آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46267
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 12:14
تعداد بازدید : 1044

اپل دیگر از مواد مضر استفاده نمی کند

اپل در گزارش سالانه ضمانت جوابگویی به تامین کنندگان قطعاتش اعلام کرد که می خواهد استفاده از مواد معدنی احتمالا مضر را از چرخه تولیدات خود حذف کند.

فناوران- از اواخر ماه ژانویه، ماده تانتال (یک فلز بسیار نادر که در تولید خازن مورد استفاده قرار می‌گیرد) مورد نیاز اپل توسط ذوبگرهایی که از مواد غیر مضر استفاده می‌کنند، تامین می‌شود. اپل خبر این اقدام جدید را در گزارش ضمانت جوابگویی به تامین‌کنندگانش که هشتمین نسخه آن به شمار می‌رود، اعلام کرده است.  از آنجا که صنعت تولید وسایل الکترونیکی بزرگترین مشتری تانتال به شمار می‌رود، اپل تمام تمرکز خود را روی ایجاد یک زنجیره تامین پاک برای قطعاتش گذاشته است. اما این شرکت قصد دارد حتی برای موادی چون قلع، تنگستن و طلا که به روش مشابهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایگزینی امن‌تر و مناسب‌تر پیدا کند. به گزارش گاردین، اپل از اواخر سال 2014 این کار را آغاز خواهد کرد.
زمانی که از این شرکت پرسیده شد که چرا به راحتی حاضر به خرید از منابع تایید شده نشده‌اید، جف ویلیامز، نائب رییس بخش عملیات اعلام کرد: ما دوست داریم که هر چه زودتر خود را به عنوان شرکتی معرفی کنیم که دیگر از مواد مضر برای تولید محصولاتش استفاده نمی‌کند، اما باید این کار را طوری انجام دهیم که به کارگران‌مان خسارت و آسیبی وارد نکند.
در واقع، ذوبگرهای مواد غیرمضر و تایید شده باید روی مواد معدنی تمرکز کنند که نه تنها منافع گروه‌های تسلیحاتی را به خطر نمی‌اندازد، بلکه قوانین حقوق بشر را نیز نقض نکند.
اپل علاوه بر تمرکز روی مواد معدنی پرخطر، برنامه و طرح‌هایی نیز برای آموزش کارگرانش دارد. این شرکت تاکنون 1/5 میلیون نفر از کارگران مربوط به زنجیره تامین‌اش را آموزش داده و آنها را به حقوق‌شان واقف کرده است.
این شرکت هم از نظر قانونی قصد این کار را دارد و هم می‌خواهد با این کار آنها را به عنوان تامین‌کنندگان اپل همیشه در دست خود داشته باشد.
گفته می‌شود که از سال 2007 که این طرح شروع شده، حدود 3/8 میلیون نفر از کل کارگران اپل آموزش دیده‌اند. اپل در سال 2007 با انتقادات شدیدی از سوی شبکه فعالات بین‌المللی محیط زیست یا "صلح سبز" مواجه شد. این شبکه، اپل را به استفاده از ترکیبات شیمیایی و مواد مضر در آیفون متهم کرد. همچنین سازمان "صلح سبز" در مدت تحقیقات خود کشف کرد که باتری این گوشی هوشمند نیز در هر بار شارژ میزان قابل توجهی مواد آلوده کننده محیط زیست آزاد می‌کرده است. همین امر نیز باعث گرایش اپل به سبز کردن محصولاتش کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :