آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46729
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1392 10:59
تعداد بازدید : 522

معمای اجرای طرح هم کدسازی

یکی از نخستین دستورات عملیاتی وزیر ارتباطات موضوع توقف طرح همکدسازی و فلت سازی شماره های استانی تلفن ثابت بود.

دانیال رمضانی

علت مخالفت وزیر ارتباطات نیز با این طرح تحمیل هزینه به مردم عنوان شد و به این ترتیب وزیر ارتباطات اجرای این طرح را که در دولت قبل مصوب شده بود را متوقف کرد.
این موضوع نیز زمینه ساز بحث و جدل‌های بی‌سابقه مطبوعاتی میان وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران شد. در نهایت وزیر ارتباطات حتی مخابراتی را وادار به پس دادن پول بخشی از کاربران تلفن‌ثابت که اجرای همکدی شامل آنها شده بود کرد.
اما در حالیکه هنوز مدت زیادی از دستور وزیر ارتباطات مبنی بر توقف طرح همکدسازی نگذشته، حالا وزیر ارتباطات در چرخشی کاملا معکوس از اجرای طرح همکدی داخل استانی در تلفن ثابت در همه استانها خبر داده و گفت: "اگر شما در شهری از یک استان هستید و می‌خواهید با شهری دیگر از توابع همان استان تماس بگیرید دیگر نیازی به گرفتن کدهای بین شهری نداشته باشید و برای بقیه کشور نیز فقط یک تعرفه داشته باشیم. این به این معنی است که مکالمات تلفن ثابت فقط در دو نرخ داخل استانی و ملی اجرا شود."
نکته قابل تامل آنکه وزیر ارتباطات این بخش از سخنان خود که در مورد تعرفه و نرخ داخل استانی و ملی بوده را مسکوت گذاشته است. در حالیکه این موضوع نیز شاه‌بیت مخالفت وزیر ارتباطات با مخابراتی‌ها بوده، نه اجرای خود طرح همکدسازی.
اجرای این طرح قطعا هزینه‌هایی برای اپراتور مجری یعنی مخابرات دارد. مخابرات نیز از آنجا که از شمول دولتی بودن خارج شده، دلیلی بر اجرای طرح‌های بی‌سود و هزینه‌آور نمی‌بیند. معمای ماجرا نیز همین جاست.
از این رو باید منتظر ماند و دید وزیر ارتباطات که زمانی سفت و سخت اجرای طرح همکدسازی را به علت هزینه‌های آن متوقف کرده بود، حالا که خود دستور اجرای آن را داده چه راه‌کاری برای موضوع هزینه‌های آن در نظر گرفته است. در حال حاضر که برخی رسانه‌ها خبر از افزایش تعرفه‌ مکالمات تلفن ثابت می‌دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :