آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 46086
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1392 11:5
تعداد بازدید : 1012

با میزبانی سایت‌های پربیننده فارسی در داخل انجام شد

کاهش 35 گیگابیتی نیاز کشور به اینترنت بین الملل

یکی از دلایلی که همواره در خصوص کند بودن سرعت اینترنت در چند سال گذشته از سوی مسولان مطرح شده، انتقال محتوای فارسی از خارج به داخل است. مسولان وزارت ارتباطات در چند سال گذشته تاکید کرده اند که اگر محتوای مورد نیاز کاربران فارسی در داخل کشور میزبانی شود دیگر نیازی نیست تا کاربران برای دسترسی به این محتوا پهنای باند بین الملل را اشغال کرده و در نتیجه سرعت دسترسی به محتوا چه در بخش داخلی و چه در بخش بین المللی افزایش می یابد.

فناوران- بر همین اساس و با طرح شبکه ملی اطلاعات در فاز اول، دولت به تمامی‌زیرمجموعه‌های خود دستور داد تا محتوای مورد نیاز کاربران را در سرویس‌های داخلی میزبانی کنند. البته این دستور به جز افزایش سرعت دسترسی به این محتوا یک دلیل دیگر داشت که آن هم تامین امنیت اطلاعات سایت‌های دولتی بود.
به این ترتیب بخش خصوصی اقدام به تاسیس دیتاسنترهای متعدد کرد اما در بدو آغاز فعالیت و به دلیل بالا بودن قیمت خدمات میزبانی این مراکز نسبت به مراکز خارجی استقبال چندانی از آن نشد. بعد از آن و با پیشرفت شبکه ملی اطلاعات شرکت زیرساخت اقدام به تاسیس IXPها در استان‌های مختلف کرد تا با این کار امکان میزبانی اطلاعات و محتواهای فارسی مورد نیاز کاربران داخلی در این مراکز برقرار شود.
به دنبال این موضوع مقرر شد که قیمت پهنای باند اطلاعاتی که برای دسترسی به این اطلاعات مصرف می‌شود با آنچه برای دسترسی به اطلاعات دیتاسنترهای خارجی لحاظ می‌شود تفاوت داشته و ارزان‌تر باشد. همچنین قرار شد که برای ترغیب تولیدکنندگان محتوای داخلی هزینه میزبانی‌ها کاهش یافته و دولتی بخشی از هزینه‌ها را در قالب سوبسید در نظر بگیرد.
بر همین اساس حسن کریمی ‌معاون بهره برداری و مدیریت شبکه شرکت زیرساخت گفته است که این شرکت تاکنون موفق شده است میزبانی 25 درصد محتوای مصرفی کشور را به داخل منتقل کند و ده درصد دیگر محتوا نیز توسط شرکت‌های داخلی میزبانی می‌شود بنا براین در مجموع 35 درصد محتوای مصرفی در داخل کشور میزبانی می‌شود.
کریمی درباره مشوق‌هایی که زیرساخت برای انتقال میزبانی به اجرا گذاشته است گفت: علاوه بر این شرکت‌هایی که محتوای خود را به داخل کشور منتقل می‌کنند می‌توانند برای به روز کردن این محتوا از اینترنت رایگان شرکت ارتباطات زیرساخت بهره مند شوند.
کریمی‌ توضیح داد: شرکت‌هایی که محتوای خود را به داخل منتقل می‌کنند به ازای هر پنج گیگ ظرفیتی که به داخل کشور منتقل می‌کنند می‌توانند دو گیگ ظرفیت محتوای دیگران را رایگان استفاده کند.
معاون بهره برداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این نکته که با انتقال میزبانی به داخل کشور قیمت اینترنت کاهش می‌یابد توضیح داد: هزینه شرکت ارتباطات زیرساخت به این ترتیب کاهش می‌یابد چرا که نیاز به ارز کمتری برای واردات اینترنت خواهیم داشت. از سوی دیگر سرعت دسترسی به اینترنت افزایش می‌یابد زیرا محتوا در کشور‌های دیگر نیست و در کشور خودمان در مسیر کوتاه تری در دسترس است.
کریمی ‌در ادامه گفت: تمام کشور‌ها برای انتقال میزبانی به کشورشان تلاش می‌کنند به عنوان نمونه کره‌جنوبی میزبانی 80 درصد محتوا مورد مصرفش را به داخل کشورش منتقل کرده است.
وی در پایان گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت به این ترتیب تاکنون موفق شده است 35 گیگابیت بر ثانیه ظرفیت پهنای باند را با انتقال میزبانی و ترافیکی که با داخل کشور منتقل کرده، آزاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :