آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4703
تاریخ انتشار : 14 دی 1390 23:35
تعداد بازدید : 792

نايب رييس سازمان فناوري اطلاعات تشریح کرد:

شیوه ثبت دامنه های سطح بالا برای اشخاص حقوقی

از ۱۰ روز دیگر فرآیند جدید ثبت نام دامنه با زبان مورد نظر کشور ها آغاز می شود.

فناوران- سعيد مهديون، نايب رييس هيات مديره سازمان فناوري اطلاعات  روز یکشنبه گذشته در یک نشست خبری گفت: زمان ارایه درخواست براي ثبت اين TLDهاي جديد - دامنه‌هاي سطح بالا - از 12 ژانويه 2012 مقارن با 22 دي‌ماه 1390 تا تاريخ 12 آوريل 2012 مقارن با 23 فروردين‌ماه 1391 خواهد بود. وی ادامه داد: در گذشته با توجه به اينكه حفظ ‌كردن شماره‌ها از اسامي سخت‌تر است و با توجه به اينكه پيش‌بيني مي‌شد رشد و توسعه‌ بسياري را در اينترنت شاهد باشيم، صلاح ديده شد كه به‌جاي اعداد، نام‌ها حفظ شوند و در همين راستا قرار شد نام دامنه‌ سطح بالا كه پسوند‌هايي مثل دات كام يا دات آي.آر هستند در دفاتري به ثبت برسند. موسسه آيكان براي مديريت منابع اينترنت كه نام‌هاي دامنه هم يكي از اين منابع محسوب مي‌شوند، در سال 1998 ثبت شد و يك‌سري دفاتر ثبت اصلي را ايجاد كرد تا نام دامنه‌ سطح بالا را مديريت و متقاضيان از طريق اين دفاتر اسامي را كه مي‌خواهند، ثبت كنند.
مهديون گفت: قرار شد براساس توافقات بين‌المللي، نام‌هاي دامنه‌ كشوري براي هر كشور ذخيره شوند و آخرين باري كه اجازه ثبت نام دامنه‌ سطح بالا داده شد، سال 2003 بود كه 22 نام به غير از نام‌هاي كشوري را شامل مي‌شد.
وي افزود: در حال حاضر متقاضيان مي‌توانند نام‌هاي سطح بالا را ثبت كنند كه محدوديتي در نوع زبان ندارد؛ همچنين مي‌توانند منطقه‌اي هم عمل كنند و فرآيندي كه براي آن پيش‌بيني شده، كاملا تجاري است و اشخاص حقوقي هم مي‌توانند به فضاي سرمايه‌گذاري وارد شوند. پيش‌بيني مي‌شود در جهان و در فضاي تجاري و اقتصادي، هزار متقاضي براي ثبت‌نام‌هاي دامنه‌ سطح بالا و زيبا رقابت كنند و همچنين در فضاي حقوقي نام‌هايي مثل دماوند كه جزو كشور ايران محسوب مي‌شود، خارج از ايران امكان ثبت نداشته باشد.
تشکیل کمیته دامنه‌های سطح بالا در کارگروه فاوا
به منظور پیگیری موضوعات مطرح در خصوص ثبت دامنه‌های سطح بالا در کمیته مشورتی دولتی موسسه آیکان، کمیته دامنه‌های سطح بالا در کارگروه فاوا دولت ایجاد شده است. در این کمیته‌، نمایندگان 14 دستگاه شامل 12 دستگاه دولتی و دو نماینده از بخش خصوصی از اتاق بازرگانی و سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای کشور در آن عضو هستند.
وی افزود: تا کنون مکاتباتی با بیش از 180 دستگاه ذی‌نفع در این حوزه انجام شده و در حال نهایی ‌کردن فهرست آن دسته از نام‌هایی هستند که برای ایران مهم است.وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر، با هماهنگی و همکاری وزارت خارجه در حال ارتباط با برخی کشورها نظیر کشورهای اسلامی که در این حوزه منافع مشترک داریم، هستیم.
مهديون يادآور شد: در سلسله مراتب مديريت آيكان، كميته‌ مشورتي دولتي (GAC) وجود دارد كه از نمايندگان رسمي دولت‌ها تشکیل می شود و آیکان اعلام كرده از زماني كه مهلت ثبت‌نام تمام شود، 60 روز به اين كميته فرصت مي‌دهند تا نظر دولت‌ها درباره نام‌هايي كه ثبت شده را دريافت كند؛ در اين مدت كشور‌ها در جلسات كميته، شركت و نام‌هاي ثبت شده را بررسي مي‌كنند. وي با بيان اينكه اين نام‌ها در كميته به چهار دسته تقسيم مي‌شوند، تصريح كرد: دسته اول اسامي هستند كه مشكلي ندارند و دسته‌ دوم آنهايي هستند كه اجماع جهاني برروي آنها وجود دارد، دسته‌ سوم شامل اسامي است كه برخي كشور‌ها نسبت به آنها اعتراض دارند و دسته‌ چهارم اسامي هستند كه با يك‌سري اصلاحات قابل ثبت مي‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :