آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46257
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 12:2
تعداد بازدید : 1039

آیین نامه تاسیس و نظارت بر PSP ها در آستانه تصویب است

آیین نامه ناظر بر تاسیس و فعالیت شرکت های PSP در آستانه تصویب در شورای پول و اعتبار قرار دارد و احتمالا تا پایان سال و نهایتا تا پایان فروردین ماه 93 ابلاغ خواهد شد.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیک- در صورت تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه شرکت‌های ارایه کننده خدمات پرداخت الکترونیکی از حداکثر اردیبهشت ماه موظف خواهند شد تا نسبت به اجرایی کردن این دستور‌العمل اقدام کرده و مجوز موقت خود را به دایم تبدیل کنند.
از جمله مواد مهم این آیین نامه میزان سرمایه بین 40 تا 60 میلیارد تومانی آن است که شرکت‌های PSP برای ادامه فعالیت این کف را باید رعایت کنند.
از مواد دیگر مهم در آیین نامه شرایط هیات مدیره، مدیرعامل و معاونین شرکت است که نیازمند مدارک تحصیلی و سوابق مرتبط مکفی مورد نظر آیین نامه  است.
همچنین از مواد مهم دیگر در آیین نامه وجود بستر فنی مناسب و امن بر اساس رعایت استانداردهای لازم مورد نظر بانک مرکزی است.
در حال حاضر بیش از 12 شرکت ارایه دهنده خدمات پرداخت در کشور فعال  دارای مجوز موقت  هستند و هر ساله مجوز خود را باید تمدید کنند. علت وجود این گونه مجوز ها بیشتر ناشی از عملکرد بانک مرکزی بوده است که برای گسترش شبکه پایانه های فروشگاهی قبل از مهیا شدن بستر حقوقی مستحکم اقدام به  صدور مجوز های موقت طی حدد 10 سال اخیر یعنی از سال 83 تا کنون کرده است.
 اسامی شرکت‌ها دارای مجوز در حال حاضر به این ترتیب است: شرکت آسان پرداخت پرشین، شرکت الکترونیک کارت دماوند، شرکت به پرداخت ملت، شرکت پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد، شرکت پرداخت الکترونیک سامان، شرکت پرداخت نوین آرین، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، شرکت داده‌ورزی سداد، شرکت سایان کارت، شرکت فن آوا کارت، شرکت کارت اعتباری ایران کیش، شرکت مبنا کارت آریا.
در میان این 12 شرکت، از جمله شرکت‌هایی که سرمایه خود را از مرز 50 میلیار تومان فراتر برده‌اند دو شرکت ایران کیش و تجارت الکترونیک پارسیان است. شرکت ایران کیش سرمایه 65.5 میلیارد تومانی را در مراحل پذیره نویسی  و تجارت الکترونیک نیزسرمايه 50.6 میلیارد تومان را ثبت کرده است.
شرکت‌های دیگر از اردیبهشت سال بعد موظف هستند طی مدتی که بانک مرکزی تعیین می کند نسبت به تغییر مجوز خود از موقت به دایم اقدام کنند که یکی از شروط مهم برای کسب مجوز دایم افزایش سرمایه خود به میزان مصوب مورد نظر آیین‌نامه نظارت بر  تاسیس و فعالیت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :