آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46427
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1392 10:13
تعداد بازدید : 613

اینترنت پاک، «سالم» می شود؟

بعد از کلید خوردن طرح بدیعی چون اینترنت "پاک - مؤمن - حلال" در دولت قبلی و به اغماء رفتن آن حال نوبت "اینترنت سالم" است تا با تغییر نام، همان رسالت را در پیش گیرد.

 اینترنت که روزی مفهوم ساده اتصال رایانه‌ها به یکدیگر را در برداشت امروزه با ابعاد گسترده‌‌تر خود موجب شکل‌گیری دیدگاه‌های متفاوتی در میان جوامع شده است.
یکی از همین دیدگاه‌های نو و بدیع که برای اولین بار از سوی مسئولان کشور ما مطرح شد، "اینترنت کثیف" بود که گویا موجب رونق کسب‌وکارهای کثیف شده و هرچه سریع‌تر باید این لکه ننگ را پاکسازی کرد.
اصطلاح لکه کثیف هم اتفاقا برای اولین بار از سوی وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات (تقی‌پور) مطرح و راه‌کارهای مبارزه و از بین بردن چنین لکه سیاهی در قالب "اینترنت پاک" مطرح شد.
اینترنت پاکی که از سال 89 مطرح و رفته رفته تعابیر دیگری همچون "اینترنت مؤمن" و "اینترنت حلال" نیز از آن شد، سیل انتقادات را روانه چنین دیدگاهی کرد.
اخیراً اما شاهدیم که دبیر شورایعالی فضای مجازی سخن از "اینترنت سالم" به میان آورده و درصدد است تا طرح اینترنت پاک را به سرانجام برساند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی پرده از این طرح با نام "اینترنت سالم" برداشت و گفت: در این راستا طرح فضای مجازی سالم در دستور کار شورایعالی فضای مجازی قرار گرفته است.
موضوعی که بیشتر از هر چیز جلب توجه می‌کند، پاک و مؤمن شدن اینترنتی است که در گذشته مخالفان بسیاری داشت اما امروز قرار است با نام اینترنت سالم عرضه شود.
محور سوالاتی هم که می‌شود در ارتباط با آن مطرح کرد، تفاوت این طرح با شبکه یکپارچه اطلاعاتی کشور با نام شبکه ملی اطلاعات، تفاوت آن با نظام پالایش، ساختار پیاده‌سازی آن و در نهایت جهانی اندیشیدن آن است.
منبع:‌تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :