آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46106
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1392 11:36
تعداد بازدید : 946

در نشست خبری کمیسیون شبکه نصر تهران اعلام شد:

کمیسیون شبکه باید در «کمیسیون ماده یک» نماینده داشته باشد

رییس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران به همراه دو نایب رییس و دبیر کمیسیون دیروز در نشستی خبری ضمن تشریح عملکرد کمیسیون شبکه در دو سال گذشته به بازگویی مجدد مسایل و مشکلات فعالان این صنف پرداختند.

فناوران- آزاد معروفی رییس کمیسیون شبکه نصر تهران در ابتدای این نشست تاریخچه‌ای از فعالیت کمیسیون ارایه کرد و گفت: کمیسیون شبکه یکی از پویاترین کمیسیون‌های نصر تهران طی ادوار گذشته بوده که با شروع دور سوم فعالیت با مشکلات زیادی از جمله تحریم و تغییرات نرخ ارز مواجه شد. وی افزود: در این راستا، اعضا کمیسیون شبکه به مطالعه و ارایه راهکار برای تغییرات نرخ ارز پرداختند که در زمانی کوتاه این مصوبه به یک راه حل عملی برای هیات وزیران تبدیل شد.
وی با تاکید بر اینکه بررسی تغییرات نرخ ارز و ارایه راهکار برای کاهش تبعات آن یکی از اقدامات مهم کمیسیون شبکه در دو سال گذشته بوده است، گفت: البته کمیسیون اقدامات در دست پیگیری بسیاری دارد از جمله آن بررسی و پیگیری مشکلات مربوط به تعرفه های گمرکی حوزه شبکه و اصلاح آن است.

 ضرورت داشتن کرسی در کمیسیون ماده یک
معروفی همچنین با تاکید بر اینکه کمیسیون شبکه باید در کمیسیون ماده یک مجلس دارای کرسی باشد، گفت: در حال حاضر نماینده‌ای از وزارت صنعت، اتاق بازرگانی و سندیکای مخابرات در این کمیسیون حضور دارند که هیچ یک با مشکلات و دغده‌های صنف تجهزات شبکه آشنا نیستند. وی افزود: متاسفانه اکنون صنعت سندیکای مخابرات نماینده بخش‌خصوصی در کمیسیون ماده یک است که به علت ناآشنایی با حوزه شبکه هنگام تعیین تعرفه گمرکی منافع خود را لحاظ می‌کنند.
رییس کمیسیون شبکه نصر تهران در عین حال تاکید کرد: اگر نماینده سازمان در این کمیسیون حضور داشته باشد به طور قطع ضمن دفاع تمام قد از صنف مشکلات ناشی از افزایش یکباره تعرفه‌ها و همچنین محاسبه تعرفه‌های کیلویی حل خواهد شد.
معروفی گفت: متاسفانه اکنون فناوری‌های های‌تک در کشور به صورت کیلویی سنجیده می‌شود که تمام سعی خود را کرده‌ایم که این موضوع را برای دولت روشن کنیم. در همین حال حسن اسدی نایب رییس دوم کمیسیون شبکه نیز گفت: کمیسیون به جدیت داشتن کرسی در کمیسیون ماده یک را به منظور مشارکت صنف در تعیین تعرفه‌های گمرکی  پیگیری می‌کند تا به نتیجه مطلوبی برسد. وی افزود: در این رابطه جلسات متعددی در برابر سیاست‌های بسته کمیسیون ماده یک در زمینه تعیین تعرفه‌های شبکه برگزار شده است.

 تدوین تعرفه خدمات شبکه سال 93
آزاد معروفی همچنین با بیان اینکه تعرفه و نرخ خدمات شبکه سال 93  آذرماه امسال در کمیسیون شبکه تصویب شد و با توجه به تغییرات در کمیسیون ساماندهی و نظم‌دهی بازار نصر کشور، امیدواریم سریع به تصویب برسد و ابتدای سال 93 اعلام شود.
وی افزود: در کنار تعیین تعرفه خدمات، حوزه‌های نوینی هم تعریف شده مانند مجازی سازی، حفاظت فیزیکی و غیره که تعرفه خدمات آن نیز تدوین شده است. وی در مورد دیگر اقدامات کمیسیون شبکه گفت: استانداردهای تجهیزات شبکه به منظور ارایه به سازمان ملی استاندارد ترجمه شده است و در تهیه آیین‌نامه مربوط به رتبه‌بندی مشاوران فاوا از رتبه 3 به رتبه 2 و 1 مشارکتی جدی داشتیم.

 الزام تشکیل نظام جامع مهندسی شبکه
نایب رییس اول کمیسیون شبکه نیز در مورد ضرورت تشکیل نظام مهندسی شبکه گفت: این موضوع در کمیسیون شبکه پیگیری می‌شود تا به نتیجه برسد، چراکه تشکیل این نظام برای ساماندهی و بهبود فضای کسب و کار صنف شبکه  ضروری است.
علیرضا صالحی افزود: در واقع برای ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ باید نقشه شبکه اضافه شود که مهندسان پایه یک و دو نظام مهندسی شبکه آن را تهیه و ارجاع می‌دهند.
وی در خصوص پیگیری تفاهم‌نامه نصر تهران با معاونت فناوری اطلاعات شهرداری، گفت: این تفاهم‌نامه مدتی بخاطر انتخابات پیگیری نشد، اما مجددا به منظور بومی‌سازی استانداردهای شبکه و الزام اخذ مجوز شبکه‌های کامپیوتری از مهندسان شبکه در ساختمان‌های اداری و تجاری، آن را پیگیری می‌کنیم.

 برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت شبکه
صالحی همچنین با اعلام این خبر که کمیسیون شبکه نصر تهران در حال بررسی برگزاری نمایشگاه تخصصی شبکه است، گفت: نمایشگاه‌های غیر تخصصی در صنف IT به وفور در حال برگزاری است و هیچ کدام در این سالها پاسخگوی نیاز صنف شبکه نبوده است به همین دلیل برگزاری نمایشگاه تخصصی را در دستور کار قرار دادیم.
وی افزود: طرح اولیه آماده شده و در هیات مدیره نصر تهران تایید شده است و در حال انتخاب مجری هستیم.
وی در مورد زمان و محل برگزاری نمایشگاه گفت: زمان این نمایشگاه هنوز مشخص نشده اما به احتمال زیاد  اوایل سال آینده است و مکان آن نیز در نمایشگاه بین المللی خواهد بود.
وی در خصوص مشکلات ارزی و ریالی نمایشگاه نیز گفت: در جلساتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت نمایشگاه‌ها داشتیم تلاش کردیم محاسبه ارزی غرفه ها را به حداقل برسانیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :