد.
فعالان بازار دلایل گوناگونی را در رابطه با کسادی بازار عنوان کرده اند؛ دلایلی که در این گزارش به آن پرداخته ایم.

مریم عسگری

 بازار کامپیوتر در هفته ای که گذشت
در هفته‌ای که گذشت دلار آزاد بارها به رقم سه هزار تومان و حتی بیشتر رسید و دوباره پس از چند ساعت با افت قیمت مواجه شد.
چنین اتفاقی به شدت روی بازار کامپیوتر تاثیر گذاشته و موجب بی رونقی بازار چه از لحاظ تقاضا و چه از نظر میزان مراجعه در بازار شد. به طوری که طی هفته گذشته میزان تقاضا در بازاری که می‌رفت به دلیل ثبات دو ماهه نرخ دلار رونقی نسبی بگیرد،ناگهان به شدت کاهش یافت.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، این اتفاق به افزایش 50 تا 70 هزار تومانی قیمت‌ها در بازار نوت وبک و تبلت منجر شد.
محسن بهنامی‌یکی از فعالان بازار کامپیوتر با تایید موضوع افزایش قیمت و بی رونقی بازار گفت: چنین اتفاقی در بازار برای کسبه ناامیدکننده است. زیرا بازار آرام آرام به سوی رونقی نسبی پیش می‌رفت.اما از حدود هفته گذشته تا کنون وضعیت بازار نامساعد شده و بازار روزهای بسیاری بدی را از لحاظ تقاضا می‌گذارند.
وی افزود: روز شنبه نرخ حواله‌های ارزی روی رقم سه هزار و 40 تومان و نرخ درهم به 827 تومان رسید که چنین موضوعی به خودداری برخی از کسبه از خرید و فروش کالاهای کامپیوتری منجر شد.
به گفته یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر، طی دو ماه گذشته با وجود ثبات نرخ دلار آزاد شاهد هیچ‌گونه تغییری در روند تقاضا در بازار نبودیم. حالا نیز رشد نرخ دلار طی یک هفته اخیر به بی رونقی بازار دامن زده
است.
 وی با اشاره به این موضوع که طی یک هفته اخیر دو تا سه بار قیمت دلار به رقم سه هزار تومان و حتی کمی‌بیشتر رسید و دوباره کاهش یافت، گفت: چنین اتفاقی موجب شد تا کسبه مطمئن شوند که ثبات نرخ دلار در وضعیتی که هر روز تصمیمات سیاسی و اقتصادی جدید اتخاذ می‌شود مداوم نبوده و هر روز امکان بروز اتفاقی جدید در بازار وجود دارد.

 بازار گرم پیش بینی
افت و خیز قیمت که بنا بر اعلام فعالان و کارشناسان بازار بلای جان بازار است موجب شد نه تنها بازار مخاطبان خود را از دست بدهد، بلکه فضای روانی ناخوشایندی در بازار به وجود آید و بازار پیش بینی‌های خوب و بد که البته اکثرا ناامیدکننه است گرم
شود.
از سویی برخی از اظهار نظرهای کارشناسی شده و نشده موجب شده است برخی از خریداران و حتی فروشندگان در تصمیم گیری برای اتخاذ بهترین تصمیم در شرایط فعلی مستاصل شده و نتوانند تصمیم درستی در رابطه با خرید و فروش کالا  بگیرند.
پیش بینی‌هایی نظیر رشد بیشتر نرخ دلار در سال جدید، افزایش قیمت‌ها به دلیل رشد هزینه‌های جانبی و افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده برخی از پیش بینی‌های کارشناسان از بازار سال آینده است که موجب شده است خریداران را دچار نگرانی
کند.
علاوه بر این گروهی از کارشناسان بازار اعلام کرده اند که با توجه به روند صعودی تقاضا برای کالاهای کامپیوتری و رشد قیمت‌ها بازار مشتریان خود را دست داده و بازار سال آینده به مراتب کوچک تر از بازار امسال خواهد
بود.‌
بهنامی‌یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می‌گوید: در بازار این تصور وجود دارد که با توجه به افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده (به رقم هشت درصد)، افزایش هزینه‌های جانبی نظیر اجاره بها، هزینه حمل و نقل و دستمزد کارمندان در بازار سال آینده با رشد قیمت و کاهش بیشتر تقاضا مواجه شویم.
وی همچنین گفت: به دلیل کاهش حجم واردات طی ماه‌های اخیر به نظر می‌رسد در سال جدید با بازاری فقیر و کم مایه روبه‌رو شویم.
محمد فلاحی یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با بیان این مطلب که فضای روانی حاکم بر بازار بسیار ناخوشایند است، گفت: این حال و هوا بیشتر از بی رونقی بازار ما را آزاد می‌دهد.
به گفته وی، طی روزهای اخیر از گوشه و کنار اخبار و پیش بینی‌های نا خوشایندی در رابطه با آینده بازار به گوش می‌رسد که بسیار با آنچه به ان امید بسته بودیم، متفاوت است.
این فعال بازار افزود: تا همین یکی دو هفته قبل انتشار خبر لغو تحریم‌ها موجی از امید را در دل ما زنده کرد و به بازگشت دوران طلایی به بازار دل بستیم که به نظر می‌رسد، امیدی بیهوده بود.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با اشاره به افزایش 25 درصدی قیمت برق در سال آینده گفت؛ همین موضوع روی قیمت کالاها تاثیر چشمگیری می‌گذارد و قطعا موجب بی رونق تر شدن بازار می‌شود.
فعالان بازار می‌گویند: واضح ترین پیش بینی برای بازار کامپیوتر سال 93 این است که به دلیل موجودی محدود، کاهش حجم سفارش‌ها و سایر عوامل بازاری بی رونق تر از هر سال داشته باشیم و خواب زمستانی بازار تا فصل تابستان طول بکشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :