آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46240
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 11:8
تعداد بازدید : 1013

رییس صنف فناوران رایانه تهران

قیمت ها منصفانه است؛ مشکل سردی هواست

در حالیکه بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری به دلایلی چون بی اعتمادی فعالان صنف به ثبات فعلی نرخ دلار آزاد و هراس از عرضه کالا با قیمت ارزان، انتظارات خریداران در رابطه با کاهش بیشتر قیمتها، کاهش موجودی و عواملی از این دست، روزهای سرد و بی رونقی را پشت سر می گذارد، رییس اتحادیه صنف رایانه سردی هوا را دلیل بی رونقی بازار می داند.

فناوران - وی در این رابطه به خبرگزاری ایسنا گفته؛ «وضعیت بازار آی تی اصلا تعریفی ندارد» سردی هوا و شرایط سخت عبور و مرور در این آب و هوا را عامل تشدید کننده رکود و بی رونقی بازار معرفی کرده است.
این در حالیست که هر سال بازار کامپیوتر در این روزها به دلیل آغاز فصل خریدهای نوروزی و برگزاری جشنواره‌های فروش ویژه پررونق‌تر از همیشه بوده است. به همین دلیل انداختن گناه بی‌رونقی بازار به گردن سرما آن‌هم از سوی رییس اتحادیه فناوارن رایانه استان تهران جای تعجب دارد.
در هر حال سید مهدی میرمهدی در بخش دیگری از گفت و گویش به کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت‌ها در بازار کامپیوتر در ماه‌های پرداخته و اعلام کرده است قیمت‌ها منصفانه است. این درحالیست که اگر گذرتان به بازار کامپیوتر بیفتد یا روند قیمت کالاها طی ماههای اخیر را بررسی کنید متوجه خوهید شد کاهش قیمت از جانب برخی از فروشندگان آن هم در حدود 5 تا نهایتا 10 درصد اعمال شده است و ما بقی فعالان بازار در مقابل کاهش قیمت مقاومت کرده‌اند که البته نتیجه هم چند دستگی قیمت در بازار کامپیوتر بوده است.
میرمهدی در مورد مشکلاتی که در رابطه با کالاهای اولویت 10 وجود داشته نیز گفته است؛ صنف IT به مشکلات موجود عادت کرده است.
 به گفته وی  درحال حاضر کالاهایی که در اولویت 10 قرار دارند با ارز آزاد وارد کشور می‌شوند و در صورت رفع مشکل کالاهای فناوری اطلاعات از اولویت 10 قیمت این کالاها کاهش اندکی را تجربه می‌کند.
رییس اتحادیه فناوران رایانه همچنین اعلام کرده است؛ قرار است بخشی از دارایی ایران که بلوکه شده بود به کشور پرداخت شود. در صورت پرداخت این پول قیمت تمامی‌اجناس کاهش پیدا می‌کند. از سویی کالاهای فناوری اطلاعات از لحاظ اهمیت چندان ضروری نیستند و مردم به امید کاهش قیمت‌ها دست از خرید برداشته‌اند و این موضوع باعث رکود بازار IT در کشور شده
است.
میر مهدی افزود؛ درحال حاضر در کشور ما هر کالای IT به وفور پیدا می‌شود و خوشبختانه در این زمینه با هیچ مشکلی رو به رو نیستیم. این در حالیست که فعالان بازار از کاهش موجودی در بازار به دلیل کاهش حجم واردات طی ماه‌های گذشته خبر می‌دهند.
رییس صنف فناوران رایانه افزود: امیدواریم دولت در سال آینده بازار را نسبت به قبل بسنجد تا در مورد این صنف بی‌انصافی صورت نگیرد. در زمینه مالیات معتقدیم همه باید مالیات بدهند اما باید سیستم مالیاتی کشور با دقت بیشتری این موضوع را مورد بررسی قرار
دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :