آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46725
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1392 10:53
تعداد بازدید : 662

سازمان IT و دیتاسنترهای دولتی

این روزها دیگر کاربری اینترنت در ایران محدود به باز کردن چند سایت خارجی و چرخیدن در بیرون از کشور نیست.

سعید همتی

حالا بخش قابل ملاحظه‌ای از مراجعات کاربران ایرانی به سایت‌های ایرانی است. این خبر خوبی برای کشور از هر حیث اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی است.
همین افزایش میزان مراجعات به سایت‌های داخلی حالا مسوولان را به فکر انداخته که چرا این سایت‌ها روی هاست‌هایی در آمریکا و اروپا میزبانی شوند؟ لذا تلاش‌ها برای کشاندن سایت‌های ایرانی به داخل افزایش یافته و پربیننده‌ترین سایت‌های ایرانی مشمول مشوق‌ شدند.
در حال حاضر کم نیستند سایت‌های ایرانی که نه تنها مشکلی برای میزبانی در داخل کشور دارند، بلکه از این موضوع به دلایل فنی و امنیتی نیز استقبال می‌کنند. اما میزبان‌های داخلی در قیاس با خارجی‌ها حتی با وجود افزایش جهش‌وار نرخ دلار، همچنان گران‌تر هستند.
این موضوع در حال حاضر مهمترین عامل بیرون ماندن بخش عمده‌ای از سایت‌های ایرانی از کشور شده است. مساله حایز اهمیت آنکه در سال‌های گذشته موجی از ایجاد دیتاسنترها به ویژه از نوع دولتی در کشور به پاشد و تقریبا اکثر وزارتخانه‌ها با توجیهات خاص خود اقدام به خرید انبوه این تجهیزات گران‌بها
کردند.
اما همانطور که هشدار داده و پیش‌بینی می‌شد، حالا شنیده می‌شود که بسیاری از این دیتاسنترهای دولتی یا در حال خاک خوردن هستند و یا به دلایل دولتی از ظرفیت آنها استفاده کامل و درستی نمی‌شود.
در همین حال سازمان فناوری اطلاعات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات و بر حسب وظایف سازمانی خود تلاش‌های زیادی را برای این مهم به کار گرفته است. از این رو پیشنهاد استفاده از ظرفیت دیتاسنترهای دولتی و استانی که کم هم نیستند، می‌تواند به بخشی از نیازهای کشور در میزبانی سایت‌ها با بهایی به مراتب کمتر از میزبان‌های خارجی پاسخ داده و گره‌گشا باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :