آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46449
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1392 11:31
تعداد بازدید : 862

نامه جمعی از واردکنندگان در واکنش به یک خبر

از ماست که بر ماست!

در پی انتشار مطلبی به نقل از خبرگزاری ایسنا در روز چهارشنبه گذشته با این عنوان که مجمع واردات قانونی نیست، نامه ای با امضای جمعی از واردکنندگان به دفتر روزنامه رسیده است که بدون قضاوت در مورد محتوای آن، از نظرتان می گذرد.

 پس از یک دوره پر چالش و پرنوسان در اقتصاد وتجارت کشور،این روزها به لطف تلاش‌های زایدالوصف دولت یازدهم، ثبات و قرار حداقلی‌ای در فضای تجارت خارجی کشور ایجاد شده که مصداق بارز آن را در فراخوان رئیس جمهور محترم در اجلاس داووس در خصوص جذب سرمایه گذار خارجی می‌توان مشاهده کرد که توانست وی را به قول برخی به ستاره داووس تبدیل کند و نویدبخش بهبود شرایط اقتصاد و تجارت کشور باشد.
اما واقعیت آن است که متاسفانه در کشور ما تجارت خارجی و علی الخصوص واردات همیشه قربانی اختلافات درونی و بیرونی بوده است و هرگاه فضای مدیریت واردات به مدد تدبیر و شکیبایی عده‌ای به سمت ضابطه‌مند شدن و شفافیت پیش رفته، برخی که منافع آنها در غوغاسالاری و هوچی‌گری و شیپور نواختن‌های ناغافل است، جولانی در فضای رسانه‌ای می‌دهند و با طرح موضوعات ایذایی و بدنبال آن غبارآلود کردن فضا، خودشان را مرجع تفسیر قانون معرفی می‌کنند و به جای شرح عملکرد خودشان، دیگران را غیر‌قانونی خطاب می‌کنند تا بتوانند در پناه این فضا سازی، دکان دونبش خودشان را به سلامت به ساحل آرامش برسانند.
ماجرای اخیر از آنجا آغاز شد که هفته گذشته خبر منتشر شده در یکی از رسانه‌ها مبنی بر «غیر قانونی بودن مجمع واردات » باز هم برگی دیگر از حسادت‌ها و بر نتافتن‌ها از موفقیت جمعی از واردکنندگان را آشکار ساخت و در حالی که همه در انتظار نتیجه مذاکرات ژنو بودیم، دوباره فضای تجارت خارجی کشور را شوکه کرد.
خاطرات‌مان را مرور کردیم تا ببینیم واقعا چرا در روزهای پایانی سال  1388 برای انتخابات مجمع واردت به ساختمان خیابان مطهری رفته بودیم.آیا واقعا ما هم در این فرایند غیر قانونی دخیل بوده ایم؟ بر اساس یک فراخوان عمومی‌که از جمیع واردکنندگان صورت گرفته بود، در انتخابات آن روز شرکت کردیم.انتخابات تحت نظارت مركز امور اصناف وزارت بازرگانی آن روز یعنی وزارت صنعت،معدن و تجارت امروز با حضور جمع کثیری از واردکنندگان برگزار شد، در شیوه نامه آن هم تاکید شده که مجمع یک تشکل کشوری است با مدت فعالیت نامحدود.
راستش برای ما و بسیاری از همکاران،شنیدن این مطلب که  یک فرد از اتاق بازرگانی در خصوص غیر قانونی بودن مجمع واردات بیاناتی افاضه کرده اند چندان قابل هضم نیست. نمی‌دانیم اعتبارنامه‌های صادره از وزارت بازرگانی را باور کنیم یا عربده کشی‌های فردی که معلوم نیست بلندگوی چه کسی شده است؟ ابلاغ اساسنامه و شیوه نامه و تایید صحت انتخابات از سوی وزارت بازرگانی را باور کنیم یا سخنان کسی که باورش شده مرکز دنیاست؟ ما  خودمان هم عضو اتاق بازرگانی و در واقع جزئی از یک خانواده هستیم. بسیار متاسفیم که از درون خانواده بزرگ اتاق، برخی در شنیدن صدای واردکنندگان ناشکیبایی می‌کنند. معلوم نیست سود این آقایان در این هجمه و غوغاسالاری در چیست؟
ما در طول سه، چهار سال گذشته که واردکنندگان تحت فشار تحریم‌ها بودند و چالش‌های متعدد هر روز  پیش روی فعالان اقتصادی قرار می‌گرفت، بسیاری از امورمان را به مجمع واردات منعکس کرده‌ایم و چه در دولت دهم و چه در دولت جناب دکتر روحانی مشکلات و معضلات واردات از طریق این مجمع پیگیری شده و به نتیجه رسیده است. مسلما اتاق بازرگانی محل ارائه دیدگاه‌های کارشناسی بخش خصوصی در رابطه با وضعیت اقتصاد و تجارت کشور در سطح کلان است،اما در سطح امور اجرایی انصافا مجمع واردات در طول چند سالی که از تاسیس آن می‌گذرد پیشتاز بوده است. گاه حتی با حضور نماینده مجمع واردات در جلسات مراکز دولتی موضوعات دنبال شده است. درحوزه آی تی تلاش مجمع برای مقابله با افزایش غیر منطقی تعرفه واردات تبلت،لب تاب و موبایل و....تحسین برانگیز بود.برخی دوستان در حوزه کالاهای سلامت محور بارها با سازمان غذا و دارو جلسه داشته اند و در خصوص مشکلات و معضلات با مسئولین آنجا تبادل نظر داشته اند. کمیسیون کاغذ و  فراورده‌های سلولزی مجمع بارها برای تامین کاغذ چه در ایام آغاز مدارس و چه در روزهای پایانی سال به مدد مدیران  حوزه کاغذ برخاسته است. تنظیم بازار در ایام آغاز فاز اول هدفمندی یارانه‌ها را هرگز فراموش نمی‌کنیم که چگونه واردکنندگان با عملیاتی شدن این قانون همراهی کردند و در قالب تدابیر مجمع واردات جلوی سوء استفاده‌ها را گرفتند.بخاطر داریم برخی مشکلات واردکنندگان در زمان گروه بندی کالایی از طریق مجمع به وزارت صنعت،معدن و تجارت و همچنین گمرک انتقال پیدا می‌کرد.موضوع وجود امضاهای طلایی در حوزه واردت اولین بار از سوی مجمع واردات اعلام شد. ناهماهنگی بانکی در دولت دهم و عدم همراهی بانک مرکزی با فعالان اقتصادی،اولین بار از زبان مجمع واردات ابراز شد. چطور حالا یک آقا که وزن و جایگاهش در واردات چندان معلوم و مشخص نیست و ما اصلا نمی‌دانیم واردکننده کدام کالاست، چشمش را بر هویت جمع واردکنندگان بسته است و خود را مرجع تشخیص قانونی بودن عنوان می‌کند؟ شاید تصور می‌کنند عینک و کروات و کرسی و کمیسیون، سواد و مرجعیت می‌آورد که خودشان پیش پیش حکم صادر می‌کنند.
سوال ما این است که آیا صحبت‌های ایشان مصداق بارز تشویش اذهان عمومی‌نیست؟ آیا توهین به جمع واردکنندگان نیست؟
چرا چنین تصور می‌کنند که همه تشکل‌ها عضو اتاق بازرگانی هستند، بعنوان نمونه، خانه صنعت و معدن که جایگاه ممتازی در حوزه تخصصی خودش دارد، عضو اتاق بازرگانی نیست، خوب آیا کسی به خودش اجاره می‌دهد که آن را غیر قانونی اعلام کند. بنظر می‌رسد در ساده‌ترین و خوشبینانه‌ترین تحلیل موجود، باید بگوییم برخی دچار توهم شده اند و خودشان را محل تفسیر قانون می‌دانند. شاید هم بقیه را «خس و خاشاک» و «کاغذ پاره» می‌بیند؟
رنج آورتر آن است که این سخنان در زمانی مطرح شده که هیات تجاری تایلند به سرپرستی مدیر مرکز تجارت خارجی آن کشور در محل مجمع واردات با واردکنندگان جلسه داشته و سفیر جدید تایلند که استوار نامه اش را در همین چند هفته اخیر به دکتر روحانی تحویل داده است دومین بار برای ایجاد دروازه مشترک تجاری به مجمع واردات مراجعه کرده است..آیا طرح چنین سخنانی فارغ از مباحث داخلی ،خدشه دار کردن چهره تجارت خارجی ایران در سطح بین المللی نیست؟
حقیقتش آن است که اگر امروز برخی شهامت پیدا کرده اند و سینه خود را جلو می‌دهند و دم از واردت می‌زنند، نباید فراموش کنند که میکروفون‌شان را مدیون واردکنندگانی هستند که اولین بار در مجمع واردات حاضر شدند و فریاد زدند که «واردات هم جزئی از تجارت خارجی کشور است»، «بدون واردات نمی‌توان توقع تولید صادرات محور داشت» و «واردات مبحثی تخصصی است و باید به شکل تخصصی با آن مواجهه داشت و نه سلبی».
بنظر می‌رسد که اتاق بازرگانی باید بهوش باشد و حساب خودش را از این افراد جدا کند. باز هم تاکید می‌کنیم که ما همه جزء خانواده بزرگ اتاق هستیم، اتاق روی مسائل کلان تمرکز دارد و مرجع مشاوره به دولتمردان است برای سیاستگزاری‌های کلان و مجمع روی موضوع واردات بطور تخصصی متمرکز است.مدیران اتاق باید پاسخگو باشند که آیا این فرد دیدگاه‌های شخصی خودش را بیان کرده است یا اینکه از جایگاه حقوقی کمیسیونش افاضه فرموده اند. مسلما اگر این موضوع مشخص شود راحت تر می‌توانیم در خصوص اغراض پیش پرده این فرد قضاوت کرد
جمعی از واردات کنندگان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :