آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46111
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1392 11:47
تعداد بازدید : 969

تبعات افزایش تعرفه بر قاچاق گوشی

قرار نبود گوشی بی کیفیت تولید کنیم

در طول سال های 84 و 85 ارزش بازار موبایل حدود دو میلیارد می شد و به همین دلیل موضوع تولید داخلی مطرح شد که البته در آن زمان قرار نبود گوشی های بی کیفیت تولید شود بلکه قرار بود شرکت های نوکیا، سونی اریکسون و موتورولا با تولیدکنندگان داخلی هماهنگ شده و دانش خود را به ایران بیاورند.

فناوران- در یک برنامه تلویزیونی معاون سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و معاون سابق وزارت صنعت و معدن به موضوع افزایش تعرفه موبایل و مشکلات ناشی از آن پرداختند.
در این برنامه مهدی ابویی، معاون سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: در حال حاضر سالانه در کشور حدود 9 میلیون گوشی موبایل خریداری می‌شود که از این میان حجم بالایی به شیوه قاچاق وارد می‌شود.  مهدی ابویی گفت: بالا رفتن تعرفه واردات گوشی و رسیدن آن از صفر به 60 درصد طی سال‌های گذشته باعث شد که بخشی از گوشی‌های تلفن همراه به شیوه قاچاق وارد کشور شوند، حال آن که قاچاق مخل اقتصاد کشور است.

  بد عمل کردیم
معاون سابق ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا با بیان این‌که طی سال‌های اخیر واردات به شکل بی رویه گسترش پیدا کرده گفت: متاسفانه در زمینه سرمایه‌گذاری منفی عمل کرده‌ایم و در سال 91 جذب سرمایه ما 18 درصد رشد منفی داشته است.
ابویی همچنین عنوان کرد: لازم است سیاست ما به سمت حمایت از تقاضا باشد نه حمایت از عرضه زیرا زمانی که حمایت از عرضه در دستور کار قرار گیرد لازم است تولید در محور توجهات قرار داشته باشد.
وی ادامه داد: در یک مقطع زمانی اقتصاد ما ضربه خورد و به سمت واردات رفت، در این میان با ایجاد تحریم‌ها واردات ما هم به برخی کالاهای بی کیفیت
محدود شد.

 سال 84  گوشی قا چاق در بازار نبود
معاون سابق ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره این‌که در سال‌های 84 و 85 چیزی به اسم قاچاق گوشی وجود نداشت، توضیح داد: در آن زمان تعرفه واردات تلفن همراه صفر بود و همین موضوع باعث می‌شد که افراد به سمت قاچاق گوشی نروند؛ در آن زمان ما سالانه حدود پنج میلیون گوشی وارد می‌کردیم که حتی شاید این مقدار بیش از نیاز کشور هم بود اما اوایل سال 85 یکباره تصمیم گرفته شد که تعرفه گمرک تلفن همراه از صفر به 60 درصد برسد و یک‌باره تمام بازار در اختیار بازار قاچاق قرار گرفت.
  قرار نبود گوشی بی کیفیت  تولید کنیم
در همین رابطه محمود لیایی، معاون سابق صنایع برق وزارت صنایع گفت: در آن زمان صنعت خودروی ما ارزشی حدود 19 میلیارد داشت و ارزش بازار موبایل هم حدود دو میلیارد می‌شد و ما به همین دلیل گفتیم این رقم به گونه‌ای است که جای کار دارد در آن زمان قرار نبود گوشی‌های بی کیفیت تولید کنیم بلکه قرار بود شرکت‌های نوکیا، سونی اریکسون و موتورولا با تولیدکنندگان داخلی ما هماهنگ شده و دانش خود را به ایران بیاورند و اصلا این گونه نبود که قرار باشد تولیدات داخل کشور به برخی جنس‌های بی کیفیت و محدود کنیم. لیایی ادامه داد: در قالب این طرح قرار بود مجلس تعرفه واردات قطعات پیش ساخته حدود 90 درصد قطعات ساخته شده باشد که به همین دلیل دیگر هیچ توجیه اقتصادی نداشت که افراد قطعات پیش ساخته وارد کشور کنند به همین دلیل شرکت نوکیا هم ایران را ترک کرد و گفت شما ثبات ندارید دولت شما دعوت به همکاری می‌کند و بعد مجلس شما قانون دیگری می‌گذارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :