آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46220
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 10:36
تعداد بازدید : 1075

از ارایه نسل چهار تا رفع انحصار اینترنت پرسرعت در سال 93

کمتر از یکماه به آغاز سال 93 زمان باقی مانده است و با توجه به خبرهایی که در چند ماه گذشته از سوی مسولان فاوای کشور منتشر شده است به نظر می رسد که سال 93 سال ارایه خدمات جدید باشد. چرا که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در چند ماه گذشته پروانه ها و مجوزهای متعددی را برای سال جدید صادر کرده و یا در دست بررسی برای صدور دارد. بر این اساس صدور پروانه فعالیت برای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در سند راهبردی رگولاتوری دیده شده و مقدمات آن در حال انجام است.

 صدور مجوز فعالیت نسل سوم موبایل به شرط
براساس برنامه‌های مدنظر برای ارائه سرویس‌های جدید ارتباطی که از سوی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده، پروانه جدید فعالیت در حوزه خدمات نسل سوم موبایل در شهریورماه سال 93 و پس از اتمام دوره انحصار فعالیت اپراتور سوم موبایل، براساس شاخص‌های ارزیابی مدنظر، صادر خواهد شد.
عمیدیان در این باره تاکید کرد: اجازه ترخیص تجهیزات رادیویی نسل سوم به اپراتورهای اول و دوم موبایل کشور، تعهدی برای صدور مجوز فعالیت در زمینه 3G نخواهد بود و رگولاتوری پروانه نسل سوم موبایل را براساس ارزیابی کیفی اپراتورها صادر خواهد کرد. در این زمینه نیز مذاکرات با اپراتورهای فعال موبایل در کشور آغاز شده و ملزومات دریافت مجوز را به آنها اعلام کرده‌ایم. و بر این اساس اپراتوری که عملکردی بهتر داشته باشد می‌تواند خدمات نسل سوم را نیز ارایه دهد.

 قرارداد با مشاوران نسل چهارم موبایل
صدور مجوز برای ورود نسل چهارم موبایل یا همان LTE به ایران از جمله دیگر برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سال 93 است که با توجه عقب ماندگی کشور در این حوزه، چندین بار از سوی وزیر ارتباطات و معاونانش مطرح شده است.البته پیش از این وزیر گفته بود که اپراتورها به دنبال ارایه خدمات نسل چهارم باشند اما بعد از آن اعلام کرد که ارایه مجوز نسل چهارم منوط به برگزاری مزایده است. در این راستا رییس رگولاتوری از همکاری با مشاور خارجی از طریق مرکز تحقیقات مخابرات ایران برای استفاده از تجربیات سایر کشورها برای LTE خبر داد و گفت: در این زمینه به زودی قرارداد همکاری امضا خواهد شد و با توجه به تجربیات 265 کشوری که نسل چهارم LTE را پیاده سازی کرده‌اند احتمال صدور پروانه مستقل برای اپراتور چهارم موبایل وجود دارد. اما تا زمانی که طرح تجاری پروژه نهایی نشود نمی‌توان در مورد قطعیت این تصمیم نظر داد. لیکن آنچه مشخص است که تا انتهای سال 93 اجازه ورود نسل چهارم موبایل به کشور را خواهیم داد. البته در این بین توجه به تجربه اپراتور سوم خالی از لطف نیست.

 صدور پروانه اپراتور دوم پست
در راستای برنامه‌های مدنظر وزارت ارتباطات برای صدور مجوزهای ارتباطی، پروانه فعالیت دومین اپراتور پست کشور نیز صادر می‌شود. این پروانه با هدف ایجاد بازار رقابتی مبتنی بر شرایط منصفانه و بدون تبعیض و فراهم کردن شرایط لازم برای ورود بخش غیردولتی در عرصه ارائه خدمات پستی و ساماندهی تمامی‌ فعالیت‌ها در حوزه پست در سال 93 صادر خواهد شد.

 صدور پروانه برای رفع انحصار اینترنت پرسرعت
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین از ساماندهی فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت و رفع انحصار بخش دسترسی در این عرصه خبر داد و گفت: در این راستا برای سال آینده پروانه خدمات اینترنت پرسرعت – PAP – صادر می‌شود.
وی در گفتگو با مهر با بیان اینکه پروانه فعالیت شرکت‌های اینترنتی در حال بازنگری است، ادامه داد: چنانچه با اپراتورهای قالب در زمینه شبکه دسترسی به توافق برسیم اپراتور مستقل شبکه دسترسی اینترنت ضرورت نخواهد داشت اما در غیر اینصورت صدور مجوز برای اپراتور دسترسی شبکه اینترنت در دستور کار قرار می‌گیرد.

 مجوز برقراری رومینگ ملی
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای افزایش رضایتمندی مشترکان موبایل و رفع مشکلات کیفی آنتن دهی این وسیله ارتباطی، موضوع برقراری ارتباط از طریق رومیگ میان اپراتورها را نیز در دستور کار قرار داد.
براین اساس قرار است در سال آینده مجوز برقراری این سرویس به اپراتورهای تلفن همراه داده شود و این اپراتورها متقاعد شوند که امکان استفاده از این سرویس را برای مشترکانشان فراهم کنند.
در این سرویس، اپراتورهای موبایل از شبکه‌های یکدیگر برای سرویس دهی و هم پوشانی ارتباط مشترکانشان استفاده خواهند کرد.
در مرحله دوم این طرح و پس از برقراری رومینگ ملی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داده است که مجوز جابه‌جایی شماره بین اپراتورها را نیز صادر کند تا مشترکان اپراتورهای موبایل، با حفظ شماره خود و بدون تغییر آن، در صورت نیاز اپراتور خود را تغییر دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :