آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46218
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1392 10:24
تعداد بازدید : 847

آمریکا از کاربران ویکی لیکس هم جاسوسی کرده!

ادوارد اسنودن هر روز با افشاگری های خود درباره جاسوسی های سازمان امنیت ملی، ابعاد جدیدی به این رویداد عظیم اضافه می کند. افشاگری های جدید اسنودن نشان می دهد که سازمان امنیت ملی (NSA) انرژی زیادی برای جاسوسی از جولیان آسانژ و ویکی لیکس صرف کرده است.

فناوران- طبق این اسناد، دولت‌های آمریکا و بریتانیا حتی از کل شبکه انسانی که از ویکی‌لیکس حمایت می‌کند، نیز جاسوسی کرده‌اند. در یکی از این موارد، آژانس‌های جاسوسی بریتانیا با استفاده از کابل‌های فیبر نوری و ورود به آدرس‌های اینترنتی بازدیدکنندگان سایت ویکی‌لیکس از آنها جاسوسی کرده‌اند.
در مورد دیگر نیز مشخص شده دولت آمریکا با خواندن ویکی‌لیکس به عنوان "بازیچه مخرب خارجی" – که معمولا برای سازمان‌های تروریستی مورد استفاده قرار می‌گیرد- و همینطور به بهانه نشر اکاذیب درباره جنگ افغانستان، آسانژ را متهم اعلام کرده است. ناگفته نماند که آسانژ نیز در جواب، سازمان امنیت ملی آمریکا را "نامشروع و بی‌پروا" خواند و اعلام کرد که فعالیت‌های این سازمان باید بررسی شود.
این در حالی است که به تازگی نیز یک مقام وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که احتمالا آژانس امنیت ملی آمریکا از قانونگذاران کنگره این کشور نیز جاسوسی می‌کند. این اولین باری نیست که اعضای کنگره آمریکا به سرنخ‌هایی در خصوص احتمال جاسوسی آژانس امنیت ملی از خود می‌رسند. پیش از این نیز این ‌آژانس در پاسخ به نامه سناتور برنی سندرز، اعلام کرده بود که اعضای کنگره نیز از نظر حریم خصوصی، مانند دیگر شهروندان این کشور هستند.
رییس سابق سازمان سیا نیز به تازگی اظهاراتی درباره این جاسوسی‌ها داشته و در مصاحبه‌ای گفت: خشم آلمان‌ها از جاسوسی‌های ‌آمریکا حقیقی است و آژانس امنیت ملی آمریکا نباید تماس‌های تلفنی صدراعظم آلمان را شنود و جمع‌آوری می‌کرد.
مایکل هایدن، رییس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که پیش‌تر رییس سابق آژانس امنیت ملی آمریکا نیز بود همچنین گفت: آمریکا درست همانند تمامی آژانس‌های اطلاعاتی دیگر کشورها جاسوسی کرده، اما ظرفیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا در مقایسه با دیگر آژانس‌ها کاملا متفاوت است. من تاکید می‌کنم که تمامی سازمان‌های اطلاعاتی جهان در تلاشند تا بتوانند اقداماتی را که آژانس امنیت ملی آمریکا انجام می‌دهد، انجام دهند. اما به دلیل اینکه در این مساله بهتریم، عذرخواهی نمی‌کنم. به طور مثال می‌دانم که مساله جمع‌آوری متادیتا در این کشور مساله حساسی است.
وی ادامه داد: حالا تمامی سازمان‌های اطلاعاتی در جهان می‌دانند که به منظور رسیدگی و کنترل مکالمه‌های مدرن باید با متادیتا سر و کار داشته باشیم. من به خاطر اینکه ما در این حوزه نیز موفق‌تریم عذرخواهی نمی‌کنم. همه تلاش می‌کنند تا به پای ما برسند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :