آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46746
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1392 11:25
تعداد بازدید : 1802

دلایل شکست گوشی های آندروییدی نوکیا

در آستانه برگزاری کنگره جهانی موبایل در بارسلون شایعات زیادی مبنی بر عرضه نخستین گوشی های آندروییدی نوکیا منتشر شده است. این در حالی است که نوکیا از دو سال پیش رسما با ویندوز فون گوشی تولید می کند. همچنین چند ماه پیش بود که بخش موبایل نوکیا رسما به مایکروسافت واگذار شد.

فناوران - اما در شرایطی که کمتر از یک‌ماه به واگذاری کارخانه نوکیا به مایکروسافت مانده، بسیاری از کارشناسان معتقدند که نوکیا موفقیتی در تولید گوشی آندروییدی به دست نخواهد آورد.
اما دلایل پیش‌بینی شکست گوشی‌های آندروییدی نوکیا چیست؟

 ورود دیرهنگام
به باور کارشناسان شاید برای ورود نوکیا به بازار گوشی‌های آندروییدی کمی دیر باشد، زیرا سال‌هاست که برندهای مختلف در سراسر دنیا از برندهای آسیایی در کشورهای بزرگ و کوچک و حتی کارگاه‌های تولید گوشی در چین گرفته تا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اروپایی و آمریکایی گوشی با سیستم‌عامل آندرویید می‌سازند. اما نوکیا پس از پنج سال تازه یادش افتاده که گوشی با این پلات‌فورم بسازد. به این ترتیب به نظر می‌رسد این دیرکرد نوکیا برای ورود به بازار آندرویید موفقیتی در پی نخواهد داشت.

 وجود رقبای قدر
از سوی دیگر درحالی نوکیا برای ورود به بازار گوشی‌های آندروییدی برنامه‌ریزی کرده که حالا رقبای مقتدر زیادی در این بازار وجود دارد که به نظر نمی‌رسد نوکیا قدرت مقابله با آنها را داشته باشد.
سالانه هر شرکت موبایلی بیش از ده‌ها مدل گوشی رنگارنگ و متنوع با پشتیبانی از سیستم‌عامل آندرویید به بازار عرضه می‌کند. از سامسونگ گرفته تا ال‌جی، هوآوی، ZTE،‌ لنوو، HTC، موتورولا و شرکت‌های زیرزمینی چینی که به ده‌ها برند می‌رسند و توانسته‌اند بازار موبایل دنیا را تسخیر کنند.

 هویت گمشده
روزی نوکیا یکی از بهترین برندهای دنیا بود و گزینه اول همه مردم هنگام خرید گوشی، این برند فنلاندی بود.
اما پس از اینکه آندرویید توسط گوگل معرفی شد و نوکیا روی ساخت گوشی با سیمبیان اصرار و به سوی ساخت گوشی‌های ویندوز فونی رفت، به آهستگی در مسیر خروج از بازار موبایل قرار گرفت. اما این تنها علت نبود، از سوی دیگر قدرت گرفتن سامسونگ با عرضه گوشی‌های متنوع آندروییدی و ظهور شرکت‌های بزرگ چینی نوکیا از خاطره‌ها پاک شد به طوری که حتی گوشی‌های ارزان قیمت این برند فنلاندی چندان مورد استقبال نیست و حتی مردم برای خرید گوشی‌های معمولی هم سراغ برندهایی غیر از نوکیا می‌گردند.
به این ترتیب هویت نوکیا از دست رفت و تنها راه نجات این شرکت شاید تمرکز روی ساخت گوشی‌های ویندوزفونی است که به تازگی درحال محبوبیت یافتن در بسیاری از کشورهای دنیاست. بنابراین بهتر است نوکیا به همین دو مدل گوشی در کنگره جهانی موبایل بسنده کرده و ساخت گوشی با این پلات‌فورم را ادامه ندهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :