آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46262
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 12:5
تعداد بازدید : 905

با اختصاص کد شناسه شی به بانک مرکزی

مشتریان بانک های ایران هویت الکترونیکی جهانی می گیرند

مشاور رییس کل بانک مرکزی در امور فناوری گفت: با اختصاص کد شناسه شی (OID) به بانک مرکزی به عنوان نخستین نهاد دولتی در ایران، از این پس گواهینامه های صادره توسط مرکز صدور گواهی الکترونیکی بانکی کشور با شناسه جهانی به مشتریان بانکی عرضه می شود.

ایرنا- مجید نوری مهم‌ترین هدف این بانک از دریافت شناسه شی (Object Identifier) را اختصاص آن به مرکز صدور گواهی الکترونیکی بانکی دانست و افزود: تمامی گواهینامه‌ها و امضاهای الکترونیکی صادره توسط این مرکز با کسب هویت بین‌المللی، از اعتبار جهانی برخوردار می‌شوند و بدین ترتیب، مرکز صدور گواهی الکترونیکی بانکی قادر است تمامی مشتریان بانک‌ها را به هویت الکترونیکی جهانی در دنیای مجازی مجهز کند.
وی لفزود: بانک مرکزی پس از تلاش چند ساله برای دریافت این کد شناسه، هفته گذشته موفق به دریافت این شناسه از سازمان فناوری اطلاعات ایران شد که بر این اساس، بانک‌ها و مشتریان می‌توانند با مراجعه به دفاتر میانی صدور گواهی، در شعبه اصلی، مستقر در ساختمان بانک مرکزی یا شعب منتخب بانک‌ها، اقدام به ثبت درخواست خود کنند.
مشاور رییس کل بانک مرکزی در تشریح ویژگی‌های این شناسه گفت: شناسه شی یک روش کد گذاری استاندارد بین‌المللی برای نامگذاری و شناسایی اشیا در فضای مجازی است که با همکاری سازمان جهانی استاندارد و اتحادیه جهانی مخابرات پایه گذاری و تعیین شده است. این شناسه شامل رشته‌ای از اعداد نامحدود است که با نقطه از هم جدا و هر کدام از اعداد نیز دارای مفهوم مشخصی است و برای هر شی به صورت منحصر به فرد تعریف می‌شود.
نوری در خصوص ضرورت بکارگیری این شناسه گفت: به منظور شناسایی تمامی اشیا در فضای مجازی، از شرکت‌های حقیقی گرفته تا کالا و مقالات علمی، ضروری است همانند دنیای حقیقی کد شناسه‌ای به آن‌ها تخصیص یابد که بر اساس استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان‌های جهانی باشد تا امکان شناسایی و تمایز هر چیز در دنیای مجازی وجود داشته باشد.
مشاور رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه گواهی‌نامه‌های صادره توسط مرکز صدور گواهی بانکی در قالب توکن‌های امنیتی به مشتریان عرضه می‌شود، گفت: از این پس مشتریان قادر خواهند بود امور بانکی خود را با استفاده از این ابزار با ایمنی بالاتری به انجام برسانند و البته از بانک‌ها نیز انتظار می‌رود امکان استفاده از این ابزار بسیار مفید را به خدمات الکترونیکی خود اضافه کنند.
این مقام مسوول در خصوص امکان انتقال وجوه از این طریق گفت: در این راستا مقرر شده انتقال وجوه بیش از 150 میلیون ریال با گواهی‌نامه مشتریان امضا و رمزگذاری شود که این ابزار قابلیت بهره‌برداری در تمامی بانک‌ها و در کلیه خدمات الکترونیکی بانکی را دارا بوده و در آینده شاهد کاربردهای گسترده آن خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :