آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46234
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 11:1
تعداد بازدید : 1028

پاسخ به پرسش «آیا اپراتور چهارم شکست می‌خورد؟»

موفقیت اپراتور چهارم حتمی است

پیرو درج گزارشی در تاریخ 27 بهمن ماه در همین صفحه با عنوان «آیا اپراتور چهارم شکست می خورد؟» که به نقل از سایت پارسینه به چاپ رسیده بود، این اپراتور اقدام به ارسال پاسخی به این شرح کرد:

"اپراتور چهارم مخابراتی کشور بر پایه نیاز واقعی جامعه ارتباطی کنونی و نسل‌های آینده کشور تشکیل شده وموفقیت آن حتمی‌است.
روزنامه وزین فناوران به نقل از پارسینه نکات خوبی از ضرورتهای ایجاد شبکه فیبرنوری کشور به تحریر در آورده است که از بیان این نکات قدردانی می‌شود. در متن مذکور آمده است: اهمیت پروژه شبکه ملی اطلاعات (منظور نویسنده به استناد پاراگراف دوم ،" شبکه فیبرنوری" است) بر بسیاری پوشیده باقی مانده است. اما واقعیت این است که این روش ارتباطی، ارتباطات تحت شبکه همه ایرانیان را تحت تاثیر قرارخواهد داد و درست مانند ورود فناوری تلفن همراه، یک انقلاب جدید درارتباطات کشور ایجاد خواهد کرد.
اما ابهامی‌که برای نویسنده (در سومین پاراگراف یادداشت) مطرح بوده و از مصاحبه رییس هیات مدیره این اپراتوراستنباط نموده، نیازمند اندکی توضیح است.

 اپراتور چهارم نیازمند حمایت دولت
ایجاد یک شبکه پهن باند مبتنی بر فیبرنوری درجغرافیای بزرگ ایران ، صرفا با یک طراحی دقیق، معماری صحیح و براساس استانداردهای بین المللی و زمانی منطقی میسر است.
از آنجاییکه شرکت ایرانیان‌نت طبق پروانه صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، می‌بایست درسال دوم فعالیت خود سرویس‌های قابل ارایه در شبکه FTTx را راه اندازی و ارایه کند، لذا اجرای این شبکه ملی مانند همه پروژه‌های بزرگ در سراسر جهان به چند فاز اجرایی تقسیم و به ترتیب در حال اجرا است.
مطلبی که رییس هیات مدیره این اپراتور درخصوص کمک بیشتر وزارت ارتباطات به اجرای این شبکه مطرح نموده، به دلیل آنکه مصادیق آن جذابیتی برای خوانندگان ندارد ذکر نشده که برخی ازآنها عبارتنداز:

  امکان استفاده از شبکه کابل نوری شهری و بین شهری بلا استفاده سازمان‌ها
بسیاری از سازمان‌ها در سال‌های گذشته به تناسب نیاز سازمانی خود شبکه‌ای برای ارتباطات شهری و بین شهری اجرا نموده اما از حداقل ظرفیتهای آن نیز استفاده نمی‌کنند. اپراتورچهارم انتظاردارد، تمهیداتی از سوی وزارت ارتباطات فراهم شود که این امکانات باتوجه به قابلیت‌های فیبرنوری به صورت مشترک مورد استفاده قرارگیرد تا علاوه بر کاهش زمان اجرای شبکه FTTx از انجام هزینه‌های اضافه نیز پیش گیری شود.

 استفاده از شبکه داکت شهرهای بزرگ
ازآنجاییکه اجرای شبکه‌های جدید بویژه درشهرهای بزرگ به دلیل مشکلات حفاری درخیابان‌های پرترافیک ضمن احتمال تخریب زیرساخت‌های گاز، برق، آب ، مخابرات و البته هزینه‌های سرسام آور آن، تقریبا غیر ممکن است، انتظار می‌رود، وزارت ارتباطات شرایطی فراهم نماید که  استفاده از امکانات بی بدیل شبکه کابل وداکت موجود، مورد استفاده همه اپراتورها بویژه این اپراتور قرارگیرد.

 افزایش فرجه زمانی
برای اجرای شبکه فیبرنوری در ایران، تمامی ‌اطلاعات مورد نیاز از طریق تعریف یک مرحله زمان بر، تحت عنوان " فاز مطالعاتی شبکه فیبرنوری "  جمع آوری شده است. درواقع، فاز مطالعاتی برای این پروژه عظیم ملی، هدفی استراتژیک ومدیریتی در اپراتور چهارم تعریف شده و در دستورکار شرکت ایرانیان نت قرار گرفته است.
درحال حاضر شرکت‌های مشاور داخلی و خارجی درکنار کارشناسان اپراتور چهارم به انجام وظیفه مطالعاتی خود مشغول هستند.
دراین مرحله انتظار حمایت از وزارت ارتباطات که علاقمندی بسیاری به بهره برداری هرچه سریعتر از شبکه فیبرنوری را دارد، انتظاری دور از ذهن نیست.
در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهای مجاور، شاهد حمایتهای جدی دولتها در به ثمر رساندن پروژه FTTx هستیم و این حمایتها، درحوزه‌های مختلف انجام می‌شود.
بنا به گزارش شرکت بین‌المللیMcKinsey  درکشورهای کره جنوبی، هنگ کنگ و ایالات متحده امریکا به حمایت‌های حقوقی دولت از طریق انحصاریت رگولاتوری تاکید می‌شود.
دراین روش رگولاتوری محور تنظیم مقررات مربوط به بهره برداری از زیرساختهای ارتباطی بوده و امکانات موجود به تناسب نیاز، دراختیار اپراتورها قرار می‌گیرد.
در کشورهایی همچون نیوزیلند، استرالیا، قطر و عمان به حمایت مالی دولت توجه بیشتر می‌گردد. دراین روش، دولت برای اجرای زیرساخت‌های ارتباطی سوبسید می‌پردازد و بدین ترتیب نقشی محوری دارد و اپراتورها را در چگونگی بهره مندی از امکانات زیرساختی مدیریت میکند. دراین کشورها، برای توسعه شبکه فیبر نوری بودجه مستقل ملی اختصاص داده می‌شود.
در کشورهایی همچون ژاپن، تایوان و سنگاپور حالتی ترکیبی از حمایت‌های حقوقی و مالی مطرح است. در کشور ژاپن دولت از طریق بسته‌های مشوق مالیاتی از پروژه شبکه فیبر نوری شرکت NTT حمایت می‌کند.
در کشور انگلستان نیز شرکت BT برای اجرای شبکه فیبر نوری به دنبال جذب حمایت‌های مالی دولت برای مناطق غیرسوده می‌باشد.
همچنین به عنوان مصداقی از حمایت‌های حقوقی، می‌توان به حمایت رگولاتوری کشور امریکا از  شرکت Verizon FIOS اشاره داشت. دولت استرالیا نیز به کمپانی Telstra اجازه گذراندن شبکه دسترسی فیبر نوری خود از طریق شرکت NBN که وابسته به دولت می‌باشد را داده است تا بدینوسیله هزینه‌های این شرکت کاهش
یابد.

 وضعیت اپراتور چهارم
اجرای پروژه فیبرنوری ایران طبق برنامه درحال انجام و جای هیچ گونه نگرانی برای وزارت ارتباطات، مسئولان و اندیشمندان حوزه وجود ندارد.
حمایت دولت بویژه در تخصیص امکانات زیرساختی از جمله داکت‌ها و کانال‌های موجود می‌تواند زمان عملیاتی شدن شبکه را کاهش، موفقیت اپراتور چهارم را افزایش و هزینه‌های آن را به حداقل برساند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :