آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46561
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1392 10:56
تعداد بازدید : 1147

پرونده یک بام و چند هوایی که همچنان باز است

پارازیت ، سرطان و سرگردانی مردم

سقط جنین، زایمان زودرس، بارداری خارج از رحم، ناباروری مردان، افزایش تومورهای مغزی، سردرد، بی حوصله گی و بسیاری موارد دیگر عبارات استرس زایی است که این روزها مردم به عنوان عوارض ناشی از پارازیت از زبان کارشناسان و غیر کارشناسان می شنوند و اتفاقاً همین اظهار نظرها به عاملی استرس زا تبدیل شده است. چنان که وقتی امواج پارازیت روی کانال های ماهواره ای می افتد و مردم به وضوح بارش تشعشعات را در صفحه تلویزیون خود مشاهده می کنند، بیش از قطع شدن کانال های ماهواره ای زیر بارش امواج خطرناک بودن، آنان را نگران و وحشت زده می کند. این نگرانی ها این روزها به یکی از دغدغه های شهرنشینان ایرانی تبدیل شده است.

  پارازیت،  مساله دولت روحانی
در بدو تشکیل دولت یازدهم و آغاز فعالیت‌اش،  موضوع پارازیت به عنوان یکی از مسایل مردم روی میز رییس جمهور قرار گرفت و دی ماه امسال بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به کاربران در شبکه‌های اجتماعی گفت: اگر ارسال پارازیت  روی ماهواره‌ها،  سلامت مردم را تهدید کند،  رییس جمهوری شخصا در این موضوع ورود خواهند کرد و به اطلاع مردم خواهند رساند.
وزیر ارتباطات این را هم گفت که "از نظر رهبر انقلاب و ریاست‌جمهوری مطلع‌ام و می‌دانم که اگر این تشعشعات در هر جایی و به هر میزانی برای سلامتی مردم مضر باشد، باید شدیداً با موضوع برخورد شود."
به این ترتیب کمیته بررسی کننده پارازیت‌ها متشکل از کارشناسان وزارت ارتباطات،  بهداشت،  سازمان انرژی اتمی ‌و سایر دستگاه‌های مرتبط تشکیل شد.
چندی بعد نتایج بررسی دو ماهه این کمیته ظاهراً در قالب یک گزارش آماده شد.
 وزیر ارتباطات با اعلام این مطلب گفت: این گزارش به وزارت بهداشت ارسال شده تا وزارت بهداشت براساس نتایج اندازه‌گیری تشعشعات اعلام کند که آیا میزان تشعشعات این پارازیت‌ها برای سلامتی مردم مضر است یا نه؟

  پارازیت بی‌تقصیر است
بعد از آن سید حسن‌هاشمی، وزیر بهداشت به روشنی اعلام کرد که "هیچ جای نگرانی بابت تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم نیست و عمدتا سطح آنها در حد استانداردهای بین‌المللی است."وی گفت : همه جای دنیا پارازیت هست. موبایل،  ماهواره، سیم‌های برق و صداها پارازیت‌ دارند که می‌توان گفت به طور کلی بخشی از تکنولوژی می‌تواند مضر باشد و باید تاثیر پارازیت‌ها را نیز به عنوان بخشی از تکنولوژی بررسی کرد و وظیفه ماست که اگر میزان پارازیت‌ها خارج از استانداردها باشد آن را هشدار دهیم که به همین منظور اقدامات لازم انجام شد.
بماند که وزیر بهداشت کمی بعد اعلام کرد وزیر بهداشت بر خلاف سخنان قبلی خود که به نوعی پرونده پارازیت‌ها را بسته بود، گفت: کمیته‌ای برای پیگیری این امر تشکیل شده است با این حال به قدری کار در وزارت بهداشت است که اگر تاخیری ایجاد شود به دلیل حجم کاری بالا در این بخش است.
وی افزود: لازم است در زمینه پارازیت‌ها پیگیری‌های لازم از سوی کمیته تشکیل شده انجام شود و اگر گزارشی از این مورد تهیه شد در اختیار رسانه‌ها قرار داده خواهد شد و سری نخواهد بود.

  پارازیت سرطان‌زا نیست
در همین رابطه رئیس مرکز تحقیقات سرطان با استناد به گزارش سازمان جهانی بهداشت، گفت: امروزه ثابت شده است که اشعه‌های الکترومغناطیسی که با عنوان پارازیت از آن یاد می‌شود، سرطان زا نیستند.
محمداسماعیل اکبری درباره انواع اشعه الکترو مغناطیسی افزود: این اشعه‌ها شامل پارازیت‌ها و امواجی است که برای موبایل و امواج ماهواره‌ای می‌شود.
 رئیس مرکز تحقیقات سرطان با تاکید بر اینکه این اشعه‌ها سرطان‌زا نیستند، گفت: این امر امروزه ثابت شده است و اخیرا نیز گزارشی از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است که بر اساس آن این امواج هرگز سرطان‌زا نیستند.
 اکبری در عین حال یادآور شد: تنها اشعه‌هایی که در بروز سرطان موثر هستند، اشعه یونیزان هستند که این اشعه‌ها شامل اشعه‌هایی که برای تصویربرداری پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌شود.

  پارازیت سرطان‌زاست
اما ماجرای پارازیت‌ها همچنان در تناقض خطرزا بودن یا نبودن معلق مانده  است. چنان که روز گذشته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم و محیط زیست مشخص و حتی اعلام شده که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند گفت: کمیته بررسی تاثیر پارازیت‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل می‌شود.
سعید متصدی افزود:‌ در این کمیته نمایندگانی از تمامی‌دستگاه‌هایی که به موضوع پارازیت‌ها ارتباط پیدا می‌کنند حضور خواهند داشت.
وی ادامه داد: وزارت ارتباطات نیز کمیته‌ای در رابطه با تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم تشکیل داده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در حال بازنگری قوانین قبلی در رابطه با آلودگی‌های مربوط به امواج است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود : در ارتباط با آیین‌نامه اجرایی ماده 27 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا که در ارتباط با آلودگی صوتی است مباحث امواج و مسایل آن را هم مطرح کرده‌ایم که قرار است این قانون اصلاح و به کمیسیون زیربنایی دولت فرستاده شود.
وی با بیان اینکه این کمیته هنوز تشکیل جلسه نداده است افزود: تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم و محیط زیست مشخص و حتی اعلام شده که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند که امیدواریم هرچه سریع تر جلسات این کمیته برای جلوگیری از خطرات احتمالی پارازیت‌ها تشکیل شود.
متصدی تاکید کرد: به طور کلی نمی‌توان به صورت پیش‌فرض حکمی‌در رابطه با پارازیت‌ها صادر کرد و باید پیش از آن کانون انتشار، ‌ میزان و مدت آن نیز مشخص شود. همچنین باید ویژگی‌ها و تاثیرات پارازیت‌ها بررسی شود و سپس بر اساس استانداردهای موجود ببینیم در چه وضعیتی قرار داریم.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :