آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46123
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1392 12:2
تعداد بازدید : 841

توییتر: کنترل نمی‌کنیم

انتشار روزانه 10 هزار پیام نژادپرستانه در توییتر

نتایج تحقیقات روی توییت های کاربران نشان می دهد که بخشی از کاربران این شبکه اجتماعی از ادببیات نژادپرستانه استفاده می کنند و همین امر باعث شده توییتر به "نژادپرستی" متهم شود.

فناوران - بر اساس مطالعه‌ای که مرکز تحقیقاتی دموس انجام داده، روزانه ۱۰ هزار توییت که محتوای نژادپرستانه دارد در توییتر نوشته می‌شود.
این مرکز تحقیقاتی با مطالعه و تحلیل ۱۲۶ هزار و ۹۷۵ توییت که به زبان انگلیسی و در طول دوره‌ای ۹ روزه نوشته شده، به این نتیجه رسیده است. لغات و اصطلاحات استفاده شده بار نژادپرستانه علیه گروه‌های اقلیت یا مهاجر داشته‌اند. اصطلاحاتی که در زبان انگلیسی به گروه‌هایی که "کولی" خوانده می‌شوند، یا مهاجران جنوب آسیا و یا رنگین پوستان دیگر اطلاق می‌شوند از این دست بوده‌اند.
مرکز تحقیقاتی دموس تاکید کرده‌ که تقریبا نزدیک به سه چهارم همه توییت‌های مورد مطالعه دارای عبارات نژادپرستانه بوده‌اند و به روشی که کمتر توهین‌آمیز به نظر بیاید استفاده شده‌اند.
 مثلا شخص توییت‌کننده از آن عبارت در "توصیف" خود یا گروهی که خود متعلق به آن است استفاده کرده است.
مرکز دموس از این روش که در جامعه توییتر غلبه دارد به عنوان "مد غیرتوهین‌آمیز" یاد کرده است. جمی بارلت، مدیر بخش رسانه‌های اجتماعی مرکز دموس می‌گوید که در حالی که عبارات نژادپرستانه‌ بسیاری در توییتر استفاده می‌شوند، اما اکثر استفاده‌کنندگان، این عبارات را در موارد کمی به وضوح به صورت تبعیض‌آمیز یا نفرت‌پراکن به‌کار می‌برند. او می‌گوید این تحقیق بیانگر آن است که چقدر سخت است از روی توییت‌های افراد واقعا به منظور آنها پی برد.  
در پاسخ به تحقیق مرکز مطالعاتی دموس، یکی از سخنگوهای توییتر بیان کرد که توییتر یک شبکه اجتماعی است که به افراد و سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا به صورت عمومی پیام‌های فشرده‌  خود را فوری به جهان برسانند.
به گفته وی، همین قابلیت کاربرانی با پیشینه‌های متنوعی را به سمت توییتر کشانده است که نظرات، لحن‌ها و رویکردهای متفاوتی دارند. جالب است بدانید که پیش از این نیز توییتر از زنانی که در این وب‌سایت تجربه خشونت جنسیتی و تهدید داشته‌اند عذرخواهی کرده بود.
به گفته سخنگوی توییتر، کاربران همگی مجازند که در توییتر هر محتوایی تولید کنند، حتی محتوایی که بالقوه اغتشاش‌ا‌نگیز است اما تا جایی که از مقررات توییتر تخطی نکنند.
وی تاکید کرد البته که توییتر به هیچ نحو محتوای تولید شده‌ کاربران را زیر نظر نمی‌گیرد و کنترل نمی‌کند. همچنین توییتر محتوای بالقوه توهین‌آمیز را حذف نمی‌کند.
البته نه تنها توییتر بلکه کل اینترنت سابقه طولانی در امکان دادن به افرادی دارد که از امکانات تکنولوژیک جدید برای حملات لفظی نژادپرستانه استفاده می‌کنند و مسلما توییتر به تنهایی امکان مبارزه با این موضوع را ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :